Trądzik i wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Zarówno nastolatkowie, jak i osoby dorosłe zmagają się z trądzikiem. Krostki i grudki szpecą twarz, a pozostałe po nich blizny są trudne do usunięcia. Przekonaj się, czym tak naprawdę jest trądzik i jak go pokonać. Efekty będą zaskakujące.

Czym jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba skóry, podczas której dochodzi do zapalenia gruczołów łojowych i torebek włosowych. U większości osób jest wynikiem zaburzeń hormonalnych i objawia się w okresie dojrzewania. Zdarza się jednak, że trądzik dotyka dorosłych. Wynika to z nieprawidłowej pielęgnacji, wahań poziomu hormonów spowodowanych okresem przekwitania, podatności na stres, palenia papierosów i spożywania alkoholu. Trądzik pojawia się tam, gdzie znajdują się duże skupiska gruczołów łojowych, czyli twarz i plecy. Jeżeli będziesz prawidłowo dbać o skórę, zmienisz dietę i będziesz ćwiczyć, to trądzik z pewnością zniknie.

Sebum – a co to takiego?

Gruczoły łojowe znajdują się na całej powierzchni skóry (z wyjątkiem podeszew stóp i wewnętrznych części dłoni). Produkują one wydzielinę tłuszczową, zwaną sebum lub łojem. Gruczoły łojowe nie mają własnych ujść, dlatego uwalniają ją do mieszków włosowych. Aby sebum mogło swobodnie wydostać się na powierzchnię skóry, mieszki włosowe muszą właściwie funkcjonować. Sebum tworzy na powierzchni skóry warstwę zmiękczającą oraz zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody. Na produkcję tej wydzieliny wpływ ma temperatura i pora dnia. Bardzo ważny jest też poziom witamin i minerałów, w tym witaminy A i tych z grupy B, a także cynku.

Za prawidłowe wydzielanie sebum odpowiadają hormony. Gdy ich poziom nie jest uregulowany, następuje nadmierna produkcja sebum i zwężenie ujścia mieszka włosowego. W nagromadzonym łoju namnażają się bakterie, które drażnią skórę od środka. Organizm uruchamia procesy obronne w postaci podziałów komórek i powstania komórek odpornościowych. W efekcie powstaje ropa, a potem stan zapalny.

Jak pokonać trądzik?

Aby ograniczyć wydzielanie sebum i złagodzić stany zapalne, należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację, spożywać zdrowe pokarmy i unikać czynników stresogennych.

  • Po pierwsze, należy zapobiegać efektom wzmożonej produkcji hormonów. Jak to zrobić? Unikaj pokarmów, które nasilają powstawanie trądziku. Z diety wyłącz ostre potrawy, produkty mleczne i zawierające cukry proste, słone przekąski, napoje gazowane i słodycze. Jadłospis uzupełnij suplementami diety. Co jeszcze możesz zrobić? Unikaj stresu. Ten czynnik bez dwóch zdań wpływa na zaostrzenie trądziku. Im większy stres, tym więcej krostek pojawi się na twojej twarzy. A nowe stany zapalne mogą stresować jeszcze bardziej. Tu błędne koło zamyka się.
  • Po drugie, oczyść skórę z nadmiaru sebum. Nie chodzi tu o stosowanie agresywnie działających kosmetyków i oczyszczanie twarzy co kilka godzin. Wysuszona, czyli odtłuszczona cera zacznie produkować coraz więcej łoju. A to spowoduje, że krostek będzie bardzo dużo. Co zatem robić? Buzię myj raz lub dwa razy dziennie łagodnymi preparatami aptecznymi. Unikaj mydeł i wysuszających produktów o płynnej formule.
  • Po trzecie, ogranicz rozwój bakterii. Najprostszym rozwiązaniem jest przyjmowanie leków przepisanych przez dermatologa. Codziennie stosuj kosmetyki z zawartością substancji antybakteryjnych. Mogą to być składniki pochodzenia roślinnego lub mineralnego, a także antybiotyki.

Czego absolutnie nie robić?

Produkcję sebum i nasilenie się trądziku powodują: długie opalanie się na słońcu lub w solarium, wyciskanie krostek, częste mycie skóry trądzikowej, palenie tytoniu i przesadny makijaż. Jeżeli będziesz unikała wszystkich tych czynników, twoja skóra na pewno będzie piękna i zdrowa.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *