Farbowanie i rozjaśnianie włosów szkodzi im w znacznym stopniu. Aby uniknąć osłabienia kondycji włosów, warto wypróbować domowe sposoby rozjaśniania włosów. Zrób jedną z proponowanych płukanek i sprawdź, jak dobrze działa.
Świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie chcą farbować włosów, jest subtelna zmiana lub poprawa ich koloru domowymi sposobami. Najlepiej sprawdzają się ziołowe płukanki, ale również naturalne olejki do włosów lub domowe maseczki przygotowane ze składników, które mogą rozjaśniać włosy. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, to bardzo skuteczne, szybkie, tanie i łatwe metody. Chcesz poznać domowe sposoby na to, jak rozjaśnić włosy?
JAK ROZJAŚNIĆ WŁOSY NATURALNE?
Płukanka rumiankowa
Najpopularniejsza płukanka rozjaśniająca włosy to właśnie ta na bazie rumianku. To jedna z najstarszych metod, z której korzystały już nasze babcie. Najlepiej sprawdza się u blondynek, których włosy rozjaśnia, rozświetla i podkreśla, wydobywając refleksy.
Jak zrobić płukankę rumiankową? Potrzebna jest garść suszonego rumianku lub 3-4 torebki herbatki rumiankowej. Zalewamy je litrem gorącej wody, przykrywamy i odstawiamy na 30 minut. Przed użyciem płukanki rumiankowej na włosy, warto ją przecedzić i wystudzić.
Aby działała, płukanka rumiankowa powinna być stosowana regularnie, najlepiej po każdym myciu. Ostatnie spłukiwanie włosów wykonujemy właśnie rumiankowym naparem. Rozjaśnianie włosów rumiankiem będzie efektywniejsze, jeśli spędzimy potem 2-3 godziny na słońcu.
Płukanka miodowo-cytrynowa
Zaletą płukania włosów sokiem z cytryny jest fakt, że świetnie domyka on łuski włosów. Nie tylko rozjaśnia, ale też wygładza i dodaje włosom blasku dzięki kwasowemu odczynowi. Jeśli chcesz rozjaśnić włosy, możesz użyć płukanki z cytryny zamiast octowej.
Jak zrobić płukankę cytrynową z dodatkiem miodu? Wyciskamy sok z całej cytryny, rozrzedzamy szklanką wody (ilość można zwiększać, zachowując odpowiednie proporcje) i dodajemy łyżkę naturalnego miodu o właściwościach nawilżających.
Po zastosowaniu tej mieszanki na włosy warto wypłukać je raz jeszcze czystą i chłodną wodą, aby pozbyć się uczucia lepkości. Ten sposób działa trochę wolniej niż płukanka z rumianku, ale już po 3-4 dniach można zauważyć pierwsze efekty.
Płukanka z korzenia rabarbaru
Rabarbar jest rzadko wykorzystywany w pielęgnacji włosów. Niesłusznie, bo zawiera wiele cennych witamin m.in. C, E, A, kwas foliowy. Rabarbarowa płukanka do włosów to świetny sposób na rozjaśnienie włosów zarówno brunetek, rudych, jak i blondynek.
Jak przygotować płukankę z korzenia rabarbaru? Rozdrobniony korzeń rabarbaru (wystarczą 3 łyżki proszku) zalewamy litrem gorącej wody i zaparzamy pod przykryciem. Po odcedzeniu dodajemy łyżkę miodu, aby płukanka nie wysuszyła włosów i studzimy przed użyciem.
Pasta z jogurtu, cytryny i rabarbaru
Rabarbar nadaje się też do przygotowania rozjaśniającej maseczki na włosy. Wystarczy wrzucić porcję rabarbaru do wrzącej wody i gotować pod przykryciem przez 5 minut. Następnie ostudzić, zmiksować na gładką masę, dodać 2 łyżki jogurtu naturalnego, sok z połowy cytryny i łyżkę nawilżającego miodu. Taką maseczkę należy nałożyć na włosy i zabezpieczyć czepkiem na ok. 2 godziny. Po tym czasie zmyć i w miarę potrzeby ponownie umyć włosy. Pasta działa najsłabiej ze wszystkim metod, ale blondynki mogą nią uzyskać ładny, popielaty odcień.
Kąpiele słoneczne
Najprostszy sposób na rozjaśnienie włosów – zarówno naturalnych, jak i farbowanych – to wystawianie ich na działanie promieni słonecznych. Tak naprawdę nie potrzebujemy żadnych dodatkowych składników, aby rozjaśnić kosmyki. Niestety nie dzieje się to natychmiastowo. Na słońcu trzeba spędzać przynajmniej kilka godzin dziennie, aby straciły swój intensywny kolor. Niestety wraz z kolorem tracą też blask i nawilżenie, dlatego nie jest to najlepsza metoda.
Woda utleniona
Bardzo dużą popularnością cieszy się rozjaśnianie włosów wodą utlenioną. Stosowana przez fryzjerów podczas farbowania, coraz częściej wykorzystywana jest w domowych miksturach. Płukanie włosów wodą utlenioną każdego dnia sprawia, że o wiele szybciej tracą pigment. Wzmocnić działanie wody utlenionej na włosy może oczywiście słońce.
Niestety to jeden z najgorszych sposobów rozjaśniania, jaki możemy zastosować w domu. Woda utleniona bardzo niszczy włosy i sprawia, że stają się kruche, łamliwe i matowe. Warto skorzystać z alternatywnych metod rozjaśniania.
JAK ROZJAŚNIĆ WŁOSY FARBOWANE?
Szampon przeciwłupieżowy
Co ma wspólnego szampon z rozjaśnianiem włosów? Wiele, bo kolor włosów farbowanych można wypłukać. Kilkukrotne umycie włosów szamponem przeciwłupieżowym otwiera łuski włosów, dzięki czemu barwnik się delikatnie wypłukuje, a włosy stają się jaśniejsze. Warto jednak pamiętać, że niektóre składniki szamponów przeciwłupieżowych mogą uzależniać.
Soda oczyszczona
Inny sposób to wzbogacenie zwykłego szamponu o odrobię sody oczyszczonej, która również delikatnie rozjaśnia pasma. Jak to zrobić? Najlepiej przed każdym myciem mieszać porcję szamponu z 2 łyżeczkami sody oczyszczonej rozpuszczonej w małej ilości wody. Ten prosty zabieg pozwoli wypłukać pigment i rozjaśnić zbyt mocny kolor.
Dodaj komentarz