Depilacja pastą cukrową – najpopularniejsze pytania o arabską metodę depilacji

Delikatnie usuwa nawet najdrobniejsze włoski, a do tego wygładza i rozjaśnia skórę. Czy depilacja pastą cukrową jest skuteczna? Poznaj alternatywny sposób usuwania zbędnego owłosienia, który być może pokochasz.

Wiele można powiedzieć na temat trendów w depilacji, które królowały przed laty. Już w starożytnym Egipcie modna była gładka i pozbawiona włosków skóra, którą golono nożem lub szlifowanymi muszlami. Co ciekawe, depilowano nie tylko nogi i pachy, ale też głowy. Zarówno u panów, jak i pań! Szaleństwo na punkcie gładkiej, nieowłosionej skóry przeniosło się również do Grecji oraz Rzymu, gdzie depilacja stała się osobnym rytuałem pielęgnacyjnym.

Prawdopodobnie najdłuższą historię ma jednak depilacja w krajach arabskich. Skąd uwielbienie gładkiej skóry w tamtym rejonie? To Koran nakazuje, aby ciało było pozbawione zbędnego owłosienia, gdyż jest to oznaka szacunku dla boga oraz (w przypadku kobiet) męża. Nic dziwnego, że właśnie z krajów arabskich wywodzi się nitkowanie brwi oraz depilacja pastą cukrową.

Pasta cukrowa – nie do jedzenia, do depilacji

Na Bliskim Wschodzie bywa nazywana „halaweh”. Pasta cukrowa to 100% naturalna mieszanka cukru, wody i soku z cytryny, choć początkowo stosowano wyłącznie skarmelizowany cukier. Czasami dodaje się do niej również łagodzące podrażnienia zioła. Prosty skład to zaleta – nie działamy na skórę substancjami chemicznymi, a każda kobieta może wykonać pastę cukrową samodzielnie. I wcale nie po to, żeby ją zjeść! Przepis na idealną pastę do depilacji jest w krajach arabskich przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nic dziwnego, bo to właśnie „halaweh” używają zgodnie z tradycją tamtejsze panny młode tuż przed zaślubinami.

Co można depilować pastą cukrową?

Naturalna pasta cukrowa służy do depilacji wszystkich partii ciała. Sprawdzi się nawet na delikatnej twarzy lub w okolicach bikini. Nie przykleja się do skóry. Okleja same włoski, więc depiluje maksymalnie skutecznie, a przy tym nie tak boleśnie, jak w przypadku innych metod. Pasta cukrowa radzi sobie nawet z bardzo krótkimi włoskami – bez czekania na ich odrośnięcie. Tak naprawdę to jedyna metoda depilacji, którą można wykorzystać na każdą partię ciała i bez obaw o podrażnienia, czy też uczulenia. Sprawdzi się nawet u osób ze skórą wrażliwą, pękającymi naczynkami, żylakami albo skłonnością do alergii.

Co daje depilacja pastą cukrową?

• Od 3 nawet do 6 tygodni bez włosków i podrażnień.
• Maksymalnie wygładzoną, odżywioną i miękką skórę.
• Jaśniejsze i słabsze włoski, które odrastają.

Jak depilować pastą cukrową?

Bardzo łatwo przygotować sobie domową pastę cukrową do depilacji, ale można również wykorzystać gotowy kosmetyk z drogerii. Istnieją dwie metody depilacji pastą cukrową – można to robić na zimno lub na ciepło. Niezależnie od metody cukrowa depilacja zawsze jest skuteczna.

Depilacja pastą cukrową na zimno
  1. Nabieramy odrobinę pasty cukrowej i rozgniatamy w dłoniach jak plastelinę – powinna nabrać złocisty, mleczny kolor. Jeśli pasta cukrowa do depilacji jest zbyt twarda, można umieścić ją na chwilę w kąpieli wodnej, aby stała się bardziej plastyczna.
  2. Wyrobioną porcję pasty przykładamy do fragmentu skóry i rozciągamy na niej za pomocą dłoni. Od razu po nałożeniu dość grubej warstwy pasty odrywamy ją energicznym ruchem – po kilku próbach powinniśmy dojść do wprawy. Ważne! Pasta cukrowa powinna być nakładana pod włos, a zrywana zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
  3. Nie wyrzucamy oderwanej pasty cukrowej, bo tą samą porcją możemy wydepilować większy fragment skóry. Wystarczy rozciągnąć ją w kolejnym miejscu i ponownie energicznie oderwać. Pasta cukrowa jest bardzo wydajna.
Depilacja pastą cukrową na ciepło
  1. Przygotowujemy większą ilość pasty cukrowej, którą następnie rozpuszczamy w misce do momentu, aż będzie ciepła. Nasz „halaweh” powinien mieć być kleisty, lejący się i ciepły, ale nie gorący. Przed nałożeniem pasty na skórę warto skontrolować jej temperaturę.
  2. Ta metoda wymaga już użycia dwóch akcesoriów – szpatułki (może być drewniana lub plastikowa) oraz cienkich pasków z materiału (na przykład bawełnianych). Nabieramy porcję pasty szpatułką i rozsmarowujemy na skórze jak w przypadku wosku. Zanim pasta wystygnie, przykładamy do niej pasek i rozprasowujemy palcami, a następnie zrywamy energicznych ruchem.
  3. Pozostałe resztki pasty można zdjąć szpatułką z materiałowego paska i wykorzystać ponownie, ale to mało wygodne rozwiązanie. Dlatego depilacja pastą cukrową na ciepło to mniej wydajny sposób, który wymaga użycia większej ilości kosmetyku.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *