Czy myć ciało – jak, czym i jak często?

Kiedy Mila Kunis obwieściła, że częstsze mycie nie ma najmniejszego sensu, w Internecie zawrzało. Pojawiły się głosy poparcia, twierdzące, że substancje myjące pozbawiają skórę naturalnych olejków. Nie brakowało tez zdziwienia i krytyki. Jak to w końcu jest z tym myciem? Codziennie czy rzadziej? Czym się myć i jak aby wszystko było jak trzeba? Wyjaśniamy!

Mycie dwa razy w tygodniu – czy to ma sens?

Pomijamy fakt, że myjąc się rzadko, zużywamy mniej wody, więc rzadsze mycie ciała jest jak najbardziej w duchu zero waste. czy jednak jest zdrowe? Czy może to lenistwo i brak higieny? Faktysą zaskakujące! Okazuje się bowiem, że zbyt częste mycie prowadzi do zakłócenia naturalnego biomu skóry i może źle wpływać na układ odpornościowy. Badacze z Genetic Science Centre na Uniwersytecie Utah przekonują, że może to źle działać na układ trawienny, a nawet serce. Brzmi niepokojąco, prawda? Dlaczego z pozoru niewinna kąpiel może być groźna dla zdrowia?

Częste mycie – szkodliwe czy nie?

Zestawmy fakty:
1. Wysoka temperatura wody wpływa źle na stan naszego serca. Czy wiesz, że zwiększenie temperatury ciała nawet o 1℃, powoduje zwiększenie akcji serca nawet o 20 uderzeń na minutę? Wtedy spada zawartość tlenu w krwi, oddech przyspiesza, dochodzi do zawrotów głowy lub nawet omdleń.
2. Na skutek wysokiej temperatury wody skóra przesusza się, a nawet podrażnia. W efekcie czego łuszczy się, szybko staje się też zaczerwieniona i podrażniona,pojawia się świąd.
3. Skóra przy częstym myciu nie radzi sobie też ze zwalczaniem wszelkich infekcji bakteryjnych. Dzieje się tak, ponieważ podczas mycia zmywamy ze skóry lipidy, a więc osłabiamy warstwę hydrolipidową. To właśnie ona ma ochraniać głębsze warstwy naskórka i skóry właściwej przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
4. Kąpiel w gorącej wodzie może pogorszyć stan odwodnionej skóry, jeśli dodatkowo stosujemy kosmetyki o nieodpowiednim składzie. Unikach tych, które zawierają drażniące i wysuszające składniki, np. alkohole, mydło, detergenty czy parabeny, substancje spieniające typu SLS, SLES.

Jak często się myć?

Okazuje się, ze mycie ciała dwa razy dziennie nie jest dobrym pomysłem. Jak często wypadałoby się zatem myć? Wszystko zależy od stylu życia, jaki prowadzisz. Jeśli np. regularnie chodzisz na siłownię czy fitness, twoje ciało wymaga zmycia potu po treningu, ponieważ na takiej skórze gromadzą się bakterie, tworząc niechciane stany zapalne… nie wspominając też o przykrym zapachu. Wiele światowej sławy gwiazd przyznaje jednak, że na codzień myją twarz i pachy oraz strefy intymne. Całe ciało “dostaje” prysznic co 2-3 dni. Warto też zwrócić uwagę na to, czym myjesz skórę: wybieraj delikatne produkty na bazie olejków myjących i kosmetyki o odpowiednim pH.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *