Przewodnik kosmetyczny. Jak działa baza pod makijaż?

Sekret idealnego i trwałego makijażu to odpowiednia baza. Profesjonaliści sięgają po coś więcej niż tylko krem nawilżający lub olejek. Sprawdź, jakie są najlepsze bazy pod makijaż i co możesz zyskać, stosując ją na co dzień.

Mało kto używa na co dzień bazy pod makijaż. Czy to błąd? To zależy od tego, jakich efektów w makijażu oczekujemy. Jeśli nie zależy nam na trwałym, idealnie wykończonym makijażu i skórze bez niedoskonałości – nie potrzebujemy bazy. W każdym innym przypadku warto sięgnąć po ten kosmetyk, bo baza pod makijaż ma więcej zalet niż wad.

Baza pod makijaż. Co to za kosmetyk i jakie ma właściwości?

Warto zacząć od krótkiego wyjaśnienia, czym jest baza pod makijaż. To kosmetyk, po który sięgamy dość rzadko, więc możemy mieć problem z jego zdefiniowaniem i określeniem, jak właściwie działa.

Baza pod makijaż to inaczej primer, czyli nic innego, jak kosmetyk przedłużający trwałość makijażu. Nawet o 12 godzin, choć to zależy od rodzaju wybranego produktu. Jak to możliwe? To efekt zastosowania specjalnych składników, które ograniczają bezpośredni kontakt skóry z podkładem i zapewniają mu bardzo odpowiednie podłoże.

Oczywiście bazy pod makijaż są różne i mogą działać w różny sposób. Najpopularniejszy jest podział na:

  • matujące bazy pod makijaż,
  • wygładzające bazy pod makijaż,
  • rozświetlające bazy pod makijaż,
  • nawilżające bazy pod makijaż.

Co ciekawe, wiele kosmetyków dostępnych pod ręką może odgrywać rolę podstawowej bazy pod makijaż. Możesz wykorzystać do tego tonik, serum, krem, mgiełkę, puder lub olejek – stworzą na skórze warstwę przygotowującą skórę na makijaż. Oczywiście trzeba je dobrać do typu skóry i naszych potrzeb. Olejek będzie wygładzał, nawilżał i dodawał blasku, a puder ryżowy zmatuje skórę.

Jak działa baza pod makijaż i którą wybrać? (RODZAJE)

Wiele na temat właściwości i działania baz pod makijaż można wyczytać z ich nazw – jeśli jest matująca, zapewne zmniejszy się świecenie w strefie T u osób o tłustej skórze; z kolei baza wygładzająca sprawdzi się na cerze dojrzałej, z drobnymi zmarszczkami i niedoskonałościami.

Oto rodzaj baz pod makijaż, ich zastosowanie i działanie.

1. Silikonowa baza pod makijaż – rekomendowana dla skóry suchej lub dojrzałej, bo zapobiega utracie wody i wygładza. Współgra z lekkimi podkładami wodnymi. Baza silikonowa nie zmywa się wodą (do jej usunięcia potrzebne są tłuszcze), dlatego należy nakładać na nią wodoodpornego podkładu. Nadmiar silikonów może zatykać pory skóry.

2. Olejowa baza pod makijaż – ma podobne działanie, ponieważ tworzy na skórze warstwę okluzyjną, która nie tylko zapobiega odwadnianiu, ale też przygotowuje skórę na podkład. Co ciekawe, w roli olejowej bazy świetnie sprawdzają się naturalne olejki kosmetyczne np. olej z pestek malin, olej jojoba lub cudownie pachnący olej różany. Olejowe bazy najlepiej działają z podkładami mineralnymi, suchymi i lekkimi.

3. Glicerynowa baza pod makijaż – jest bazą nawilżającą z uwagi na higroskopijne właściwości gliceryny, czyli jej głównego składnika. Najlepiej sprawdza się z podkładami opartymi na wodzie. W duecie z podkładem mineralnym może powodować jego warzenie się.

4. Krzemionkowa baza pod makijaż – mało znana, choć naturalna i świetnie matująca. Skutecznie wygładza skórę i zmniejsza widoczność niedoskonałości, ale niestety może podkreślać suche skórki, więc nie nadaje się do stosowania przy suchej skórze.

5. Żelowa baza pod makijaż – to najlżejsza baza pod makijaż, która nie tworzy na skórze tłustego filmu i świetnie się wchłania. Jest idealna dla osób o cerze przetłuszczającej się. Nie tylko nawilża, ale też wygładza skórę i zmniejsza widoczność porów. Można stosować ją z podkładami mineralnymi.

6. Zastygająca baza pod makijaż – coś dla osób ze skórą problematyczną. Skutecznie matuje, absorbuje sebum, zmniejsza widoczność porów, ale nie jest tak silnie okluzyjna jak tradycyjne bazy silikonowe. Składnikiem takiej bazy są najczęściej: aluminium, krzemian magnezowo-aluminowy lub azotek boru. Plusy? Łatwo się ją zmywa ze skóry. Minusy? Trudne rozprowadzanie i formuła nieodpowiednia dla suchej skóry.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *