Jak działa sauna na zdrowie i urodę?

Sauna to słowo, które pochodzi z języka starofińskiego i oznacza kąpiel w gorącej parze. Określa ono również pomieszczenie, w którym owe kąpiele się odbywają. W prajęzyku ludów zamieszkujących tereny dzisiejszej Finlandii słowo to brzmiało savna. Przez stulecia działanie i charakter sauny pozostały niezmienne. Wiekowa terapia gorącą parą nie daje się zdyskwalifikować i do dziś uchodzi za jeden z bardziej cenionych zabiegów zdrowotnych, a także kosmetycznych. Jak sauna wpływa na nasz organizm? Czy każdy może z niej korzystać i jak często?

Saunę wymyślili Finowie – ale Grecy, Turcy, Rzymianie czy Rosjanie nie pozostali daleko w tyle – dzięki temu dziś mamy do wyboru różne rodzaje i typy sauny, każda o nieco innych właściwościach i „patentach” na zdrowie. Jedno jest pewne: nic nie urządzi Twojemu ciału takiego detoksu, jak pobyt w saunie. Dlaczego?

Jak działa sauna na nasz organizm?

Dobroczynny wpływ owej wiekowej, gorącej „staruszki” wynika z trzech decydujących o zdrowiu organizmu czynników:

  • przegrzaniu ciała suchym, gorącym powietrzem;
  • bezpośredniemu działaniu wilgotnego powietrza;
  • zabiegu ochładzania ciała zaraz po wyjściu z sauny.

Ciepło wytworzone w saunie wpływa na układ krążenia i rozszerza naczynia krwionośne, bicie serca przyspiesza, a organizm zostaje aktywowany do wzmożonej pracy, zwiększa się ukrwienie tkanek, a organizm staje się dotleniony i rozluźniony. Ponadto ludzkie ciało zaczyna produkować endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Jak sauna wpływa na zdrowie?

Oprócz ukrwienia, zastrzyku tlenu oraz endorfin pobyt na saunie wzmacnia układ odpornościowy naszego organizmu. Innymi słowy – regularne wizyty w saunie sprawiają, ze stajemy się odporni na choroby i infekcje bakteryjne. Kąpiel w saunie pobudza również przemianę materii, wspomaga ciało po intensywnym treningu, a Finowie wierzą, ze pobyt w saunie wypędza gniew, usuwa żółć i wyzbywa nas stresu. W saunie powstaje witalna energia, która odpowiada za zdrowe ciało i zdrowego ducha. Ciekawostką jest, że Finlandia może się pochwalić największą ilością saun (są one ogólnie dostępne nawet w parlamencie fińskim).

Jak sauna wpływa na urodę?

Już przy najniższej możliwej temperaturze panującej w saunie (około 40 stopni Celsjusza) wydzielamy dużą ilość potu, a wraz z nim – wszelkie toksyny i zanieczyszczenia. Wysokie temperatury odblokowują gruczoły łojowe, a dzięki temu równoważy się nadmiar sebum na naszej skórze. Wraz z toksynami ciało pozbywa się soli, która często w nadmiarze odkłada się w organizmie i (niestety) może być przyczyną wielu chorób.

Co więcej – dzięki pobudzonej przemianie materii sauna sprzyja…odchudzaniu! Ukrwione tkanki stają się lepiej dotlenione i dłużej zachowują młodość, a ich procesy regeneracji przyspieszają. Po wizycie w saunie z pewnością zauważysz, ze Twoja skóra staje się gładka, lepiej ukrwiona i nawilżona. Co więcej – wizyta w takim cieple nasila działanie kosmetyków, dlatego wykorzystaj to, aplikując krem bogaty w składniki aktywne lub odpowiednia maseczkę do twarzy. Wiele osób po wizycie w saunie wykonuje też zabieg – maskę na obszary ciała dotknięte cellulitem. Efekty są dzięki temu intensywniejsze.

Rodzaje sauny

Typ sauny, którą odwiedzamy ma znaczenie. Cztery najpowszechniejsze typy sauny to:

  • sauna parowa (rzymska) – idealna dla osób, które wybierają się do sauny po raz pierwszy; temperatura wewnątrz to 45-64 stopni Celsjusza, a wilgotność (40-65%) ułatwia oddychanie;
  • sauna sucha (fińska) – to rodzaj sauny przeznaczony dla tych, którzy chcą się hartować temperatura to 90-110 stopni Celsjusza, a wilgotność jedynie 5-10%;
  • sauna mokra – idealna dla osób, które chcą zwalczyć problemy skórne (np. nasilony łojotok). Temperatura to 75-90 stopni Celsjusza, a wilgotność 20-35%;
  • sauna na podczerwień – innowacyjna i nowoczesna sauna, która jest tworem naszych czasów; temperatura w takiej saunie to około 50 stopni Celsjusza. Nie mamy w niej kontaktu z gorącym powietrzem, jest odpowiednia nawet dla osób, które mają problemy z krążeniem. Przebywanie w saunie na podczerwień przypomina nieco wylegiwanie się na słońcu.

Praktyczne zasady korzystania z sauny

  • w saunie najlepiej przebywać nago, lub (jeśli nie przebywamy w niej sami) okryć ciało ręcznikiem;
  • jeśli to Twoja pierwsza wizyta w saunie – nie powinna ona trwać dłużej niż kwadrans;
  • pamiętaj, ze do sauny wchodzi się bez biżuterii (mogłabyś się poparzyć);
  • przed wizytą w saunie bezwzględnie zmywamy makijaż;
  • zanim skorzystasz z sauny wypij dużą ilość wody – Twoje ciało wypoci więcej soli i toksyn;
  • rozmowy w saunie nie są mile widziane – ma to swoje praktyczne strony – ciepłe powietrze, które dostaje się do organizmu przez usta może powodować podrażnienia śluzówki;
  • po pobycie w saunie należy schłodzić organizm – woda pod prysznicem powinna mieć temperaturę 10-20 stopni;
  • po wizycie w saunie wskazany jest 20-30 minutowy odpoczynek i odprężenie;
  • sauna jest również doskonałym miejscem do aromatoterapii – oprócz wody, na rozgrzane kamienie możesz wlać kilka kropli wybranego olejku, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu tego z wszystkimi osobami przebywającymi w saunie.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *