Sucha skóra twarzy – przyczyny, pielęgnacja, najlepsze zalecenia kosmetyczne

Sucha skóra na twarzy to problem kosmetyczny i źródło dyskomfortu, ale może też być ona oznaką wielu chorób, czasami nawet poważnych. Jak poznać, ze sucha skóra twarzy to kosmetyczny defekt, a nie poważne schorzenie? Jak dbać o suchą skórę?

Sucha skóra twarzy – charakterystyka

Jeśli Twoja twarz jest notorycznie zaczerwieniona i często się łuszczy i często towarzyszy Ci nieprzyjemne uczucie napięcia i ściągnięcia skóry, a także – ból i swędzenie – oznacza to, że masz suchą skórę. Z takim typem skóry walczy znaczna część kobiet. Często suchość dotyczy nie tylko skóry twarzy, ale także włosów i ciała.

Jeśli bagatelizujesz ten defekt – robisz błąd. Sucha skóra to nie tylko objaw schorzeń. Jest uciążliwa również dlatego że powoduje dyskomfort w ciągu dnia a ponadto – to właśnie ten typ skóry najszybciej przyobleka się siateczką zmarszczek.

Najczęściej suchość skóry twarzy skutkiem drobnych zaniedbań czy kosmetycznych błędów, a nie schorzeniem, ale warto wiedzieć, że ten sposób dają o sobie znać poważne choroby. Jak je rozpoznać, aby jak najprędzej udać się do lekarza? Wśród przyczyn przesuszenia skóry trzeba wymienić:

  • działanie centralnego ogrzewania i klimatyzacja;
  • starzenie się skóry;
  • promieniowanie słoneczne;
  • uwarunkowania genetyczne;
  • znaczne odwodnienie organizmu;
  • zaburzenia hormonalne;
  • błędy dietetyczne;
  • źle dobrane kosmetyki;
  • ekspozycja skóry na mróz czy wiatr.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Skóra odwodniona niesie konieczność stosowania specjalnych kosmetyków. Sięgaj po specjalne kosmetyki i preparaty dostępne w aptece (dermokosmetyki) , które dostarczą skórze kojących substancji oraz składników, które zabezpieczą ją przed utratą wody.

Na dzień najlepszym dla suchej skóry będzie krem nawilżający, który dobrze ją nawadnia. Pamiętaj też, że musisz chronić swoją delikatną skórę przed niszczenie. Wybieraj zatem kosmetyki z wysokim filtrem oraz te, które obfitują w naturalne olejki – dzięki temu ba na skórze tworzy się ochronna okluzja, która zapobiega przed utratą wody.

Na noc stosuj kremy natłuszczające, które odżywiają skórę i przyspieszają regenerację niewielkich uszkodzeń sięgaj zatem po emolienty, mocznik oraz ceramidy. Dobrym rozwiązaniem będzie też nakładanie pod krem na noc naturalnych olejków kosmetycznych.

Wybór kosmetyków do suchej skóry – o tym pamiętaj

Inwestuj w kremy nawilżające, ale pamiętaj o tym, że nie powinny być zbyt ciężkie – nie mogą być mocno komedogenne, ponieważ nawet sucha skóra nie lubi, jeśli tworzy się na jej powierzchni zbyt szczelną barierę i blokuje dostęp powietrza do skóry.Wybieraj do pielęgnacji dobre kremy tonujące, korzystaj z mocy nawilżających lotionów i hydrolatów, sięgaj po serum o działaniu nawilżającym (np z aloesem). Naturalne olejki lub serum o dobrym składzie możesz też dodawać do podkładu – stworzysz skórze dodatkową porcję nawilżenia.
Nie zapominaj też nawadniać się od środka. To bardzo istotne, aby w ciągu dnia wypić 2 litry wody dziennie. Zobaczysz natychmiast poprawę w wyglądzie cery, jeśli zaczniesz pić dużo wody mineralnej.

Pamiętaj również, że sucha cera bywa- jak wspomnieliśmy – przyczyną innych chorób. Dlatego warto iść do lekarza i zrobić rutynowe badania, aby wykluczyć choroby tarczycy lub cukrzycę.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *