W prawidłowej pielęgnacji kwasy złuszczające są niezbędne. Pod słowem “kwas” kryje się mnóstwo różnych związków. Odpowiednio dobrane kwasy można stosować do każdego rodzaju cery, począwszy od delikatnej, po tłustą i trądzikową. Kwasy cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego tak się dzieje? Znajdziesz tu odpowiedź.
Dlaczego powinno się stosować kwasy?
Ludzie bardzo boją się sięgać po produkty z kwasami, bo słowo “kwas” budzi kontrowersje i obawy. To prawda, że trzeba stosować je z należytą ostrożnością, bo można sobie jedynie zaszkodzić. Jeżeli jednak obserwujesz swoją cerę, jej reakcje i sięgasz po odpowiednie kosmetyki, mogą wpłynąć na odnowę Twojej skóry.
Jak działają kwasy złuszczające?
Kwasy złuszczające oczywiście złuszczają cerę, czyli usuwają zewnętrzną warstwę naskórka, dzięki czemu pozbywamy się martwych, zrogowaciałych komórek. Ponadto pobudzają najgłębsze warstwy skóry do odnowy, a to sprawia, że powstają zdrowe komórki, a skóra wygląda dużo ładniej.
Wraz z wiekiem na skórze pojawiają się liczne niedoskonałości, zmarszczki, przebarwienia, a mając pod ręką ten produkt, możemy je zredukować. Aby efekty były widoczne, potrzebujemy sporo cierpliwości.
Kwasy złuszczające regulują naturalną odnowę skóry, dzięki czemu jest młodsza. Znacznie poprawiają koloryt i rozjaśniają wszelkie przebarwienia oraz spłycają blizny i drobne zmarszczki. Skóra jest pobudzona do produkcji kolagenu, ceramidów i kwasu hialuronowego. Stopień nawilżenia skóry jest znacznie większy, pory zmniejszone, a skuteczność działania innych preparatów znacznie zwiększona. Skóra staje się bardziej gładka i znacznie rozświetlona.
Oprócz tych wszystkich pozytywnych właściwości kwasy są idealne dla skóry tłustej i trądzikowej, ponieważ regulują produkcję sebum, odblokowują pory, co pomaga zlikwidować pryszcze oraz działają odkażająco i antybakteryjnie.
Rodzaj skóry a kwasy złuszczające
Kwasy złuszczające są najbardziej polecane dla tłustej, trądzikowej cery, ponieważ normują proces nadmiernego przesuszania się skóry, dzięki czemu szybciej się goi i jest oczyszczona.
Kwasów potrzebuje przede wszystkim skóra dojrzała bez względu na jej rodzaj, ponieważ wraz z wiekiem wolniej się regeneruje.
W jaki sposób wybierać kosmetyki z kwasami?
Istnieje wiele rodzajów kwasów, a każdy ma inną siłę działania. Musisz więc sprawdzić, jak reaguje Twoja skóra i dokładnie ją obserwować. Zwracaj uwagę na rodzaj kwasu, jego stężenie, wartość pH i formułę kosmetyku.
Rodzaje kwasów złuszczających
- Kwasy alfahydroksylowe (AHA) regulują odnowę komórkową skóry. Doskonale usuwają zrogowaciałe, zbędne komórki. Dodatkowo nawilżają, redukują i ujędrniają skórę, znacznie poprawiają jej koloryt oraz znacznie wygładzają zmarszczki. Ten rodzaj kwasów jest najbardziej polecany dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek.
- Kwas beta-hydroksylowy (BHA) jest najlepszy dla osób, których cera jest skłonna do trądziku i zanieczyszczonych porów. Z łatwością rozpuszcza się w tłuszczach i ma zdolność do przenikania przez warstwę sebum, dzięki czemu wnika w głąb porów. Głęboko oczyszcza skórę i przyczynia się do zredukowania trądziku, ponieważ odblokowuje pory. Zapobiega to tworzeniu wyprysków. Jest doskonałym kompanem w walce z zaskórnikami. Poza tym działa przeciwzmarszczkowo i odmładza skórę.
- Kwasy polihydroksylowe (PHA) mają takie samo zastosowanie jak popularne kwasy AHA, jednak ich działanie jest znacznie łagodniejsze. Ich używanie nie powoduje efektów ubocznych, tj. nie łuszczą, nie szczypią i nie zaczerwieniają skóry, co jest możliwe w przypadku użycia kwasów alfahydroksylowych.
Ten rodzaj kwasów nie zwiększa wrażliwości skóry na słońce, dlatego stosowanie latem też będzie bezpieczne. Mają silne nawilżające właściwości, łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia. Te kwasy są doskonałe dla każdego typu cery, a przede wszystkim dla naczynkowej i wrażliwej.
Kiedy stosować kwasy?
Nie zaleca się kuracji kwasami zimą i latem. Skóra lepiej zregeneruje się wiosną i jesienią, dlatego jest to najlepszy czas na wprowadzenie ich do stałej pielęgnacji. Po zaprzestaniu kuracji kwasami należy odczekać miesiąc, zanim zaczniemy się opalać lub chodzić na solarium.
Dodaj komentarz