Masz trądzik? 5 przyczyn trądziku, o których możesz nie wiedzieć

Trądzik jest dziś już uznawany za chorobę cywilizacyjną. Coraz częściej mamy go nie tylko w wieku młodzieńczym, ale także jako dorośli. Jest o tyle problematyczny, że trudno się go pozbyć, a przyczyn pojawiania się trądziku może być wiele. Poznaj te mniej oczywiste, o których rzadko myślimy.

Trądzik – choroba skóry

Trzeba powiedzieć sobie jasno, że trądzik to nie jest tylko problem estetyczny, ale choroba skóry. Ma nawet swój numer w międzynarodowej klasyfikacji chorób – L70. Do jej leczenie warto podejść więc na poważnie i nie bagatelizować zmian trądzikowych, które pojawiają się na naszej twarzy czy ciele. Nieleczony trądzik może skutkować przewlekłym, ropnym stanem zapalnym skóry i rozsianiem się niedoskonałości na znacznie większy obszar. Na późniejszym etapie, kiedy zabierzemy się już za walkę z trądzikiem, zostaniemy natomiast z bliznami, bo problem będzie już tak bardzo nasilony.

Przyczyny trądziku. Co powoduje trądzik?

Żeby jednak móc wyleczyć trądzik, trzeba znać jego przyczyny. Najczęściej kojarzymy go z wahaniami hormonów w okresie dojrzewania i słusznie, bo hormony są jedną z przyczyn. Jednak mogą one wywoływać nie tylko trądzik młodzieńczy, ale też trądzik u dorosłych np. kobiet w ciąży, w trakcie menopauzy, w czasie przed miesiączką. Kontrolowanie poziomu hormonów jest więc ważne.

Drugą, bardzo częstą przyczyną trądziku jest zanieczyszczenie skóry. I chodzi tu nie tylko o kurz czy toksyny z zewnątrz, ale też nadmiar sebum. Im bardziej przetłuszczająca się skóra, tym większe ryzyko zapchania się ujść gruczołów, pojawienia stanu zapalnego i wykwitów trądzikowych. To dlatego dokładne oczyszczanie skóry każdego dnia jest tak bardzo ważne. Trądzik wywołują przede wszystkim zanieczyszczenia i bakterie, które w takim środowisku rozwijają się znacznie chętniej niż na czystej, zadbanej, zdrowej skórze.

Nieoczywiste przyczyny trądziku

Zdarza się jednak tak, że z naszymi hormonami jest wszystko w porządku i przykładamy się do oczyszczania swojej twarzy, a mimo to mamy trądzik. Dlaczego? Być może robimy coś, czego nasza skóra nie lubi i zmiany trądzikowe są jej reakcją obronną i sygnałem, że coś jest nie tak. Oto mało oczywiste przyczyny trądziku, o których możesz nie wiedzieć!

Dotykanie twarzy rękami

Gdzie znajduje się najwięcej bakterii, które mogą wywołać trądzik? Oczywiście na naszych dłoniach, którymi dotykami przecież wielu rzeczy nie tylko w swoim otoczeniu, ale też w przestrzeni publicznej. Nawet jeśli myjemy ręce często i dokładnie, dotykanie twarzy nie jest dobrym pomysłem. Każde muśnięcie, dotknięcie, drapnięcie czy oparcie głowy na dłoniach to okazja do tego, żeby bakterie przeniosły się na naszą twarz i zadomowiły się w niej na dobre.

Częste rozmawianie przez telefon

Podobnie świetną okazją do tego, żeby przenieść bakterie na skórę, jest rozmawianie przez telefon. Smartfony są dziś jednym z większych siedlisk drobnoustrojów, bo korzystamy z nich przecież każdego dnia, a dezynfekujemy… rzadko, o ile w ogóle. Podczas rozmowy przyklejony do policzka telefon to most dla bakterii. W sytuacji, gdy wisimy na słuchawce często, o trądzik nietrudno.

Za rzadka wymiana ręczników

Przyczyną trądziku może być też zbyt rzadkie wymienianie ręczników, których używamy do osuszania twarzy. Wilgotna łazienka to idealne miejsce do tego, żeby w mokrym ręczniku pojawiły się szkodliwe bakterie, które przy kolejnym wycieraniu twarzy przeniosą się na skórę. Ręcznik powinno wymieniać się co kilka dni, a – jeśli mamy taką możliwość – nawet codziennie.

Brudne pędzle do makijażu

Prawdziwym siedliskiem bakterii i przyczyną trądziku są jednak pędzle do makijażu. Zrób szybki rachunek sumienia i zastanów się, jak często je myjesz. Prawidłowo powinno się myć je po każdym użyciu (podobnie jak gąbeczki typu Beautyblender), ale prawda jest taka, że rzadko która kobieta tego pilnuje. Błąd, bo brudne akcesoria do makijażu to siedlisko drobnoustrojów, które tylko czekają, żeby przejść na naszą skórę i wywołać trądzik.

Używanie starych kosmetyków

Problemem mogą być też kosmetyki, których używamy. Nie tylko te do makijażu, ale również te do pielęgnacji. Jeśli chcemy uniknąć trądziku, używajmy kosmetyków świeżych, nieprzeterminowanych oraz takich, które mają higieniczne opakowania. Co to oznacza? Że lepiej wybrać krem w tubce niż w słoiczku, w który dzień w dzień otwieramy i maczamy w nim palce, przenosząc bakterie do środka. Okazuje się, że nawet tak drobne szczegóły mają znaczenie!

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *