Pielęgnacja cery przysparza nam wiele kłopotów. Po dokładnym oczyszczaniu i tonizowaniu twarzy na wilgotną skórę powinnyśmy nałożyć jeszcze produkty pielęgnacyjne. Na pewno większość z was pomyślała o kremie, ale nie jest to jedyny produkt.
Warto zastanowić się, czego potrzebuje twoja skóra. Czy zadaniem pielęgnacji powinna być w tym momencie ochrona przeciwsłoneczna, natłuszczanie, odżywianie czy regulacja sebum? Może potrzebujesz kilku działań jednocześnie? Nie musisz ograniczać się tylko do kremu.
Jak kosmetyki nawilżają skórę?
Nawilżanie skóry to podstawowy etap pielęgnacji. Dotyczy to każdego typu cery. Ten proces opiera się na dwóch głównych działaniach, czyli dostarczaniu skórze humektantów, tj. substancji, które zatrzymują wilgoć w naskórku, oraz uszczelnianiu bariery lipidowej skóry, poprzez dostarczanie im emolientów (składników tłuszczowych).
Zewnętrzna warstwa naskórka stanowi barierę ochronną oraz zapobiega utracie wilgoci z wnętrza skóry. Uszkodzona warstwa naskórka gorzej przyjmuje wszelkie składniki pielęgnacyjne.
Substancje nawilżające w kosmetykach
Przede wszystkim w składzie kosmetyków nawilżających szukaj protein i aminokwasów, związków cukrowych, witaminy B5, kwasu hialuronowego i jego pochodnych oraz nawilżających ekstraktów roślinnych.
Przed utratą wilgoci chronią skórę także oleje i masła roślinne. Szczególnie te, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9 oraz emolienty. Ceramidy i fosfolipidy również uszczelnią warstwę lipidową naskórka. Warto rozglądać się także za związkami silikonowymi.
Które kremy nawilżają?
Podział kremów na nawilżające (lekkie) i tłuste bądź półtłuste (cięższe) zdecydowanie ułatwia wybór kosmetyku, który zgodny jest z potrzebami skóry i twoimi preferencjami. Jednak podział ten może sugerować, że nie wszystkie kremy nawilżają, a to nie jest prawdą.
Każdy krem w różnym stopniu nawilża naskórek. W ten sposób działają też inne kosmetyki, jak emulsje, esencje, toniki, żele, olejki. Jednak każdy produkt pomaga w nieco inny sposób. Często szukamy idealnego kremu, który da nam poczucie doskonałego nawilżenia.
Najlepszą opcją będzie stosowanie kilku różnych kosmetyków. Jeżeli zastosujesz esencję przed aplikacją kremu, może to przynieść znaczą różnicę w stopniu nawilżenia (nawet jeżeli krem jest ten sam!). Dobrym pomysłem jest też dodanie olejku roślinnego lub żelu hialuronowego do porcji kremu. Zdarza się też, że niektóre partie twarzy potrzebują silniejszego nawilżenia. Możesz więc dodatkowo wklepać olejek roślinny w przesuszone miejsca po nałożeniu kremu.
Czy każdy rodzaj cery potrzebuje nawilżenia?
Tak. Zarówno cera sucha, jak i tłusta, potrzebują odpowiedniego nawilżenia. Najważniejsze jednak, aby dobrać kosmetyk odpowiedni to typu twojej skóry. Nawodniona skóra lepiej przyjmuje i wykorzystuje składniki aktywne, których jej dostarczamy.
Nawilżenie skóry a zmarszczki
Sucha skóra zawsze wygląda gorzej niż ta, która jest odpowiednio nawilżona. Jest mniej jędrna, pozbawiona blasku i znacznie bardziej pomarszczona. Na pewno jej kondycja ulegnie poprawie, kiedy będzie odpowiednio nawilżona, jednak należy pamiętać, że samo nawilżanie nie wystarczy. To równie ważny etap.
Rodzaje produktów pielęgnacyjnych
- Kremy to najpopularniejsze kosmetyki pielęgnacyjne. Zawierają i emolienty, i humektanty, które połączone są w jednolitą masę. Na rynku znajdziemy mnóstwo kremów, które działają bardziej lub mniej nawilżająco, w zależności od użytych składników aktywnych.
- Toniki i esencje mają konsystencję wodnistą, a ich używanie jest pierwszym etapem prawidłowego nawilżenia.
- Serum – ma postać lekkiego, wodnistego płynu lub tłustego olejku. Można stosować go samodzielnie lub jako dodatek. Jeżeli dysponujesz tłustą cerą, serum może zastąpić krem, ale w przypadku cery suchej lepiej, aby stanowił dodatek.
- Masła roślinne i oleje to naturalne produkty, które stosuje się jako dodatki odpowiednie w przypadku każdego typu cery. Najważniejsze, aby wybrać dostosowany do typu skóry.
Jak widać, krem wcale nie jest konieczną i jedyną opcją nawilżenia. Można bez problemu zastąpić go innymi produktami. Możesz zastosować jeden produkt lub kilka różnych. Oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej kolejności!
Dodaj komentarz