Jak pielęgnować cerę trądzikową i łojotokową?

Pielęgnacja cery trądzikowej i łojotokowej ma na celu wsparcie leczenia farmakologicznego. Często samo dbanie o skórę wystarczy, aby jej stan znacząco się poprawił. Najważniejszy jest odpowiedni dobór preparatów: łagodniejszych, jeżeli cera trądzikowa jest przy okazji wrażliwa i podatna na podrażnienia, lub silniejszych, które rozpuszczą zaskórniki. Istotny jest zarówno rodzaj stosowanych kosmetyków, jak i ich skład. Dowiedz się, jakie kosmetyki na trądzik stosować oraz jakich składników szukać w kosmetykach na trądzik i łojotok, czyli w skrócie, jak pielęgnować cerę trądzikową i łojotokową.

Kosmetyki na trądzik – rodzaje

Kosmetyki na trądzik, których używasz, powinny pochodzić z jednej linii, bo wtedy ich działanie jest kompatybilne. W kwestii kolejności i częstotliwości ich stosowania warto zaufać producentowi.

  • Kosmetyki oczyszczające, to znaczy antybakteryjne płyny micelarne, żele, płyny i emulsje. Nie mogą zawierać alkoholu, który przesuszy i podrażni skórę. Kosmetyki oczyszczające należy stosować dwa razy dziennie.
  • Peelingi złuszczające warto stosować dwa, trzy razy w tygodniu.
  • Kosmetyki bakteriostatyczne są zalecane przy trądziku zaskórnikowym i grudkowo-krostkowym. Należy używać ich rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu cery.
  • Toniki normalizujące stosuje się dwa razy dziennie przez nałożeniem kremu.
  • Kremy na dzień i kremy na noc należy nakładać na twarz odpowiednio rano i wieczorem.
  • Maseczki, które zwykle mają postać pasty lub gęstej emulsji, można je stosować dwa, trzy razy w tygodniu.
  • Preparaty punktowe są przeznaczone do stosowania w miejscu ropnych wykwitów. Działają kojąco, wysuszają zmiany i przyspieszają proces regeneracji. Należy używać ich, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jakich składników szukać w kosmetykach na trądzik i łojotok?

Do najskuteczniejszych i najpopularniejszych składników kosmetyków na trądzik i łojotok należą kwasy: mlekowy, glikolowy, migdałowy, salicylowy oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Obok nich znalazły się retinoidy, nadtlenek benzoilu, siarka, kamfora, kaolin, propolis i olejki eteryczne.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *