Nie stawaj na rzęsach. Zadbaj o nie!

Rano je malujesz, a wieczorem myjesz. Pocierasz, kiedy wpadnie ci coś do oka, wycierasz chusteczką podczas płaczu. Podkręcasz na zalotce, ozdabiasz maskarą z brokatem, przyklejasz kolorowe cekiny. Twoje rzęsy muszą znosić bardzo dużo każdego dnia. Jeżeli są zdrowe i mocne, to nic im nie będzie. Gorzej, gdy wypadają i się łamią. Wtedy możesz zrobić tylko jedno: zadbaj o rzęsy tak, żeby już nigdy nie sprawiały ci kłopotów.

Sekretne życie rzęsy

Czy wiesz, że na górnej powiece rośnie aż od 150 do 200, a na dolnej od 50 do 150 rzęs? Ciekawostką jest też to, że są one ułożone w dwóch rzędach. Te z górnej powieki mają długość około 12 mm, a te z dolnej są krótsze o około 4 mm. Zadaniem rzęs jest wyłapywanie zanieczyszczeń, które mogłyby podrażnić gałkę oczną. Służą także za ozdobę oczu i całej twarzy; obok włosów można uznać je za atrybut kobiecości. I tak jak włosy podlegają cyklom warunkującym ich wzrost i wypadanie.

Życie rzęsy dzieli się na trzy fazy: anagen, katagen i telogen. Anagen jest najkrótszym etapem – trwa jedynie do trzech tygodni, w trakcie których następuje intensywny wzrost rzęs. Kolejną fazą jest katagen, czyli faza spoczynku rzęs. Na końcu jest telogen trwający do czterech miesięcy. W tym czasie rzęsy wypadają, by zrobić miejsce nowym, mocniejszym i zdrowszym. W każdym cyklu w anagenie znajduje się jednorazowo około 70% rzęs.

Jak dbać o rzęsy?

Demakijaż ma bardzo duży wpływ na kondycję rzęs. Podczas pocierania i mycia, a także z powodu stosowania nieodpowiednio dobranych kosmetyków rzęsy się osłabiają i mogą wypadać, a skóra powiek będzie podrażniona. Rozwiązanie? Demakijaż kosmetykami do cery wrażliwej i odpowiednia technika usuwania maskary, eyelinera i cieni do powiek. Pomocne będą na pewno mleczka, pianki lub olejki o lekkiej formule z nawilżającymi i łagodzącymi składnikami. Niewielką ilością produktu należy nasączyć płatek kosmetyczny, docisnąć do rzęs i poczekać aż makijaż się rozpuści.

Dobre kosmetyki to podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację rzęs. Skuteczne i jednocześnie łagodne preparaty do demakijażu oraz maskara z odżywczymi składnikami pomogą zadbać i o skórę powiek, i o rzęsy. Warto zrezygnować z wodoodpornych tuszów, bo te wymagają intensywnego i długiego zmywania, które może negatywnie wpłynąć na kondycję rzęs. Natomiast przed wytuszowaniem dobrze jest zastosować bazę lub odżywkę.

Zalotkę i lokówkę do rzęs zastąp podkręcającym tuszem. Częste stosowanie takich urządzeń osłabia rzęsy i może powodować ich wypadanie. Jeżeli jednak nie da się tego zrobić inaczej, to najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie zalotki raz na jakiś czas oraz nakładanie na rzęsy regenerujących kosmetyków. W ich składzie powinny znaleźć się kwas hialuronowy, olejek rycynowy, roślinne ekstrakty, panthenol i witaminy. Dzięki tym substancjom rzęsy staną się grubsze, dłuższe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Pielęgnacja rzęs i skóry powiek – zasady

Jak mieć zdrowe i piękne rzęsy? Poznaj proste zasady, które już dziś możesz wdrożyć w życie i zastosować do codziennej pielęgnacji.

  1. Nie trzyj oczu, gdy coś do nich wpadnie lub gdy cię swędzą. Skutek? Osłabione i wypadające rzęsy oraz podrażnienie cienkiej skóry oczu.
  2. Skórę wokół oczu myj bardzo delikatnie. Bądź też ostrożna przy demakijażu.
  3. Każdego wieczoru zmywaj makijaż z oczu.
  4. Tusz do rzęs zmieniaj co pół roku. Dzięki temu twój kosmetyk zawsze będzie świeży, a makijaż trwały.
  5. Kondycję rzęs poprawiają dobrze zbilansowana dieta i odpowiednia dawka snu.
  6. Do pielęgnacji stosuj odżywkę do rzęs.

Co zrobić, żeby mieć piękne i zdrowe rzęsy?

Wizyta u kosmetyczki nie będzie konieczna. O kondycję rzęs z powodzeniem można dbać w domu. Wystarczy użyć do tego produktów, które większość z nas ma w kuchni: oliwy z oliwek, soku z aloesu, zielonej herbaty lub olejku migdałowego. Wykorzystując ten ostatni składnik i płatki kosmetyczne, można zrobić maskę na powieki i rzęsy. Waciki należy namoczyć w olejku, a potem na 10 minut położyć na skórę. Efekt? Rzęsy będą nabłyszczone, a powieki odżywione i nawilżone.

Olejowanie rzęs – czy to działa?

Olejowanie rzęs polega na nakładaniu na nie olejków roślinnych. Ich zadaniem jest odżywienie i wzmocnienie cebulek i przywrócenie rzęsom elastyczności. W olejowaniu dobrze się sprawdzą takie olejki jak: makadamia, koksowy, arganowy lub ze słodkich migdałów. Możesz użyć każdego z nich z osobna lub przygotować własną mieszankę. Taki zabieg przeprowadza się kilka razy w tygodniu na bardzo zniszczone rzęsy. Jak zrobić olejowanie rzęs? Najpierw wykonaj dokładny demakijaż, a potem za pomocą czystej szczoteczki od maskary nałóż warstwę olejku. Do jednorazowego zabiegu wystarczy ci kilka kropelek, które powinny wchłonąć się w rzęsy.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *