Gliceryna jest bardo popularnym składnikiem kosmetyków, bo wpływa zarówno na ich konsystencję, jak i na kondycję skóry i włosów. Co ciekawe jest również używana podczas domowych porządków. Mimo wielu zastosowań gliceryna jest uważana za środek podrażniający. Sprawdź, ile prawdy jest w tym stwierdzeniu i czy możesz używać tego produktu do pielęgnacji ciała.
Czym jest gliceryna?
Gliceryna (inna nazwa to glicerol) to alkohol trójwodorotlenowy, który jest produktem ubocznym powstałym podczas wytwarzania mydła. To gęsta, bezbarwna i bezwonna ciecz o słodkawym smaku. Gliceryna bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i w alkoholu. Ze względu na sposób pozyskiwania dzielimy ją na: naturalną (produkowaną poprzez zmydlenie tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego) i syntetyczną (pozyskiwaną z propylenu).
Kosmetyczne właściwości gliceryny
Gliceryna jest higroskopijna – dobrze pochłania wodę. Nie rozpuszcza się w tłuszczach, ale jest dla nich rozpuszczalnikiem, dzięki czemu świetnie nadaje się do kremów i pomadek. Jej najważniejszymi właściwościami są:
- zapobieganie wysychaniu kosmetyków,
- konserwowanie substancji,
- ułatwianie transportu składników w głąb skóry,
- natłuszczanie, nawilżanie i zmiękczanie skóry,
- łagodzenie podrażnień i przyspieszanie regeneracji skóry,
- ochrona przed czynnikami atmosferycznymi,
- wygładzanie zmarszczek,
- odżywianie suchej skóry.
Zastosowanie gliceryny kosmetycznej
Gliceryna znajduje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Znajdziemy ją w kosmetykach do makijażu, a także w kremach do rąk i stóp, żelach pod prysznic, balsamach do ciała oraz nawilżających szamponach, odżywkach i maskach do włosów. Użyta w kremach do ciała i twarzy wiąże wodę i długotrwale nawilża skórę. Zmiękcza zrogowaciałą skórę oraz łagodzi podrażnienia i pęknięcia na skórze rąk i stóp. Ujędrnia i wygładza zmarszczki, przyspiesza regenerację naskórka i nawilża odwodnioną cerę. Chroni przed mrozem i wiatrem jako składnik tłustych kremów na zimę. Dodatkowo gliceryna wzmacnia, nabłyszcza i wygładza włosy.
Gliceryna znajduje również zastosowanie w innych dziedzinach życia. Dodajmy odrobinę produktu do wody, w której będziemy płukać ubrania, a będą miękkie i delikatne. Gliceryna sprawdzi się również w myciu szyb, luster i okularów. Zapobiegnie parowaniu tych powierzchni i osadzaniu się brudu oraz sprawi, że będą błyszczące i nieskazitelnie czyste. Dzięki glicerynie sprzątanie stanie się łatwiejsze, a kurz nie będzie osadzał się na meblach.
Jak stosować glicerynę?
Glicerynę możesz kupić w aptece w czystej postaci za kilka złotych. Można dodać ją do maski do włosów lub zastosować jako bazę pod cienie do powiek. Jest przeznaczona do każdego rodzaju skóry, jednak najlepiej sprawdzi się u osób z cerą suchą, atopową lub dojrzałą. Gliceryna nie jest toksyczna i nie powoduje podrażnień. Za uczulenia odpowiedzialne może być nieodpowiednie stężenie. Jeżeli w kosmetyku stężenie gliceryny nie przekracza 20%, to ma ona dobroczynne właściwości. Natomiast wyższe stężenie gliceryny może powodować przesuszenie skóry.
Gliceryna na włosy i do cery – przepisy DIY
- Maska do włosów. Do przygotowania tego kosmetyku potrzebne ci będą: trzy łyżki twojej ulubionej maski do włosów, żółtko jaja i kilka kropel gliceryny. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a następnie zaaplikuj na końce pasemek i od połowy długości włosów. Na głowę załóż foliowy czepek i ręcznik, by zapewnić masce jak najlepsze działanie. Po upływie około 30 minut włosy umyj i rozczesz – będą gładkie, błyszczące i nawilżone.
- Maska do twarzy. Przygotuj następujące składniki: łyżeczkę gliceryny, łyżeczkę ciepłego miodu i łyżeczkę płatków owsianych. Całość dokładnie wymieszaj i nałóż na cerę na około 10 minut. Po upływie wyznaczonego czasu zmyj ciepłą wodą. Skóra twarzy będzie miękka, nawilżona, ujędrniona i odżywiona.
Dodaj komentarz