Używasz jej codziennie, znasz rodzaje wykończeń i gamę kolorystyczną, umiesz dopasować właściwości do swoich potrzeb i wiesz, jak za jej pomocą zadbać o usta. Tak wszystkie kobiety myślą o szminkach. Ale czy na pewno? Poznaj mało znane fakty i ciekawostki i tym kosmetyku.
Po co kobietom szminka?
Mówi się, że przeciętna kobieta ma cztery szminki. To całkiem sporo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdego dnia na świecie sprzedaje się średnio 23 szminki na sekundę! Czy panie mają w tym jakiś niecny plan? Podobno mężczyźni dwa razy dłużej przyglądają się kobietom z pomalowanym ustami. Z drugiej jednak strony kobiety malują usta tylko dla poprawy swojego samopoczucia.
Czy szminka jest smaczna?
Przeciętna kobieta w ciągu swojego życia zjada kilka kilogramów szminki w trakcie jedzenia i picia oraz podczas oblizywania ust. Według różnych źródeł są to 4 kg lub 8 kg. Jeśli nadal nie robi to na tobie żadnego wrażenia, to miej świadomość, że w szmince znajduje się bardzo dużo sztucznych składników. Wśród nich są między innymi kadm, ołów i parafina, które mogą uszkadzać szkliwo zębów.
Jaki kraj, taka szminka
Włoszki wybierają szminki w odcieniach brązu, Amerykanki stawiają na pomadki wpadające w pomarańcz, Francuzki kochają czerwień, Skandynawki sięgają najczęściej po pastele, a Polki ubóstwiają delikatny róż.
Co ciekawe w starożytnej Grecji kolor szminki miał odróżniać kurtyzany od zwykłych kobiet. Według prawa prostytutki nie mogły nie mieć pomalowanych ust. Inaczej sprawa wyglądała w Egipcie i Rzymie. Tam używanie szminek świadczyło o wysokim statusie społecznym kobiety.
A gdzie nie można się malować? W Malezji rząd zakazał używania tego kosmetyku, bo działa prowokacyjnie na mężczyzn. Być może malezyjscy panowie mają słabą silną wolę.
Jak wyglądały pierwsze szminki?
Pierwsze szminki zamknięte były w małych metalowych puszkach. W latach 20. XX wieku zamknięto je w metalowych tulejkach przypominających obecne produkty. Malowanie ust spopularyzowały gwiazdy kina: Greta Garbo, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor. Pierwsza szminka o przedłużonej trwałości powstała w latach 40. XX wieku w laboratorium Hazel Bishop, a pierwszy błyszczyk 10 lat wcześniej wymyślił Max Factor.
Co jeszcze o szmince wiedzieć wypada?
Szminka nie traci ważności przez 3 lata od momentu otwarcia, a niektóre mogą służyć nam przez 5 lat, jeśli jest dobrze przechowywana, np. w lodówce. Podobno kolor szminki odzwierciedla nasze emocje i osobowość. Co ciekawe kobiety częściej kupują szminki w pochmurne dni i prawie nigdy nie wychodzą z domu bez pomalowania ust.
Dodaj komentarz