TEWL – wróg skóry, o którym zdecydowanie powinnaś się dowiedzieć

TEWL brzmi, jak nazwa groźnego barbarzyńcy, lub niszczycielskiego pocisku nieprzyjaciela. Nie miej złudzeń – TEWL rzeczywiście jest dewastatorem, tyle ze…młodości. Należy (zraz po promieniowaniu UV) do jednych z najpoważniejszych czynników odpowiadających za starzenie się skóry. Jeśli chcesz zachować młodość, wypowiedz mu wojnę!

Czym jest TEWL?

TEWL to skrót, pochodzący od frazy „Transepidermal Water Loss” i oznacza po prostu transepidermalną utratę wody w skórze. Takie zjawisko (czyli odparowywanie cząstek włosy z naskórka) nie jest niczym dziwnym, ponieważ przepływ wody w skórze jest rzeczą naturalną (jej stały przepływ został nawet zdiagnozowany: średnio wynosi on około 5g na 1m² – oznacza to wówczas, ze proces przebiega poprawnie, a skóra jest nawilżona). Jednak TEWL często bywa zakłócony – wówczas poziom wody zaczyna spadać.

Dlaczego TEWL musi być na odpowiednim poziomie?

Okazuje się, ze odpowiedni poziom nawilżenia skóry jest jednym z najważniejszych czynników, decydującym o jędrności, elastyczności i młodym wyglądzie skóry. Jeśli poziom nawilżenia spada, skóra zaczyna wysychać i zapadać się, co skutkuje powstawaniem zmarszczek.

Warto pamiętać, ze woda jest podstawowym składnikiem budujących komórki naszego organizmu, To dzięki niej skóra jest młoda i nie starzeje się tak szybko. Jeśli ubywa jej więcej, niż powinno – owal twarzy opada, skóra wiotczeje, a przy tym staje się szorstka, napięta, skłonna do podrażnień i zaczerwienienia.

Gdy poziom wody w organizmie spada zbyt mocno, dochodzi do ekstremum, czyli do uszkodzeń fibroblastów – są one niezwykle istotne dla naszej skóry, ponieważ to one sprawują pieczę nad produkcją kolagenu i elastyny. Bez odpowiedniego poziomu tych dwóch związków – skóra nieodwracanie traci sprężystość, wiotczeje, marszczy się i starzeje w trybie przyspieszonym. Jak walczyć z nadmierną utratą wody z naskórka?

Dlaczego skóra traci nawilżenie?

Do najważniejszych czynników przyczyniających się do wysuszania skóry nalezą:

  • dojrzały wiek i słabsze funkcje obronne skóry
  • słońce i promieniowanie UV
  • dieta uboga w tłuszcze
  • nieodpowiednia pielęgnacja
  • palenie papierosów
  • zażywane leki
  • przewlekły stres, niewyspanie
  • zbyt mała ilość wypijanej wody
  • niekorzystne czynniki atmosferyczne
  • klimatyzacja

Wypowiedz wojnę TEWL!

Nic dziwnego,że TEWL powinien być utrzymany na odpowiednim poziomie. Pamiętaj, ze poziom kolagenu i elastyny zaczyna maleć już po 25 roku życia, dlatego niezmiernie istotne jest by traktować w odpowiedni sposób swoją skórę.

Jak można nawilżyć skórę i zwalczyć nadmierny TEWL? Sięgnij po dobry krem do twarzy, z nawilżającymi składnikami, które zapobiegają utracie wody z naskórka. Jednym z doskonalszych jest kwas hialuronowy – jest on w stanie związać ze sobą i zatrzymać w naskórku setki cząstek wody. Innym doskonałym remedium na przesuszona skórę są naturalne olejki. Są one bowiem źródłem flawonoidów, które zapobiegają rozpadowi kolagenu i elastyny, a tym samym spowalniają procesy starzenia się skóry.

Nad jakością i odpowiednią budową skóry mają również pieczę ceramidy – warto, by znalazły się one w codziennej dawce kremu do twarzy. Ceramidy budują w skórze swoisty, mikroskopijny płaszcz ochronny, który zapobiega wyparowaniu cząsteczkom wody. Jeśli nie chcesz, aby Twoja buzia wysychała w nadmiarze i traciła nawilżenie – szukaj kremów do twarzy, które zawierają ceramidy, a na noc pod dany krem stosuj naturalne olejki, które zawierają dużą ilość flawonoidów, oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), dzięki którym skóra zyskuje ochronny, mikroskopijny filtr trzymający pieczę nad równowagą wodno-lipiodową skóry.

Abu wspomóc działanie kremów olejków – staraj się nawilżać skór od wewnątrz. Wypijanie 1,5 litra wody mineralnej dziennie nie jest wymysłem producentów wód, lecz naukowym faktem. Zatem, butelka wody i słoiczek (dobrego kremu) w dłoń – do boju o młodość skóry!

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *