Kosmetyczne fakty i mity. Czas na świadomą pielęgnację skóry

Wokół kosmetyków i pielęgnacji skóry narosło wiele mitów. Czasami nie wiemy, komu ufać, czego się wystrzegać, a czyim słowom dać wiarę. Jeżeli i ty masz problem z kosmetycznymi faktami i mitami, to ten tekst jest w sam raz dla ciebie.

Po depilacji włosy odrastają mocniejsze i w większej ilości

W tym stwierdzeniu jest ziarenko prawdy. Włosy odrastają mocniejsze i w większej ilości po depilacji maszynką. Ostrze skraca włos, co wzmacnia łodygę włosa i sprawia, że za jakiś czas z jednej cebulki odrasta kilka włosków. Poprawnie zrobione depilacje woskiem i pastą cukrową usuwają włos wraz z cebulką. Systematyczne woskowanie uszkadza macierz i spowalnia podziały komórkowe wzrostu włosa. W efekcie włosy nie odrastają tak silne i grube, jak kiedyś. Jednak najbardziej skutecznym zabiegiem jest depilacja laserowa. Dzięki zabiegowi skóra pozostaje gładka, a włosy nie odrastają w ogóle.

Skóra przyzwyczaja się do kosmetyków

To kosmetyczny mit, w który wierzy wiele dziewczyn. Skóra nie może przyzwyczaić się do kosmetyków. Może zmienić się reakcja skóry na dany produkt. Tak dzieje się w przypadku kwasów. Jeżeli przez pierwsze tygodnie kuracji czułaś szczypanie w trakcie aplikacji kosmetyku z kwasem, a w trackie końcowych zabiegów nie odczuwałaś nic, to wcale nie znaczy, że skóra przyzwyczaiła się do działania produktu. Po prostu receptory w skórze przestały reagować, ale złuszczające działanie kwasu jest nadal obecne.

Kosmetyki dla dzieci są skuteczne w pielęgnacji skóry dorosłych

Prawie wszystkie kosmetyki dla dzieci zawierają parafinę, lanolinę, oleje mineralne i inne „zapychające” składniki. Pomyślcie, czy takie produkty rzeczywiście są bezpieczne dla skóry dzieci? Jeżeli nie są, to z jakiego powodu mieliby ich używać dorośli? Co więcej, takie składniki spełniają określone zadanie. Na skórze dziecka mają utworzyć ochronną powłokę, zabezpieczającą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skóra dorosłych osób wymaga nieco innej pielęgnacji. Nie wszystkim typom skóry jest potrzebna tak silna ochrona. Dlatego kosmetyki dla dorosłych powinny być dobierane do rodzaju cery.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *