Charakterystyka i pielęgnacja suchych włosów

Suchy włos nie musi być wcale zniszczony – okazuje się, ze odpowiednia pielęgnacja jest w stanie znacznie poprawić jego wygląd, elastyczność i witalność. Czym charakteryzują się suche włosy i jak o nie dbać? Oto multi poradnik dla włosów, którym brakuje nawilżenia.

 Po czym poznać włosy suche? [charakterystyka]

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu. To źródło życia, ale również urody. Gdy zaczyna jej brakować, jako pierwsze wysuszają się włosy, oraz odwadnia skóra. Brak równowagi hydro-lipidowej nie tylko niekorzystne wpływa na wygląd włosów. Sprawia też, ze wysychają ich cebulki oraz skóra głowy. Przy ekstremalnie wysuszonych pasmach staje się to dosyć kłopotliwe, ponieważ sucha, obkurczona cebulka włosowa oraz nieznaczna utrata sprężystości skóry powoduje, że włosy wypadają (cebulki są zbyt słabo sadzone w mieszkach).

Suche włosy są często napuszone, ciężkie do ułożenia, tracą gładkość i blask. Nie jest łatwo je ułożyć, ponieważ stają się zbyt sztywne, a im mniejsza ilość wody w wewnętrznej warstwie włosa, tym bardziej łamliwy się stanie. Może wówczas mieć znacznie zaniżoną odporność na wszelkie mechaniczne zabiegi – oznacz to, że nawet szczotkowanie włosów uszkadza je.

Podsumujmy, czym charakteryzują się suche włosy:

  • brak im nawilżenia i sprężystości;
  • stają się sztywne i niezdyscyplinowane;
  • mogą zacząć wypadać;
  • zaczynają się szybciej niszczyć;
  • kruszą się i łamią;
  • stają się mniej odporne na uszkodzenia;
  • są matowe i pozbawione witalności.

Dlaczego włosy wysychają?

Włos traci nawilżenia z wielu przyczyn. Do najważniejszych należy nieodpowiednia pielęgnacja, czyli kosmetyki zawierające ciężkie, komedogenne i wysuszające silikony (simethicone, trimethicone) oraz alkohole krótkołańcuchowe (alkohol denat, benzyl alcohol, ethanol alcohol, isopropyl i propanol alcohol). Wiele kobiet ogranicz pielęgnację jedynie do mycia włosów i nie ma czasu na nakładanie maski, odżywki lub olejków. Warto wspomnieć, ze wiele szamponów również nie sprzyja poprawie kondycji włosów, ponieważ zawierają wiele silnych, wysuszających włosy detergentów.

Częste farbowanie oraz wszelkie stylizacje wymagające udziału wysokich temperatur (suszenie włosów gorącym nawiewem suszarki, częste sięganie po lokówkę czy prostownicę) bardzo szybko wyzbywa wodę z wnętrza włosów. Do tego dochodzą jeszcze niekorzystne czynniki atmosferyczne (gorące słońce, klimatyzacja czy powietrze z grzejników).

Gdy nie pijemy w ciągu dnia dostatecznej ilości wody oraz nie dostarczamy im odpowiednich składników diecie, które pomagałyby wiązać ze sobą cząsteczki wody i transportować je do naskórka) włosy zaczynają gwałtownie tracić kondycję.

Jak pielęgnować suche włosy?

Wiele osób mylnie sądzi, ze jeśli codziennie myje włosy i mają one nieustanny, regularny kontakt z wodą, to nie stracą one nawilżenia. Niestety woda „pozyskana” w ten sposób równie szybko wytrąca się z włosa, jak i tam dociera. Innymi słowy – woda która wnika we włos podczas mycia bardzo szybko wyparuje, jeśli nie zapewnimy pasmom odpowiedniej pielęgnacji i nie zadbamy o równowagę hydro-lipidową.

Aby włosy przestały się przesuszać istotne jest, aby dostarczyć im odpowiednia ilość:

  • humektantów – czyli mikroskopijnych cząstek które są w stanie wychwycić i związać ze sobą cząsteczki wody;
  • emolientów – czyli substancji, które tworzą na powierzchni włosów i skóry okluzyjną warstwę, która nie pozwala wodzie odparować z wnętrza oraz zapewnia pasmom miękkość, sprężystość oraz witalność.

Co stosować na suche włosy?

  • Kosmetyki silnie nawilżające, czyli zawierające duże stężenie humektantów (kwas hialuronowy, prowitamina B5, gliceryna, miód, aloes, mocznik).
  • Produkty obfite w emolienty – w tej kategorii niepokonane są naturalne olejki, które pielęgnują nie tylko włosy na całej długości, ale również ich cebulki i skórę głowy; chronią, zapobiegają utracie wody, wzmacniają włos od korzenia, przyspieszają jego wzrost oraz doskonale wygładzają oraz potęgują blask. Najpopularniejszymi naturalnymi olejami są: olejek jojoba, olej arganowy, olej makadamia, olejek kokosowy oraz masło shea.
  • Płukanki i hydrolaty ziołowe, o wysokim stężeniu witamin i minerałów (np. płukanka octowa dla włosów, napary z skrzypu i pokrzywy, wyciąg z lukrecji oraz hydrolat z róży). Można je stosować wiele razy w ciągu dnia.
  • Do mycia włosów można używać delikatnych szamponów, które nie zawierają toksycznych i drażniących substancji, oraz delikatnie pielęgnują skórę głowy, idealne są te bazujące na naturalnych, roślinnych ekstraktach lub zawierających naturalne olejki; suche włosy bardzo polubią się również z wszelkimi szamponami w kremie – nie pienią się one, ale doskonale nawilżają włosy.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *