Jakie właściwości ma elastyna? Elastyna w kosmetykach

Elastyna to białko wytwarzane przez organizm człowieka, które zapewnia skórze gładkość i jędrność. Jej produkcja zatrzymuje się po 25. roku życia, a około 50. roku życia wszystkie włókna zanikają. Z tego powodu – aby uzupełnić te naturalne niedobory – elastyna jest dodawana kosmetyków do cery dojrzałej. Jakie właściwości ma elastyna i jakie jest jej zastosowanie? Czy jest skuteczna tylko wtedy, gdy towarzyszy jej kolagen?

Elastyna – właściwości

Elastyna to naturalny elastomer, czyli substancja, która działa podobnie jak guma, to znaczy przywraca skórze jej pierwotną strukturę. Ta ostatnia może ulec zmianie wskutek wielu procesów, takich jak ciąża czy zwykłe uszczypnięcie. Dzieje się tak dzięki temu, że elastyna zawiera dwa aminokwasy, a one, czyli desmozyna i izodesmozyna, posiadają cztery miejsca, które umożliwiają tworzenie wiązań peptydowych. Ten duet sprawia, że włókno elastyny najpierw rozciąga się do podwójnej długości, a gdy siły rozciągające przestaną działać, włókno wraca do swojej pierwotnej formy (bez najmniejszych odkształceń).

Właśnie z tego powodu elastyna nadaje skórze elastyczność i sprężystość, poprawia jej witalność oraz wygładza drobne zmarszczki. Ponadto chroni ją przed działaniem szkodliwych substancji chemicznych, ponieważ sprawia, że detergenty działają na skórę mniej drażniąco i w mniejszym stopniu ją odtłuszczają. To wyjaśnia, dlaczego kosmetyki z elastyną stosuje się w celu łagodzenia podrażnień wynikających z działania środków czyszczących.

Co więcej, zawarte w elastynie aminokwasy aromatyczne nadają jej zdolność absorbowania promieni UV. W efekcie kosmetyki z elastyną pozostawiają na skórze warstwę okluzyjną, która chroni ją przed utratą wody.

Ponadto elastyna wspomaga regenerację włosów, które dzięki niej stają się miękkie i nabierają połysku. Równolegle to białko działa wzmacniająco na paznokcie: zapobiega ich łamliwości i uelastycznia płytkę paznokcia.

Elastyna – zastosowanie

Elastyna jest wykorzystywana przy produkcji kremów do cery dojrzałej. Znajdziemy ją także w tonikach, płynach i balsamach, ponieważ jej hydrolizaty z łatwością można wprowadzić do kosmetyków emulsyjnych i wodnych.

Elastyna chroni skórę przed utratą wody, dlatego stosuje się ją w kosmetykach przeznaczonych do cery odwodnionej. Znajdziemy ją także w mgiełkach, wcierkach i odżywkach do włosów i paznokci. Co ciekawe, elastyna jest dodawana do lakierów do paznokci, ponieważ dzięki niej warstwa lakieru dłużej przylega do paznokcia zamiast odpryskiwać.

Ponadto elastyna stanowi składnik tuszów do rzęs, bo jej sproszkowany hydrolizat nadaje rzęsom połysk i elastyczność oraz wydłuża je i pogrubia. Ponieważ elastyna neutralizuje szkodliwe działanie środków drażniących, znajduje się w mydłach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli, a nawet w kosmetykach do makijażu.

Elastyna i kolagen

Elastyna i kolagen często współwystępują. Kolagen to główne białko tkanki łącznej, które znajduje się w skórze, kościach, ścięgnach i chrząstkach. Jak dotąd wyodrębniono 19 rodzajów kolagenu, ale prawdopodobnie jest ich znacznie więcej. Kolagen odpowiada za elastyczność skóry i z tego powodu stosuje się go nawet podczas zabiegów chirurgii estetycznej, takich jak powiększanie ust. Podobnie jak elastyna, kolagen zanika z wiekiem. Wykorzystanie elastyny i kolagenu w jednym kosmetyku spowalnia proces glikacji, który rozpoczyna się około 20. roku życia. Glikacja polega na powstawaniu krzyżowych wiązań wewnętrznych pomiędzy włóknami. Wiązania tworzą się głównie w wyniku łączenia się cukrów z białkami, a więc właśnie z kolagenem i elastyną. W konsekwencji pomiędzy włóknami kolagenowymi powstają mostki, które zmieniają właściwości skóry, a konkretnie zmniejszają jej elastyczność i powodują zmarszczki.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *