Ważne pytania o bakuchiol 

Interesujesz się roślinnym retinolem? Chcesz włączyć bakuchiol do swojej pielęgnacji, ale wciąż masz wątpliwości i zbyt mało danych na temat tego składnika? Zmieńmy to! Poznaj najważniejsze pytania i odpowiedzi na temat bakuchiolu!

Jak często stosować bakuchiol?

Kosmetyki zawierające bakuchiol bywają dość inwazyjne, choć delikatniejsze w działaniu od retinolu. Najlepiej stosuj je na noc, na kilka minut przed pójściem spać, dzięki temu regeneracja będzie nasilona, bo procesy rewitalizacji w skórze zachodzą najintensywniej nocą. Jednak produkty z bakuchiolem są delikatne i odpowiednie na słońce, więc możesz je używać dwa razy dziennie, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki.

Czy bakuchiol można stosować codziennie?

Jak już wspomnieliśmy, to składnik o wiele delikatniejszy niż retinol, nie ma działania fotouczulającego, jest to roślinny składnik, określany jako  botaniczny retinoid, który pochodzi z natury. Skoro nie ma właściwości fotouczulających, dlatego może być stosowany nawet dwa razy dziennie, bez przeciwwskazań i dodatkowych obostrzeń do codziennej pielęgnacji cery. Warto wiedzieć, że bakuchiol nadaje się nawet do cery wrażliwej.

Z czym nie łączyć bakuchiolu?

Działanie bakuhiolu jest porównywalne do działania retinolu. Choć działa delikatniej, to jednak jest to składnik inwazyjny, który wpływa na odnowę naskórka. Dlatego nie zaleca się łączyć go z substancjami drażniącymi, kwasami silnie złuszczającymi: taka praktyka może niestety przyczynić się do podrażnienia skóry. Pamiętaj też, żeby nie łączyć go też ze związkami żelaza lub miedzi – neutralizują działanie bakuchiolu

Czy można łączyć retinol z bakuchiolem?

Jak najbardziej! To substancja o tym samym działaniu. Pamiętaj jednak, że aby to zrobić, musisz już mieć doświadczenie w stosowaniu retinolu i nie być w tej kwestii nowicjuszem, a Twoja skóra powinna być oswojona z retinolem. Możesz też zacząć od małych stężeń tych składników.

Czy bakuchiol można stosować latem?

W przeciwieństwie do retinoidów, bakuchiol nie fotouczula i nie wchodzi w reakcje ze słońcem, dlatego z powodzeniem może być stosowany wiosną i latem. Idealną opcją jest np. stosowanie retinolu jesienią i zimą, a bakuchiolu w “słoneczne” miesiące, czyli letnie i wiosenne.

Czy bakuchiol złuszcza?

Jak najbardziej! Choć kojarzy nam się on z łagodną roślinką, bakuchiol jest związkiem chemicznym, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Tak jak retinoidy – złuszcza i odnawia naskórek. na efekty trzeba jednak nieco dłużej poczekać.

Czy bakuchiol jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

O ile retinol nie jest zalecany w przypadku ciąży, o tyle bakuchiol jak najbardziej można stosować przez całe 9 miesięcy ciąży. Mogą po niego także sięgać osoby ze skórą wrażliwą, reaktywną: ten składnik ten nie podrażnia skóry, co udowodniły liczne badania.

Powiązane wpisy