Proste sposoby na to, jak wzmocnić zniszczone paznokcie

Co zrobić, gdy paznokcie są kruche i łamliwe? Jest kilka sposobów na to, żeby wzmocnić je w prosty sposób. Warto to zrobić jednak kompleksowo.

Dlaczego paznokcie się niszczą?

Zaczynamy od ustalenia przyczyn i ich wyeliminowania. Nie ma sensu wzmacniać paznokci tylko po to, żeby za chwilę zniszczyć je ponownie. Najczęstsze powody tego, że nasze paznokcie stają się kruche, łamliwe i cienkie, to:

  • nieprawidłowo wykonany manicure,
  • niepoprawne zdejmowanie hybryd,
  • obgryzanie paznokci,
  • wycinanie skórek ostrymi narzędziami,
  • brak odpowiedniej pielęgnacji,
  • brak ochrony paznokci np. przed chemią,
  • stosowanie starych lakierów,
  • używanie niewłaściwych akcesoriów,
  • zaburzenia hormonalne,
  • osłabienie jesienno-zimowe.

Jak wzmocnić zniszczone paznokcie?

Dopiero gdy wyeliminujemy wszystkie potencjalne przyczyny niszczenia paznokci, możemy przejść do działa. Co zrobić, żeby je wzmocnić? Sposobów jest kilka. Warto wypróbować wszystkie i wybrać te, które w naszym przypadku sprawdzają się najlepiej. Nie u każdego sprawdzi się każdy pomysł.

1. Wcieranie oleju rycynowego

Najpopularniejsze jest chyba wcieranie w paznokcie olejku rycynowego, który wzmacnia je i nabłyszcza w naturalny sposób, a do tego przyspiesza ich wzrost. Na efekty trzeba jednak trochę poczekać, to dość powolny sposób.

2. Wcieranie oleju arganowego

Innym olejkiem, który można wcierać w paznokcie jest olej arganowy, czyli marokańskie złoto. Tutaj również efektów nie zobaczymy od razu, ale metoda jest skuteczna, jeśli wykażemy się odrobiną cierpliwości. Wzmocnienie gwarantowane.

3. Ciepła kąpiel w oliwie z oliwek

Olejki można też wykorzystać do tzw. kąpieli dłoni, które mają zbawienny wpływ nie tylko na skórę dłoni, ale też paznokcie. Najpopularniejsza jest kąpiel w ciepłej oliwie, która wzmacnia płytkę, uelastycznia ją i ochrania.

4. Wzmacniające kąpiele żelatynowe

Kąpiele, które pomagają przy zniszczonych paznokciach, to nie tylko kąpiele z olejami. Dobrze na paznokcie działa też kąpiel w wodnym roztworze żelatyny, ponieważ jest to substancja niezwykle bogata w proteiny.

5. Smarowanie paznokci masłem shea

Jeśli nie lubimy produktów o tłustej, olejowej konsystencji, możemy wykorzystać masło shea. To naturalny produkt bogaty w kwasy tłuszczowe, które wzmacniają naturalną ochronę skóry i paznokci. Masło shea wzmacnia i regeneruje.

6. Stosowanie odżywek proteinowych

Dla tradycjonalistów dobrym sposobem jest po prostu stosowanie odżywki. Może to być odżywka w pisaku lub w formie lakieru, ale ważny jest dobry skład. Najlepsze do regeneracji paznokci są odżywki z proteinami np. keratyną.

7. Suplementy na mocne paznokcie

Wspomóc można się oczywiście suplementami, czy to w tabletkach, czy w formie ziołowych herbatek. Paznokcie wzmacniają przede wszystkim suplementy ze skrzypem, pokrzywą i biotyną, ale możliwości jest znacznie więcej.

8. Witamina E w kapsułkach

W aptece oprócz suplementów kupimy też witaminę E w kapsułkach. Można zażywać ją jak inne suplementy, ale działa świetnie także wcierania w paznokcie. Wystarczy przełamać kapsułkę i wmasować w płytkę, aby poczuć różnicę.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *