Krzemionka. Magiczny składnik kosmetyczny. Jak działa?

Dlaczego warto szukać krzemionki w kosmetykach? W tych do pielęgnacji działa złuszczająco i reguluje produkcję sebum. W kolorówce wygładza i matowi cerę. Ale nie tylko, bo interesujących właściwości krzemionki jest o wiele więcej. Sprawdź, dlaczego powinnaś szukać jej w swoich kosmetykach.

Krzemionka to nic innego jak dwutlenek krzemu. Jest bezbarwna, ma postać proszku i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Naturalnie występuje w wielu minerałach (np. kwarcu), a także w niektórych roślinach (np. skrzypie polnym) lub organizmach żywych (np. okrzemków). Jakie ma zastosowanie?

Zastosowanie krzemionki

To bardzo wdzięczny składnik, którego właściwości można wykorzystać w wielu dziedzinach. Z reguły pełni funkcję stabilizatora, substancji zapewniającej odpowiednią lepkość i przeciwzbrylającej. Z tego powodu krzemionkę znajdziemy nie tylko w kosmetykach, bo używana jest też do produkcji szkła, farb, zaprawy murarskiej, cementu, czy wyrobów ceramicznych.

Jeśli chodzi o zastosowanie kosmetyczne krzemionki, to jest ona wykorzystywana w produktach do pielęgnacji twarzy oraz kosmetykach do makijażu. Sprawdza się w nich jako składnik utrwalający, poprawiający przyczepność i pozytywnie wpływający na konsystencję, ale nie tylko. Jest popularnym dodatkiem do peelingów, past do zębów, pudrów matujących i cieni do powiek. W każdym z nich spełnia trochę inne zadanie.

Właściwości kosmetyczne krzemionki

Mało kto zdaje sobie sprawę, że krzemionkę stosuje się w kosmetyce nie tylko jako składnik odpowiedzialny za konsystencję, ale też ze względu na jej właściwości pielęgnacyjne i upiększające. Jakie konkretnie?

Krzemionka w naturalny sposób:

  • usprawnia pracę gruczołów łojowych, więc ogranicza nadmierną produkcję sebum i przetłuszczanie się skóry;
  • działa ściągająco, a także złuszcza martwy naskórek dla efektu lepiej oczyszczonej cery bez zaskórników i niedoskonałości;
  • absorbuje nadmiar łoju, dzięki czemu nawet przetłuszczająca się cera dłużej zachowuje świeżość i jest zmatowiona;
  • wygładza skórę i odbija światło, dzięki czemu może optycznie wyszczuplać twarz i nadawać jej nieskazitelny wygląd.

Krzemionka w kosmetykach

Co warto wiedzieć? Że w zależności od tego, w jakich kosmetykach zastosowana zostanie krzemionka, może ona mieć nieco inne właściwości. Wykorzystuję się ją w czterech popularnych produktach.

  1. Peeling z krzemionką skuteczniej usuwa martwy naskórek.
  2. Pasta do zębów z krzemionką doskonale oczyszcza i rozjaśnia zęby.
  3. Puder z krzemionką skutecznie matuje skórę i optycznie ją wygładza.
  4. Cienie do powiek z krzemionką są trwalsze i nie osypują się.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *