Wyższy level w pielęgnacji. Jak dbać o cerę mieszaną?

Czujesz, że twoja cera to miks wszystkiego, co się może dotyczyć skóry? Miejscami jest tłusta, ale ma też suche skórki. Bywa podrażniona, czasami nachodzi ją trądzik albo pokazują się pęknięte naczynka. Na domiar złego w kącikach oczu zaczynają być widoczne zmarszczki. Co robić, kiedy nasza cera jest mieszana? Jak ją pielęgnować?

Najprościej odpowiedzieć na potrzeby tej cery, która ma jakiś określony problem. Jest sucha, więc dostarczamy jej nawilżenie. Pielęgnacja cery mieszanej jest o wiele bardziej skomplikowana, bo jej kondycja bywa różna w zależności od dnia i miejsca. Najczęściej jest tak, że jednocześnie jest i sucha, i przetłuszczająca się, a do tego może mieć jeszcze jakiś dodatkowy problem.

Cera mieszana, czyli jaka?

To mieszanka dwóch najpopularniejszych typów cery: suche i tłustej. Mogłoby się wydawać, że jeśli nie jest całkiem sucha, ale też nie jest całkiem tłusta, to jest… normalna i zdrowa. Nic bardziej mylnego! Cera mieszana ma jednocześnie oba te problemy. Przetłuszcza się w strefie T (czoło, nos, broda) i jest przesuszona w innych partiach (policzki, skronie, żuchwa).

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać cerę mieszaną, to całkiem proste. W strefie T jest grubsza i bardziej się świeci, ponieważ w tych partiach wydziela się więcej sebum. Natomiast na policzkach jest matowa, sucha i może się łuszczyć. Problemami charakterystycznymi dla cery mieszanej są m.in. zaskórniki oraz podrażnienia. Z uwagi na pomieszanie różnych problemów na jednej twarzy, cera mieszana zazwyczaj jest też wrażliwa np. na zmianę produktów do pielęgnacji.

Skąd się bierze cera mieszana?

Może być wiele przyczyn jednoczesnego przetłuszczania i przesuszania się skóry w różnych partiach twarzy. Ciężko jednoznacznie określić, co wpływa na ten stan rzeczy w określonym przypadku. Takie zaburzenia w poziomie nawilżenia skóry i pracy gruczołów łojowych mogą wynikać ze zmian pór roku, zawirowań hormonalnych lub chorób, a także być odziedziczone.

Jednak najczęściej cera mieszana jest problemem kobiet po 20. roku życia, które:

  • w młodości miały cerę tłustą;
  • stosują niewłaściwe produkty pielęgnacyjne.

Pielęgnacja cery mieszanej

Jak dbać o cerę mieszaną, kiedy jest ona połączeniem dwóch sprzecznych ze sobą problemów?

Z początku może się to wydawać trudne, bo przecież stosowanie silnie oczyszczających żelów myjących może jednocześnie pogłębić problem suchej skóry. Z drugiej strony stosowanie kosmetyków częściowo np. jednego kremu tylko na nos i czoło, innego na policzki, a jeszcze innego pod oczy to gra niewarta świeczki. Na samo zaaplikowanie kremu do twarzy trzeba byłoby poświęcić zbyt wiele cennego czasu. Czy jest inne rozwiązanie?

Warto pamiętać, że oba typy cery (sucha i tłusta) potrzebują stałego nawilżania. Minimalizuje się zatem ilość problemów, bo do cery mieszanej można, a nawet powinno się używać kosmetyków silnie nawilżających. Humektanty przydadzą się każdej komórce naszej skóry. Trzeba jednak pamiętać, że dobry krem do cery mieszanej powinien być lekki i w miarę beztłuszczowy.

Retinol (witamina A) to również składnik, który polubi każda skóra. Rozjaśnia skórę, niweluje przebarwienia, zwęża pory, działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo. Warto zatem wybierać kremy do cery mieszanej, które zawierają kompleksy przydatnych witamin.

Podstawą pielęgnacji cery mieszanej jest również oczyszczanie, ale bardzo delikatne. Chodzi o to, aby usunąć nadmiar sebum i zanieczyszczenia ze strefy T, ale nie podrażnić cery w miejscach, gdzie jest sucha. Warto wykorzystać do tego celu hipoalergiczne żele, pianki lub toniki myjące. Warto pamiętać, aby myć cerę wodą z niewielką ilością rozcieńczonego kosmetyku myjącego.

Ważny element to również peelingi. Pielęgnacja cery mieszanej bez dobrego peelingu nie byłaby kompletna, ale tutaj również są pewne ograniczenia. Ten rodzaj cery nie polubi się z peelingami mechaniczny, ponieważ mogą one podrażniać. Lepiej sięgać po peelingi enzymatyczne, a jeśli już musi to być mechaniczny, to raczej ten drobnoziarnisty.

Błędy w pielęgnacji cery mieszanej

Trzeba pamiętać, że pewne zabiegi pielęgnacyjne lub kosmetyki są niewskazane, ponieważ mogą pogłębiać problem. Cera mieszana może reagować niewłaściwie na zmianę kosmetyków, zastosowanie niedopasowanych do jej potrzeb produktów lub zabiegów pielęgnacyjnych.

Cera mieszana NIE lubi, gdy:

  • stosujemy silnie oczyszczające żele i mydła;
  • używamy gąbek, szczotek i myjek;
  • stosujemy kosmetyki tylko dla cery tłustej lub suchej;
  • zbyt silnie odtłuszczamy strefę T (skutek jest odwrotny);
  • myjemy twarz wodą i mydłem;
  • używamy toniki z alkoholem.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *