10 kosmetycznych zastosowań wazeliny, o których nie miałaś pojęcia!

Kochamy uniwersalne produkty, bo możemy zastąpić nimi wiele pojedynczych kosmetyków. Podobnie jak naturalne olejki, również wazelina ma szereg zastosowań, o których wiele z nas nie ma pojęcia. Jakie właściwości ma wazelina kosmetyczna?

Coraz chętniej sięgamy po wazelinę – na spierzchnięte usta, suchą skórę na łokciach albo do pielęgnacji rzęs. Wielu producentów (takich jak Vaseline) tworzy całe serie produktów, które opierają się wyłącznie na działaniu wazeliny. Czy wiesz, co dobrego kryje w sobie ten niepozorny kosmetyk?

O składniku. Czym jest wazelina?

Wazelina to nic innego jak produkt uboczny, który powstaje podczas destylacji ropy naftowej. Wielu w tym momencie mogłoby pomyśleć, że wobec tego ma nieprzyjemny zapach. Nic bardziej mylnego. To bezbarwna, gęsta i bezzapachowa substancja o superwłaściwościach. Występuje w wielu różnych odmianach – mamy wazelinę kosmetyczną, medyczną i tę, którą wykorzystuje się w przemyśle. Z punktu widzenia korzyści w pielęgnacji oczywiście najważniejsza jest wazelina kosmetyczna.

Właściwości wazeliny

O tym, jak działa wazelina, wiedziały już nasze prababki. Dziś jest to nieco zapomniany składnik, którego właściwości odkrywamy na nowo. Interesujemy się, co może nam dać w pielęgnacji, bo jest tanim, łatwo dostępnym i uniwersalnym zamiennikiem dla innych kosmetyków.

  • Nawilża, zapobiegając utracie wody ze skóry.
  • Ochrania przed niskimi temperaturami.
  • Wygładza i nadaje skórze jedwabistość.
  • Zapobiega suchym skórkom.
  • Zmniejsza szorstkość i ziemistość skóry.
  • Przyspiesza gojenie się ran.

Czy wiesz, że…

… wazelina nie wchłania się w skórę? Działa tylko na jej powierzchni, ponieważ nie ma zdolności przenikania przez naskórek i błony śluzowe człowieka. To dlatego często stosuje się ją jako bazę do produkcji maści leczniczych lub kremów ochronnych. Pozostając na powierzchni skóry, wazelina staje się dla niej tarczą.

10 zastosowań wazeliny w pielęgnacji

Nie wiesz, do czego użyć wazeliny w codziennej pielęgnacji? Kupiłaś malutkie opakowanie, które zalega teraz na półce i zbiera kurz? To oznacza, że nie wiesz, jakie są możliwości zastosowania wazeliny w pielęgnacji. Czas to nadrobić!

1. Wazelina jako krem do stóp

Każdego dnia nasze stopy są narażone na dziesiątki sytuacji, w których pogarsza się kondycja ich skóry. Pięty zaczynają przypominać tarkę, są bardzo suche i szorstkie. Pojawiają się odciski i podrażnienia. Wazelina pomaga walczyć z tymi problemami i jest skuteczniejsza niż nie jeden krem do stóp. Jak jej używać? Trzeba nanieść grubą warstwę wazeliny na stopy, zabezpieczyć skarpetkami i pozostawić na całą noc. Kiedy my śpimy, wazelina działa jak silna kuracja zmiękczająca.

2. Wazelina jako odżywka do rzęs

Znaczna część kobiet przypisuje wazelinie również działanie przyspieszające wzrost rzęs. Nie jest to do końca prawda i składnik ten nie zastąpi dobrej odżywki do rzęs. Nie mniej jednak warto stosować wazelinę na rzęsy w przerwach między kuracjami, aby zachować prawidłowe nawilżenie włosków, poprawić ich elastyczność i nadać im blask.

3. Wazelina jako balsam do ciała

Najczęściej wymieniana zaleta wazeliny to świetne radzenie sobie z problematycznymi partiami ciała. Ekspresowo zmiękcza i wygładza skórę kolan i łokci, czyli miejsc, gdzie często brakuje jej odpowiedniego nawilżenia. Wiele balsamów do ciała bazuje na wazelinie, ponieważ zmniejsza ona uczucie suchości i ziemisty kolor, staje się miękka w dotyku.

4. Wazelina jako baza do peelingu

Wszystkie powyższe właściwości wazeliny i jej zastosowanie jako balsamu pozwala pójść o krok dalej. Można użyć tego składnika jako bazy do zrobienia domowego peelingu – wystarczy wymieszać wazelinę z solą morską, brązowym cukrem, płatkami owsianymi lub pestkami malin. Dla lepszych właściwości odżywczych można też wzbogacić peeling o ulubiony olejek np. arganowy lub ze słodkich migdałów.

5. Wazelina jako masełko do skórek

Nie da się zaprzeczyć temu, że wazelina zmiękcza. To jej ogromna zaleta, którą można wykorzystać także w manicure (rozumianym jako całościowy zabieg pielęgnujący dłonie i paznokcie). Wtarcie wazeliny w skórki sprawia, że stają się miękkie, łatwiej je usunąć, a skóra wokół paznokci nie podrażnia się.

6. Wazelina jako pomadka

Najlepsze balsamy na spierzchnięte usta bazują na wazelinie. I choć zawierają dużo dodatków np. witamin, olejków, ekstraktów, to właśnie wazelinie zawdzięczają swoje działanie. Nałożona na usta zapewnia im ochronę przed siarczystym mrozem i skutecznie ogranicza utratę wody. Dzięki temu usta nie wysychają, nie pękają i są stale miękkie, gładkie, dobrze nawilżone i pełne blasku.

7. Wazelina jako środek do demakijażu

Skoro można wykonać demakijaż olejkami, czemu nie wykorzystać do tego celu wazeliny? To składnik, którego tłusta formuła świetnie radzi sobie nawet z wodoodpornymi kosmetykami. Zapobiega podrażnieniom, usuwa zanieczyszczenia, a przy okazji zapewnia skórze i rzęsom prawidłowe poziom nawilżenia. Warto przetestować wazelinę jako alternatywę dla płynu micelarnego.

8. Wazelina jako wosk do brwi

Masz problem z ułożeniem brwi? Zamiast kupować drogie woski do brwi, które dostępne są w drogeriach, użyj wazeliny. Odrobina tego składnika nałożona na brwi pozwala je łatwiej zaczesać i wystylizować, a także dodaje im blasku i wzmacnia, dzięki czemu z czasem stają się gęstsze.

9. Wazelina jako maść do tatuażu

Posiadacze tatuaży wiedzą, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja zabarwionej skóry. Pozostawiona sama sobie szybko wysycha, a wzór zaczyna blednąć i przestaje dobrze wyglądać. Oczywiście można sięgnąć po specjalistyczne kremy do pielęgnacji tatuażu, ale warto wypróbować wazelinę. Nie tylko ochroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (dzięki czemu tatuaż będzie cały czas tak samo nasycony), ale też pomoże w zabliźnianiu się ran, dodaj skórze miękkości i złagodzi podrażnienia.

10. Wazelina jako maska do włosów

Ten niedoceniany składnik świetnie sprawdza się nie tylko na skórze. Z powodzeniem można stosować go również w pielęgnacji włosów – ochrania końcówki włosów i zapobiega utracie nawilżenia, choć trzeba mieć na uwadze, że w dużych ilościach może obciążać włosy. Warto mieszać ją np. z olejkami i stosować przede wszystkim na skórę głowy, a nie całe pasma.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *