7 najlepszych olejów arganowych. Który zadba o Ciebie najlepiej?

Od lat olej arganowy uznawany jest za najlepszy olejek kosmetyczny. Jeśli chcesz zadbać o swoją skórę i włosy w naturalny sposób, to on najlepiej przywróci im piękno i zdrowie. Poznaj najlepsze olejki arganowe do pielęgnacji. Zakochaj się w sile arganu!

Olejowanie włosów i stosowanie olejków na twarz to już dziś norma. Coraz częściej zamieniamy kosmetyki z drogerii na naturalne zamienniki, wśród których od lat prym wiedzie olej arganowy.

To tłoczony z nasion drzew arganowych olej o pięknym złotym kolorze i subtelnie orzechowym zapachu. Tradycyjnie pozyskuje się go ręcznie, dlatego oryginalny olej arganowy jest dość drogi. Oryginalny tzn. ten, który pochodzi z Maroko, czyli ojczyzny arganii żelaznej. To stąd pochodzi każda kropla oleju arganowego, która trafia w nasze ręce i którą wykorzystujemy w pielęgnacji.

Olej arganowy. Skład i właściwości

Warto wiedzieć, co kryje się w olejku arganowym, bo właśnie z tej ciekawej kompozycji składników odżywczych bierze się jego popularność.

Większość oleju arganowego to NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym najcenniejsze kwasy omega-3 oraz omega-6. To one odbudowują naturalny płaszcz lipidowy skóry i sprawiają, że olej arganowy tak dobrze dba o prawidłowe nawilżenie. Oprócz tego chroni przed słońcem i wolnymi rodnikami, ale to zasługa kolejnych jego składników. Ochronę zapewniają naturalne przeciwutleniacze i filtry UV. Warto wspomnieć, że to właśnie olej arganowy zawiera najwięcej cennej „witaminy młodości”: to oczywiście tokoferol, czyli witamina E o działaniu antyoksydacyjnym i odmładzającym. A jeśli tego jeszcze mało, to w oleju arganowym znajdziemy też skwalen – naturalny składnik naszego sebum, dzięki któremu ten niepozorny olejek jest w stanie zapobiegać nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry oraz równoważyć pH.

Olej arganowy. Zastosowanie kosmetyczne

Patrząc na te wszystkie właściwości oleju arganowego, nikogo nie powinno dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na jego stosowanie. To stuprocentowo naturalny i skuteczny kosmetyk, który można wykorzystać na dziesiątki różnych sposobów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Najpopularniejsze jest olejowanie włosów olejem arganowym – szczególnie polecane, gdy mamy włosy przesuszone, matowe i wymagające regeneracji. Olejek można nakładać na sucho lub na mokro, najlepiej przed każdym myciem włosów. Lekkość i niezbyt tłusta formuła oleju arganowego pozwala stosować go także jako olejek zabezpieczający końcówki przed rozdwajaniem się lub wcierka do włosów, która odżywia skórę głowy i wzmacnia znajdujące się w niej cebulki. Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że tylko ten olejek ma tak doskonałe właściwości termoochronne, a więc sprawdza się podczas stylizacji włosów.

Jeśli nie na włosy, to olej arganowy możemy z powodzeniem stosować na skórę całego ciała oraz twarz. Zapewnia odżywienie, wspiera regenerację i przywraca skórze jednolity kolor oraz blask, który traci wraz z wiekiem. Najważniejsze jest, że olej arganowy zapobiega utracie nawilżenia i odmładza – jeśli tylko stosujemy go regularnie, poprawia się elastyczność skóry i znikają drobne zmarszczki.

Olej arganowy. Jaki wybrać?

Wszystkie te właściwości i możliwości wykorzystania oleju arganowego w pielęgnacji mogą zachęcić nie jedną osobę. Warto jednak wiedzieć, że tylko dobrej jakości olej arganowy działa skutecznie na włosy i skórę. Jeśli wybierzemy kosmetyk, w którym olej z orzechów arganowych jest tylko dodatkiem i jednym z wielu olejów w składzie, możemy się zawieść.

Najważniejsze przy wyborze oleju arganowego są trzy pytania:

  • czy pochodzi z ekologicznych upraw z Maroka?
  • czy jest tłoczony na zimno i nierafinowany?
  • czy w składzie jest wyłącznie olej z orzechów arganowych?

Jeśli na wszystkie te pytania odpowiemy twierdząco, to mamy przed sobą najlepszy, kosmetyczny olejek arganowy – możemy wykorzystywać go w swojej pielęgnacji na dziesiątki sposobów i bez obaw, że coś pójdzie nie tak. Natomiast dla wszystkich tych, którym nie chce się szukać ideału, mamy listę najlepszych olejów arganowych, które przywrócą zdrowie i piękno włosom, skórze i paznokciom.

7 NAJLEPSZYCH OLEJÓW ARGANOWYCH

1. Olej arganowy Nanoil (50 ml)

Nanoil - najlepszy olejek arganowy

Na miejscu pierwszym olejek arganowy o najlepszej jakości i działaniu potwierdzonym nie tylko przez konsumentki, ale też kosmetologów. To zimnotłoczony, nierafinowany, organiczny olej arganowy Nanoil. Zachwyca już na pierwszy rzut oka, bo flakonik z ciemnego szkła zdobi etykieta ze złotymi elementami i drewniany korek. Najważniejsze jest jednak to, co w środku: to 100% Argania Spinosa Kernel Oil o certyfikacie Ecocert. Produkt jest wegański i odpowiedni nawet dla osób o skórze wrażliwej, ponieważ jest bezzapachowy i dobrze się wchłania, nie pozostawiając uczucia tłustości. Można stosować go bez ograniczeń do codziennej pielęgnacji – na włosy, ciało, twarz, paznokcie i rzęsy. Odżywia, dba o prawidłowe nawilżenie, rewitalizuje i wzmacnia, ale przede wszystkim chroni przed wszystkim tym, co może przyspieszać oznaki starzenia się. Opinie są jednoznaczne: to najlepszy olej arganowy do zastosowania kosmetycznego. Jeśli chcesz poznać jego działanie, zamów na www.nanoil.pl.

2. Olej arganowy The Ordinary (30 ml)

Tuż za miejscem pierwszym olejek o równie dobrej jakości, choć zdecydowanie rzadziej wybierany. To tłoczony na zimno marokański olej arganowy od marki The Ordinary, w której ofercie przeważają produkty do pielęgnacji twarzy. Nic więc dziwnego, że ten olej również polecany jest przede wszystkim do cery suchej, wrażliwej, dojrzałej, naczyniowej czy mieszanej. Czy można użyć go na włosy? Producent nie podaje, jak działa po zastosowaniu na włosy i na jaki ich typ można go użyć, ale z pewnością warto spróbować – to 100% organiczny olej arganowy, więc jego stosowanie powinno przynieść tylko pozytywne efekty. The Ordinary niestety proponuje nam bardzo małą pojemność, choć rekompensuje to naturalny skład bez dodatków takich jak silikony czy alkohole. Olej arganowy tej marki nawilża, regeneruje i odżywia, a także reguluje pracę gruczołów łojowych, stąd warto stosować go na skórę z tendencją do przetłuszczania się i świecenia.

3. Olej arganowy Satin Naturel (100 ml)

Do grona najpopularniejszych olejków arganowych trzeba zaliczyć też bio olej z orzechów arganowych Satin Naturel – to propozycja od niemieckiej marki, którą pod uwagę powinni brać szczególnie ci, którzy preferują kosmetyki organiczne. W czarnej, eleganckiej butelce zamknięty jest tłoczony na zimno, czysty i 100% naturalny olejek arganowy, który możemy wykorzystać w pielęgnacji tak, jak każdy inny olejek roślinny – najlepiej sprawdza się do olejowania włosów i na twarz, ponieważ skutecznie zapobiega utracie nawilżenia, wspiera regenerację i zachowuje młody wygląd, ale można wykorzystać go też inaczej np. jako wzmacniająca odżywka do paznokci. To tyle, jeśli chodzi o plusy oleju arganowego Satin Naturel. Niestety są też minusy, a największym jest cena, bo jest to jeden z droższych kosmetycznych olejków arganowych.

4. Olej arganowy Timeless (30 ml)

Kolejny olejek przygotowany specjalnie do naturalnej pielęgnacji cery to olej arganowy od Timeless Skin Care. Ma niewielką pojemność, ale też bardzo dobry skład – buteleczka z mrożonego szkła kryje tłoczony na zimno olej arganowy bogaty w witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze. Nie ma tutaj jednak niczego odkrywczego i jest to po prostu kolejny dobry olej arganowy. Przeznaczony jest do stosowania na twarzy zamiast kremu, ale można wykorzystać go także jako olejek do włosów, do masażu czy pielęgnacji paznokci. Jest lekki i niezbyt tłusty, dobrze się wchłania i już od pierwszego użycia odżywia, nawilża i chroni. W dłuższej perspektywie może działać podobnie do serum przeciwzmarszczkowego, ale jest to działanie uzależnione od indywidualnych predyspozycji naszej skóry.

5. Olej arganowy Josie Maran (50 ml)

Do kompleksowej pielęgnacji sprawdzi się też olej arganowy od marki Josie Maran. To 100% czysty olej z orzechów arganowych, do którego nie dodano żadnych zbędnych składników typu barwniki czy aromaty. Dzięki temu sprawdza się w pielęgnacji cery i można stosować go nawet na skórę wrażliwą. Oczywiście to nie jedyne jego zastosowanie, bo jest naturalny, więc można wykorzystać go także na włosy zniszczone i niezdyscyplinowane np. jako olejek wzmacniający i ułatwiający stylizację, ale też do paznokci czy zarostu. Działanie olejku arganowego Josie Maran jest dość standardowe: to olej o właściwościach nawilżających, odżywiający i rewitalizujący. Aby jednak uzyskać satysfakcjonujące efekty, trzeba stosować go regularnie i łączyć z innymi olejami, ponieważ jest dość gęsty.

6. Olej arganowy Nutridome (50 ml)

Jeden z lepszych olejków arganowych odnajdziemy także w ofercie Nutridome. Nie jest to produkt popularny, ale warto o nim wspomnieć, ponieważ nadaje się do wszechstronnego zastosowania kosmetycznego. Zachęca przede wszystkim fakt, że minimalistyczna, utrzymana w jasnej kolorystyce buteleczka kryje w sobie oryginalny, naturalny olej arganowy. Nie ma tutaj syntetycznych dodatków, a olejek ma złocisty kolor i naturalny lekko orzechowy zapach. Olej arganowy Nutridome można wykorzystać nie tylko jako dodatek do kosmetyków, ale też samodzielny olejek do włosów, skóry i paznokci. Wzmacnia naturalną barierę ochronną, nawilża, odżywia i wspomaga wzrost włosów, choć na tego typu efekty trzeba poczekać nieco dłużej.

7. Olej arganowy Mokosh (100 ml)

Na koniec olej arganowy Mokosh, marki stworzonej w hołdzie Matce Naturze i słynącej z kosmetyków naturalnych. Nie jest to pozycja popularna w świecie beauty, choć bardzo interesująca. Ciemne szkło skrywa naturalny, tłoczony na zimno, organiczny olej arganowy. To 100% natury zamkniętej w opakowaniu z wygodną pompką specjalnie po to, abyśmy mogli w łatwy sposób zadbać o swoje zdrowie i urodę. Olej arganowy Mokosh można stosować do masażu, kąpieli i codziennej pielęgnacji. Odżywia, poprawia nawilżenie i zapewnia ochronę m.in. przed wolnymi rodnikami czy słońcem. Oczywiście jest to naturalny olej, więc może być stosowany zarówno na włosy, jak i skórę ciała oraz twarzy. Zaletą jest duża pojemność i lekka formuła, ale niektórych może odstraszać wysoka cena.

Powiązane wpisy