Bruzdy na twarzy – dlaczego powstają i jak je zwalczyć?

Bruzdy na twarzy traktowane są jako zmarszczki, ponieważ powstają w podobny sposób i są bezpośrednio związane ze starzeniem się skóry. Mogą one powstawać już po 20 roku życia. Ich pojawieniu się towarzyszą często zmarszczki mimiczne. Bruzdy na twarzy są bowiem nierozerwalnie związane z mimika twarzy. O ile jedna zmarszczki bywają małe i cienkie, o tyle bruzdy są o wiele bardziej widoczne, ponieważ dotyczą większych partii twarzy. Dlaczego powstają i jak zwalczać bruzdy na twarzy?

Bruzdy na twarzy – przyczyny powstawania

Wraz z wiekiem nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu i elastyny, a ilość kwasu hialuronowego w skórze (czyli naturalnego „wypełniacza”, odpowiadającego za jej sprężystość i elastyczność) maleje. To właśnie dlatego skóra zaczyna się zapadać, a na jej powierzchni tworzą się zagłębienia i nierówności. Przyczyny powstawania brud to nie tylko wiek, ale również predyspozycje genetyczne, styl życia, odżywianie, stres i używki.

Bruzdy na twarzy i ich rodzaje

Najczęściej pojawiające się bruzdy na twarzy to m.in.:

  • lwia zmarszczka – plasuje się na czole, między łukiem brwiowym;
  • bruzdy nosowo – wargowe – ciągną się od skrzydełek nosa aż do kącików ust;
  • bruzdy marionetkowe – pionowe linie między policzkami a brodą;
  • dolina łez – bruzdy na dolnych powiekach, powstają na skutek wiotczenia okrężnych mięśni oka.

Jak opóźnić pojawianie się bruzd?

Dobrą wiadomością jest to ze rzeczywiście istnieją sposoby, dzięki którym bruzdy na twarzy nie pojawią się prędko. Odrobina zaangażowania może również spłycić nieco istniejące już zagłębienia. Jak to zrobić? Oczywiście najszybszy efekt osiągniemy dzięki określonym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej (wypełnianie kwasem hialuronowym, lipofilling, laser, nici liftingujące), ale te zabiegi bywają często bardzo kosztowne. Na co dzień również możemy wytoczyć wojnę bruzdom na twarzy. Oto najskuteczniejsze metody walki z nimi:

1. Jak zwalczyć bruzdy na twarzy – joga i ćwiczenia twarzy

Skoro nasza twarz zbudowana jest z mięśni, odpowiednie ćwiczenia mogą znacznie poprawić jej owal, elastyczność, sprężystość i napięcie. Regularnie wykonywana joga twarzy lub odpowiednie ćwiczenia i masaż to jeden z bardziej spektakularnych sposobów walki ze zmarszczkami. Twarz w stylu fit to twarz młoda, której nie przydarzą się prędko opadające policzki, bruzdy i zagłębienie.

2. Jak zwalczyć bruzdy na twarzy – rzuć palenie

Palenie papierosów szkodzi zdrowiu i jest przyczyną wielu chorób – to wiemy wszyscy. Mało kto jednak myśli o tym, że papierosy niszczą nieodwracalnie włókna kolagenu oraz na skutek zaciągania się papierosem „rzeźbią” na twarzy nosowo-wargowe bruzdy – nie bez powodu nazywane są one również „zmarszczkami palacza”. Jeśli zależy Ci na młodej i jędrnej skórze bez bruzd – rzuć palenie.

3. Jak zwalczyć bruzdy na twarzy – stosuj kremy z wysokim filtrem

Słońce nieodwracalnie niszczy zasoby kolagenu w skórze i przyczynia się do fotostarzenia skóry, dlatego najlepiej zerwij z nim związek. Częste kąpiele słoneczne i ekspozycja skóry na szkodliwe promieniowanie jest jednym z głównych czynników tworzenia się zmarszczek i bruzd. Jeśli wychodzisz na słońce – zawsze stosuj krem z wysokim faktorem UV.

4. Jak zwalczyć bruzdy na twarzy – odpowiednie kosmetyki

To, co „kładziemy” na naszą twarz ma bardzo duży wpływ na stan skóry. Staraj się, aby kremy do twarzy, których używasz, miały bogaty skład i obfitowały w składniki o działaniu antystarzeniowym (kwas hialuronowy, witamina E, C, retinol, koenzym Q10).

5. Jak zwalczyć bruzdy na twarzy – nawadniaj skórę

Nawilżenie to podstawa pięknej skóry, która nie wiotczeje, jest gładka i elastyczna. Dlatego właśnie kwas hialuronowy jest tak cenny w kosmetyce – jest w stanie podtrzymać odpowiedni stopień nawilżenia i łączy(wiąże) nawet 250 cząstek wody naraz. Odpowiednie nawilżenie skóry zyskujemy również pijąc dużo wody mineralnej w ciągu dnia. To łyk zdrowia i młodości dla całego organizmu.

6. Jak zwalczyć bruzdy na twarzy – wysypiaj się

Sen to naturalny proces regeneracji całego ciała – w tym także skóry. Podczas snu następuje szereg bardzo istotnych dla nas procesów, które nigdy nie nastąpią z taką siłą i mocą w ciągu dnia. Dlatego właśnie zaraz po obudzeniu skóra jest gładka, jędrna i świeża. Sen to jeden z najlepszych kosmetyków dla skóry – dlatego staraj się spać minimum 7-8 godzin dziennie i zawsze kładź się do łóżka ze zmytym makijażem, a na skórę wieczorem nakładaj bogate serum o działaniu anty-aging i/lub naturalny olejek do twarzy o właściwościach rewitalizujących.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *