Hydrolaty to inaczej wody kwiatowe, które powstają jako produkt uboczny w produkcji olejków eterycznych. Hydrolaty łagodzą skórę i wspomagają leczenie drobnych wykwitów. Stosowane codziennie mogą zastąpić tonik i mgiełkę do twarzy. Zanim zdecydujesz, jaki hydrolat wybrać, poznaj rodzaje i właściwości hydrolatów.
Rodzaje i właściwości hydrolatów
Hydrolat lawendowy
nadaje się dla każdego rodzaju cery. Działa antyseptycznie, łagodząco, antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Pobudza regenerację skóry, łagodzi obrzęki i ma właściwości ściągające. Odżywia skórę, która w efekcie zyskuje zdrowszy koloryt i staje się lepiej ukrwiona. Wzmacnia cebulki włosów, zapobiega ich wypadaniu i chroni je przed zniszczeniem. Hydrolat lawendowy można stosować jako płyn łagodzący skórę po opalaniu, depilacji lub goleniu.
Hydrolat różany
może być używany przez osoby z cerą problematyczną, czyli tłustą, trądzikową, dojrzałą, wrażliwą, naczynkową i suchą. Hydrolat różany delikatnie nawilża i ściąga skórę oraz uelastycznia ją i wygładza. Działa antyseptyczne i przeciwzapalne, a ponadto przyspiesza gojenie się ran i poparzeń. Wzmacnia naczynia krwionośne i redukuje zaczerwienienia. Może być stosowany bezpośrednio na skórę jako tonik, mgiełka lub dodatek do innych kosmetyków, na przykład kremów, płynów do higieny intymnej, maseczek i szamponów.
Hydrolat z kwiatu lipy
sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej, alergicznej, naczynkowej i suchej. Łagodzi podrażnienia, zapobiega stanom zapalnym i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Może być stosowany na skórę po opalaniu, depilacji i goleniu. Zmniejsza obrzęki oraz przyspiesza gojenie się ran i zmian skórnych. Łagodzi pieczenie i swędzenie skóry.
Hydrolat oczarowy
stosuje się do cery trądzikowej, tłustej, dojrzałej, podrażnionej, zaczerwienionej lub naczynkowej. Hydrolat ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Działa ściągająco i antybakteryjnie, a ponadto zmniejsza zaczerwienienia i zwęża naczynka. Łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry, zmniejsza opuchliznę i reguluje wydzielanie sebum.
Inne dostępne rodzaje hydrolatów to:
- hydrolat z kocanki, który zmniejsza blizny po rozstępach;
- hydrolat rumiankowy o właściwościach redukujących łuszczenie i szorstkość skóry;
- hydrolat z kwiatu pomarańczy, który hamuje rozkład kolagenu;
- hydrolat z mięty pieprzowej o działaniu przeciwłupieżowym.
Dodaj komentarz