Jak dbać o skórę naczyniową? Wypróbuj ruszczyk kolczasty

Pielęgnacja cery naczyniowej do najłatwiejszych nie należy. Bardzo łatwo jest jej zaszkodzić nieodpowiednio dobranymi kosmetykami i niewłaściwą pielęgnacją. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie naturalnych składników. Jednym z nich jest ruszczyk kolczasty. Jak działa i w jaki sposób stosować go na popękane naczynia krwionośne?

Ruszczyk kolczasty – krótka charakterystyka

Występuje głównie w rejonie śródziemnomorskim i jest ceniona głównie ze względu na działanie przeciwzapalne i pobudzające krążenie. Liście i owoce ruszczyka mają bardzo charakterystyczny wygląd. Ma kujące liście i małe czerwone owoce dojrzewające jesienią. Krzew rośnie w lasach i dorasta do wysokości około 40 cm. Podobno ruszczyk kolczasty odstrasza gryzonie (dlatego nazywa się go myszopłochem).

Właściwości ruszczyka kolczastego

W celach leczniczych stosuje się korzeń rośliny. Jest on bogaty w składniki działające pozytywnie na układ krwionośny. Są to między innymi: flawonoidy, fitosterole, nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne i związki mineralne.

Ruszczyk kolczasty – przeciwwskazania

Jeżeli masz kłopoty z nadciśnieniem lub przerostem prostaty, to zachowaj ostrożność przy stosowaniu produktów z ruszczykiem kolczystym. Przyjmowanie tej rośliny może zwiększyć ciśnienie tętnicze, wywoływać nadmierną potliwość lub wywoływać dolegliwości żołądkowe. Preparatów z tą rośliną nie powinny zażywać również kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jakie jest zastosowanie ruszczyka kolczastego?

Ruszczyk kolczasty poprawia szczelność naczyń krwionośnych i pobudza przepływ krwi. Zwiększa kurczliwość ścian naczyń żylnych i ma działanie przeciwzapalne. Z tych powodów dodaje się go do wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry naczyniowej. Ruszczyk kolczasty stosuje się również w przypadku miażdżycy, wysokiego poziomu cholesterolu, zaparć i nadmiaru wody (ma działanie moczopędne).

Ruszczyk kolczasty stosuje się także na opuchliznę i cienie pod oczami. Używa się go także na problemy z opuchniętymi nogami i stopami lub hemoroidami. Znajduje również zastosowanie w przypadku nocnych kurczów łydek i cellulitu ze względu na pobudzanie krążenia.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *