Jest remedium na problemy z trądzikiem, przyspiesza wzrost rzęs, zapobiega wypadaniu włosów i wzmacnia łamliwe paznokcie. Olej rycynowy jest niezastąpiony w pielęgnacji. Warto stosować go na co dzień, ale warto też wiedzieć, który wybrać.
Niewiele jest olejków o tak unikatowych właściwościach, jakie ma olej arganowy. Wiele z nich jest po prostu dobrym wsparcie w pielęgnacji. To emolienty, a więc skutecznie zapobiegają nadmiernej utracie nawilżenia i ochraniają.
Ale olej rycynowy jest inny. Jako jedyny zawiera kwas rycynolowy o działaniu antybakteryjnym, a więc jego właściwości sięgają już znacznie dalej. Stosowany regularnie może przywrócić skórze równowagę pH i zapobiec problemom wywoływanym przez bakterie i grzyby np. trądzikowi czy łupieżowi.
Najbardziej znane jest jednak jego działanie przyspieszające wzrost – warto stosować go jako wcierkę do włosów i naturalną odżywkę do rzęs. Przyspiesza też wzrost paznokci, wzmacnia je i zapobiega ich łamliwości.
Jeśli jeszcze nie stosowałaś olejku rycynowego, koniecznie musisz go wypróbować. To doskonały naturalny kosmetyk do włosów i skóry. Świetnie sprawdza się do oczyszczania twarzy, bo skutecznie detoksykuje i zmywa nawet najtrudniejsze zabrudzenia np. resztki kosmetyków wodoodpornych do makijażu. Jako olejek do demakijażu jest chętnie wybierany przez fanki kosmetyków wprost z natury, organicznych, bez zbędnych dodatków.
Oczywiście znaczenie ma to, jaki olej rycynowy stosujemy – może być całkowicie naturalny, ale często bywa łączony z dodatkami np. silikonami, innymi olejami.
Jaki olej rycynowy jest najlepszy?
Najczęściej po olej rycynowy udajemy się do apteki, bo kojarzymy, że tam można kupić go najtaniej. Tanio nie zawsze jednak znaczy dobrze. Pamiętajmy, że olej rycynowy z apteki nie jest polecany do stosowania zewnętrznego (na skórę lub na włosy). Aby działał skutecznie, potrzebna jest najwyższą jakość, jaką daje tylko olej:
- tłoczony bez użycia ciepła, metodą na zimno,
- nierafinowany, czyli niepoddawany procesom oczyszczania,
- organiczny, czyli pochodzący w 100% z natury,
- ekologiczny, co powinny potwierdzać certyfikaty,
- bez zbędnych dodatków np. barwników, aromatów, silikonów.
Jeśli nie masz czasu na zastanawianie się nad tym, jakie są najlepsze olejki rycynowe do zastosowania w kosmetyce, sprawdź poniższe propozycje. Oto siódemka olejków, które warto znać, mieć i stosować.
TOP 7. Najlepsze oleje rycynowe
1. 100% naturalny, zimnotłoczony olej rycynowy Nanoil
Numer jeden to olej rycynowy najczęściej wybierany i polecany przez kobiety: tłoczony na zimno, nierafinowany, organiczny i certyfikowany olej rycynowy Nanoil. Jest odpowiedni dla wegan, a także dla osób o wrażliwej skórze. Poleca się go do kompleksowej pielęgnacji włosów, skóry głowy, cery, rzęs, brwi, a nawet paznokci. Olej rycynowy Nanoil pomaga rozwiązywać problemy takie jak łupież, trądzik, łysienie, łamliwość paznokci itp. Wystarczy zastosować kilka kropli Nanoil Castor Oil solo lub w połączeniu z innym olejem/kosmetykiem. To zdecydowanie najskuteczniejszy z olejków rycynowych.
Chcesz poznać go lepiej? Wejdź na www.nanoil.pl.
2. Czarny olej rycynowy Kreyol Essence
Na miejscu kolejnym haitański olejek rycynowy Kreyol Essence: w 100% czysty i bogaty w kwasy tłuszczowe omega (m.in. omega-3 oraz omega-6). Polecany do pielęgnacji włosów, na porost brwi oraz rzęs – wystarczy wcierać go w skórę głowy, nakładać na łuk brwiowy lub aplikować u nasady rzęs co najmniej raz dziennie. Nadaje się też do pielęgnacji skóry, zwłaszcza suchej, popękanej i podrażnionej – najprościej stosować go solu lub dodawać kilka kropli do stosowanych na co dzień kosmetyków. Choć warto mieć świadomość, że jest gęsty i może obciążać skórę.
3. Zimnotłoczony olej rycynowy Good Vibes
Olejek, który zdecydowanie nie przypomina większości z wymienionych w tym zestawieniu propozycji, to indyjski olej rycynowy Good Vibes. Jest tłoczony na zimno, a więc dobrej jakości. Różni się jednak opakowaniem, bo typową dla olejków buteleczkę z ciemnego szkła zastąpiono tutaj kanciastym flakonikiem ze złocistym korkiem. Olej rycynowy Good Vibes nadaje się do stosowania na włosy, skórę i paznokcie, a także do regeneracji rzęs. Niestety jest trudno dostępny.
4. Olej rycynowy Junglück
Niemiecka jakość, czyli olej rycynowy Junglück, to z kolei propozycja dla tych, którzy szukają naturalnej ochrony dla swoich włosów i skóry: przed słońcem, stresem czy toksynami. Ma minimalistyczne opakowanie i przeznaczony jest do kompleksowej pielęgnacji. Niestety jest to jeden z najdroższych olejków rycynowych. Płacimy za jakość, bo olej rycynowy Junglück jest tłoczony na zimno i pozyskiwany z ekologicznych upraw. Nie ma zapachu i jest bezbarwny, stąd jego popularność w pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnych włosów.
5. Olej rycynowy Earth To You London
Skoro mowa o najdroższych olejkach kosmetycznych, nie sposób nie wspomnieć też o oleju rycynowym londyńskiej marki Earth To You. Prezentuje się naprawdę luksusowo w czarnej, matowej butelce z białymi napisami, a sam jest dość lekki i łatwo się wchłania. Można stosować go do pielęgnacji włosów, skóry ciała i twarzy, paznokci, rzęs czy brwi – wystarczy zaledwie kilka kropli, bo olejek jest nasycony dobrymi składnikami. Olej rycynowy Earth To You to organiczny, czysty olej arganowy dla tych, którzy lubią drogie kosmetyki i idącą za ceną jakość.
6. Olej rycynowy Kate Blanc Cosmetics
Popularność zyskał w ostatnim czasie również olejek rycynowy Kate Blanc, marki cenionej przez gwiazdy dużego ekranu. Jest tłoczony na zimno i ekologiczny, dzięki czemu zawiera sporo cennych dla włosów i skóry składników odżywczych. Jeśli chcemy wycisnąć z niego jak najwięcej, musimy stosować go codziennie – można to robić, wykorzystując go jako samodzielny kosmetyk lub naturalny dodatek do produktów, które stosujemy. Ciekawostką jest, że olej rycynowy Kate Blanc ma aż trzy aplikatory: wygodną pipetę, szczoteczkę ułatwiająca nakładanie na brwi i pędzelek typowy dla odżywki do rzęs.
7. Olej rycynowy do rzęs Kapomi
Podobnie sprawa aplikatorów wygląda w olejku rycynowy Kapomi. To tłoczony na zimno, naturalny olej rycynowy stworzony z myślą o pielęgnacji rzęs i brwi – kondycjonuje je, odżywia, nawilża i przyspiesza ich wzrost. Opakowany jest w dość prostą buteleczkę z charakterystyczną, zieloną etykietą i (co ciekawe) ma delikatnie zielony odcień. Jest wodnisty i dobrze się wchłania, ale jego wąskie przeznaczenie sprawia, że nie jest to jeden z najlepszych wyborów. Po olej rycynowy Kapomi warto sięgać przede wszystkim, gdy mamy cienkie i krótkie rzęsy.