Czy wiesz, że…? Ciekawostki o mydle i myciu rąk

Z racji tego, że mycie rąk jest ostatnio na tapecie i mówi się o nim więcej niż zwykle, warto poznać kilka ciekawostek związanych z tym tematem. Czy ręce można myć tylko mydłem? Ile powinien wynosić średni czas mycia rąk? Kto właściwie stworzył mydło?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Jeśli temat higieny nie jest ci obojętny, koniecznie czytaj dalej. Być może niektóre ciekawostki zaskoczą nawet ciebie, a później to ty zaskoczysz nimi swoich znajomych. Miłego czytania!

CIEKAWOSTKI O MYDLE

1. Kto, gdzie i kiedy stworzył pierwsze mydło?

Historia mydła sięga aż czasów fenicjańskich, czyli około 5 tysięcy lat temu. Pierwsze mydło stworzyli właśnie Fenicjanie, choć nie używali go do mycia, tylko do prania – składało się z tłuszczu, popiołu i piasku. Na skórę jako pierwsi zastosowali je Egipcjanie, lecząc nim różnego rodzaju choroby. Jednak mydło stworzony do mycia ciała zawdzięczamy z kolei Arabom. Dzięki ich handlarskim wędrówkom w średniowieczu pierwsze mydło do mycia ciała rozprzestrzeniło się po świecie. Początkowo jednak było bardzo drogim towarem luksusowym. Co ciekawe, mydło w kostce (to znane nam po dziś dzień) to wynalazek sprzed dopiero 200 lat.

2. Czy istnieje muzeum mydła?

Tak! Mydło to jeden z produktów pierwszej potrzeby, więc nic dziwnego, że doczekało się swojego muzeum (a nawet nie jednego). Można w nim poznać historię mydła oraz nieco szerzej historię higieny człowieka. Prezentowane są tam też akcesoria, które niegdyś stosowano do utrzymywania czystości, a także eksponaty pokazujące, jak wytwarzano mydlane kostki. Muzeum mydła – choć brzmi śmiesznie – to miejsce, w którym można poznać kawałek ciekawej historii.

3. Czy da się czymś zastąpić mydło?

W dzisiejszych czasach zamienników tego podstawowego kosmetyku jest naprawdę wiele. Co zrobić, gdy nie mamy pod ręką mydła, a musimy umyć dłonie? Można użyć preparatów dezynfekujących np. na bazie alkoholu. To najpewniejszy sposób na pozbycie się zarazków. Jeśli nie mamy żadnego żelu lub sprayu do szybkiej dezynfekcji, w ostateczności możemy też umyć dłonie wodą (ale na pewno nie będą wtedy dobrze zdezynfekowane).

CIEKAWOSTKI O MYCIU RĄK

1. Ile bakterii znajduje się na naszych rękach?

Mycie rąk mydłem lub dezynfekowanie ich innymi środkami jest bardzo ważne przede wszystkim dlatego, że nasze dłonie są siedliskiem bakterii. Stwierdzenie, że zarazki są wszędzie, to prawda. Może ci się wydawać, że nie dotykasz zbyt wielu rzeczy, ale i tak na twoich rękach będą miliony bakterii. Ile? Przebadano to, a wyniki pokazują, że na każdy centymetr kwadratowy skóry dłoni przypada nawet 5 milionów bakterii – biorą się z klamek, telefonów, poręczy, uścisków dłoni, a także dotykania najbrudniejszej rzeczy na świecie: pieniędzy.

2. Czy bakterie mogą wytrzymać mycie?

Na szczęście dobre mydło radzi sobie z bakteriami. Warto wiedzieć, że nie zabija ich, ale po prostu zmywa je z dłoni, dzięki czemu stają się naprawdę czyste. Mało jest rzeczy, które są w stanie zniszczyć bakterie, bo to jedne z najodporniejszych organizmów na świecie, przystosowane do życia w każdych warunkach. Grunt to mieć z nimi jak najmniej kontaktu i regularnie pozbywać się ich, myjąc dłonie.

3. Jaki jest średni zalecany czas mycia dłoni?

Warto wyrobić sobie nawyk regularnego mycia dłoni. Pamiętając jednak o tym, żeby robić to odpowiednio długo – około 95% osób myje ręce zbyt krótko! Średni czas wyliczony przez badaczy to 6 sekund, podczas gdy zredukować liczbę bakterii na dłoniach można dopiero po 15 sekundach. Kolejne 15 umożliwia pozbycie się ich całkowicie. To dlatego zalecenie jest takie, aby myć dłonie przynajmniej przez pół minuty. Tego się trzymajmy!

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *