Szczoteczka soniczna uchodzi za najnowocześniejszą i najskuteczniejszą szczoteczkę do zębów. Jak powstała szczoteczka soniczna i jak działa? Dla kogo jest przeznaczona i czy jest lepsza niż szczoteczka elektryczna?
Jak powstała soniczna szczoteczka do zębów?
Szczoteczka soniczna została wynaleziona już w 1987 roku przez amerykańskiego naukowca Roberta Bocka. Produkt trafił do masowej sprzedaży na początku lat 90. XX wieku i szybko zdobył certyfikat Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). To wyróżnienie umotywowano faktem, że szczoteczka soniczna usuwa nie tylko płytkę nazębną i resztki jedzenia, lecz także bakterie.
Początkowo szczoteczki soniczne można było dostać jedynie w Stanach Zjednoczonych, ale z czasem trafiły do sklepów w innych krajach. Konsumenci docenili ich skuteczność i komfort stosowania, który był większy niż w przypadku szczoteczek elektrycznych. Te ostatnie pojawiły się w USA już pod koniec lat 60. XX wieku.
Współczesne szczoteczki soniczne różnią się od swojego pierwowzoru, zwłaszcza pod względem skuteczności, która zwiększa się z każdym rokiem.
Jak działa soniczna szczoteczka do zębów?
Aby zrozumieć i docenić mechanizm działania szczoteczek sonicznych, warto porównać je ze szczoteczkami elektrycznymi. Podczas gdy szczoteczka elektryczna wykonuje około 8 tys. obrotów na minutę, szczoteczka soniczna wykonuje ich od 31 tys. do 62 tys. W dodatku są to tzw. ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które usuwają zabrudzenia i przebarwienia, a przy tym nie uszkadzają szkliwa i dziąseł.
Szczoteczki soniczne skutecznie czyszczą zęby nie tylko dzięki zawrotnej liczbie obrotów na minutę – decydują o tym także inne czynniki. Szczoteczka soniczna pracuje z częstotliwością minimum 260 Hz, dzięki czemu wytwarza fale dźwiękowe, które wzbudzają drgania we włóknach. W efekcie dociera na odległość nawet 4 mm od włókien i wprawia w ruch cząsteczki śliny zmieszanej z pastą. Powstałe w ten sposób mikrobąbelki uderzają w powierzchnię zębów oraz usuwają bakterie i płytkę nazębną. Docierają przy tym tam, gdzie nie są w stanie dotrzeć włókna szczoteczki, a więc do przestrzeni międzyzębowych, i perfekcyjnie czyszczą zęby także od strony warg i języka.
Szczoteczki soniczne są zasilane baterią akumulatorową, którą zazwyczaj wystarczy naładować raz na kilka tygodni. Wiele szczoteczek zawiera funkcje dodatkowe, takie jak:
- Smarttimer, dzięki któremu szczoteczka automatycznie wyłącza się po upływie zalecanego czasu szczotkowania, czyli najczęściej po dwóch minutach.
- Quadpacer, który powoduje krótkie wstrzymanie pracy szczoteczki co 30 sekund, co umożliwia zmianę obszaru mytych zębów. Warto pamiętać, że na czyszczenie każdej z czterech stref jamy ustnej należy przeznaczyć 30 sekund.
Niektóre, droższe modele szczoteczek sonicznych wyposażone są także w:
- Kilka trybów czyszczenia
Zazwyczaj mamy do wyboru tryb tradycyjny, który trwa dwie minuty i zakłada dużą siłę nacisku na zęby, tryb delikatny o mniejszej sile nacisku i tryb pulsacyjny, który umożliwia masowanie dziąseł. - Wskaźnik siły nacisku
Czerwona lampa ostrzegawcza zapala się, ilekroć zbyt mocno dociskamy główkę szczoteczki do zębów. - Bluetooth
Ta funkcja umożliwia zsynchronizowanie szczoteczki ze specjalną aplikacją na smartfonie lub tablecie.
Niektóre modele szczoteczek sonicznych wyposażonych w moduł Bluetooth łączą się z aplikacją, która posiada funkcję wykrywania położenia szczoteczki i rozpoznawania twarzy. Dzięki temu w każdej chwili możemy podejrzeć na ekranie, czy główka szczoteczki dociera tam, gdzie powinna, i czy każdy ząb został dokładnie umyty. Ponadto aplikacja umożliwia ustawienie indywidualnego programu higieny jamy ustnej.
Z kolei szczoteczki soniczne dla dzieci wyposażone w moduł Bluetooth można zsynchronizować z aplikacją, która uczy dzieci techniki szczotkowania i stopniowo wydłuża czas mycia zębów. Ponadto za pomocą efektów dźwiękowych podpowiada, kiedy należy zacząć szczotkować następny obszar jamy ustnej.
Soniczna szczoteczka do zębów – dla kogo jest przeznaczona?
Szczoteczka soniczna jest przeznaczona dla dorosłych i dzieci powyżej szóstego roku życia. Powinny z niej korzystać także osoby o wrażliwych zębach i uszkodzonych dziąsłach, ponieważ szczoteczka tego typu w mniejszym stopniu ściera naturalne substancje obecne na zębach, a dzięki mikrobąbelkom wytwarzanym w trakcie pracy jest mniej urazowa dla dziąseł.
Czy soniczna szczoteczka do zębów jest lepsza niż szczoteczka elektryczna?
Na to pytanie każdy musi opowiedzieć sobie sam.
Po pierwsze, szczoteczka soniczna jest droższa niż elektryczna, nawet kilkakrotnie. Ta pierwsza umożliwia delikatniejsze i wolne od urazów czyszczenie zębów, dlatego warto w nią zainwestować w przypadku, gdy dziąsłom lub zębom coś dolega. Szczoteczka soniczna ułatwia prawidłowe czyszczenie zębów także tym osobom, które złe nawyki nabyły jeszcze w dzieciństwie.
Wielu dorosłych nieumiejętnie szczotkuje zęby, niezależnie od rodzaju stosowanej szczoteczki: ruchami okrężnymi, całą powierzchnią główki szczoteczki. Prawidłowa technika szczotkowania zębów zakłada ułożenie szczoteczki pod kątem 45 stopni. Gdy używamy szczoteczki manualnej, powinniśmy wykonywać ruchy wymiatające od dziąsła w kierunku korony zęba. Kiedy stosujemy szczoteczkę elektryczną, delikatne ruchy wymiatające także są konieczne. Jeżeli wybierzemy szczoteczką soniczną, ona wykona je za nas.
Dodaj komentarz