Makijaż do zdjęć. Jak wykonać make-up na sesję zdjęciową?

Planujesz sesję zdjęciową i nie wiesz, jak się umalować? Z pewnością nie powinnaś robić tego tak, jak na co dzień! Makijaż fotograficzny rządzi się swoimi prawami. Żeby wyglądał na zdjęciach dobrze, musi być przygotowany zgodnie z pewnymi zasadami. Sprawdź, jakimi!

Profesjonalnemu fotografowi na sesji zdjęciowej z modelką towarzyszy stylista i wizażysta. To właśnie osoba odpowiedzialna za wizaż wie najlepiej, jaki make-up będzie wyglądał dobrze na zdjęciach.

Makijaż na sesję bez wizażysty

Co jeśli zdjęciami zajmujemy się amatorsko i nie stać nas na dodatkową pomoc przy sesji? Czy wystarczy, że modelka pomaluje się sama tak, jak robi to na co dzień? Niestety nie. Make-up, który robimy sobie na co dzień, nie wygląda tak dobrze w świetle studyjnych lamp.

Jeśli robisz sesję bez pomocy profesjonalistów, zanim zaczniesz pstrykać zdjęcia, pomóż modelce zrobić makijaż fotograficzny. Oto zasady, które musisz zapamiętać! Wystarczy, że zastosujesz się do nich i każdy make-up będzie wyglądał świetnie w obiektywie. I to bez pomocy wizażystki!

Makijaż fotograficzny – najważniejsze zasady

 1. Odpowiednio dobierz kosmetyki
  Makijaż do zdjęć musi być wykonany kosmetykami odpowiednio dobranymi do rodzaju i koloru naszej skóry, ponieważ w obiektywie uwydatnią się wszystkie pomyłki np. niedopasowany odcień, za ciemny podkład, zbyt jasne plamy korektora itp.
 2. Makijaż zrób bardzo starannie
  Makijaż na sesję musi być też bardzo staranny i wykonany perfekcyjnie, bo wszystkie niedociągnięcia (krzywe kreski, brak symetrii, sklejone rzęsy, za gruba warstwa kosmetyków) będzie widać w obiektywie dwukrotnie bardziej.
 3. Dokładnie ukryj niedoskonałości
  Makijaż fotograficzny ma za zadanie perfekcyjnie wyrównać cerę i zakryć wszystkie niedoskonałości, więc nie może to być delikatny makijaż w stylu „no make-up” i warto wykorzystać do niego naprawdę dobrze kryjące, ujednolicające koloryt skóry kosmetyki.
 4. Uważaj z rozświetlaczem
  Makijaż do zdjęć powinien być matowy, ponieważ świecąca się skóra wygląda bardzo niekorzystnie na zdjęciach i niekontrolowanie odbija światło lamp. Oczywiście można robić też zdjęcia wyrazistych makijaży z dużą ilością rozświetlacza, ale miejsca, na które go nałożymy, muszą być dobrze przemyślane – dużo zależy od tego, jaki jest planowany efekt.
 5. Rozsądnie konturuj twarz
  Makijaż na sesję fotograficzną musi być wyrazisty i mocny, ponieważ ostry błysk lampy może zniwelować zbyt delikatny make-up, jednak niewłaściwe użycie bronzera i zrobienie na twarzy nienaturalnych cieni może bardzo zaburzyć estetykę zdjęcia i końcowy efekt – dlatego, jeśli nie czujemy się dobrze w konturowaniu, lepiej z niego w ogóle zrezygnować.
 6. Nie zapomnij o szyi, dekolcie, ramionach
  Makijaż do zdjęć to nie tylko make-up widoczny na twarzy, ale również ujednolicenie odcienia wszystkich innych widocznych części np. szyi, dekoltu, okolic uszu, a nawet ramion, karku lub pleców – najgorsze, co może być to wyraźnie odcinająca się na zdjęciu twarz w innym kolorze niż reszta skóry, niczym wycięta i wklejona w programie graficznym.

Jak zrobić makijaż do zdjęć?

Jeśli opanujesz podstawowe zasady, zrobienie makijażu na sesję zdjęciową nie będzie niczym trudnym. Pamiętaj jednak, że najważniejsze to używać kosmetyków dobrej jakości, dobrze dopasowanych do potrzeb i przede wszystkim warunków sesji oraz planowanych efektów.

Sesja zdjęciowa przy świetle zastanym np. w plenerze wymaga nieco innego makijażu. Twarz inaczej będzie wyglądała w ostrym świetle w samo południe i w żółtym świetle pod wieczór. Tak samo powinniśmy zwracać uwagę na światło, którym operujemy w pomieszczeniach.

 • Makijaż do zdjęć przy świetle ciepłym musi być mocniejszy i nieco bardziej świetlisty, ponieważ żółte światło „zjada” makijaż.
 • Makijaż do zdjęć przy świetle zimnym wymaga za to perfekcyjnego ujednolicenia cery i ukrycia niedoskonałości (zwłaszcza czerwonych), ponieważ światło białe je bardzo uwydatnia.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *