Łuski na twarzy i siano na głowie. Jak zregenerować skórę i włosy po wakacjach?  

Wyjazdy wakacyjne mają wiele zalet; między innymi pozwalają nam oderwać się od codziennych obowiązków. Nasze dobre samopoczucie przekłada się na wygląd ‒ mamy wypoczętą twarz i błysk w oku. Duża w tym zasługa słońca. Niestety, promienie UV mogą mieć także negatywny wpływ na skórę i włosy. Jakie są skóra i włosy po wakacjach oraz jak je zregenerować?

Co niszczy skórę i włosy na wakacjach?

Kondycję skóry i włosów pogarsza to, co najbardziej uwielbiamy: słońce, słona woda morska i chlorowana woda w basenie.

 • Promienie UV a skóra i włosy
  Promienie słoneczne niszczą włókna kolagenu i elastyny, co przyspiesza proces fotostarzenia skóry, a także wysuszają włosy. Suche włosy to po prostu włosy zniszczone, które potrzebują szybkiej regeneracji. Ponadto łatwo się plączą i mało efektownie wyglądają.
 • Woda słona a skóra i włosy
  Słona woda morska wysusza skórę, która w konsekwencji staje się bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni UV. Z kolei eksponowanie na słońcu skóry pokrytej wodą z morza może doprowadzić do podrażnień i alergii. Z tego powodu po każdym wyjściu ze słonej wody należy zrobić sobie prysznic. Najgorsze, że kosmetyki słoneczne, w tym także wodoodporne, nie zapewnią skórze należytej ochrony. Jedyne, co nam pozostaje, to umiar ‒ krótkie, nawet regularne kąpiele w słonej wodzie jeszcze nikomu nie zaszkodziły.
  Podobnie woda morska wpływa na włosy ‒ wysusza je i odbiera im blask, zwłaszcza jeżeli wystawiamy je na słońce bez uprzedniego zmycia z nich soli. Także w tym przypadku warto zachować umiar ‒ sporadyczne kąpiele morskie nie powinny pogorszyć kondycji włosów. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń, przed kąpielą warto zabezpieczyć włosy warstwą ulubionego oleju. Dzięki temu minerały nie stracą swoich dobroczynnych właściwości, a włosy będą mniej narażone na promieniowanie UV, a tym samym na odwodnienie.
 • Woda chlorowana a skóra i włosy
  Chlor oddziałuje na skórę i włosy w podobny sposób co sól, czyli głównie je przesusza. Kąpiel w chlorowanej wodzie powoduje, że skóra traci warstwę ochronną, a w konsekwencji staje się szorstka i bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a także na uczulenia, stany zapalne i choroby skóry.
  Włosy, poza przesuszeniem i towarzyszącą mu utratą blasku, ulegają osłabieniu, co przekłada się na łamliwość, rozdwajanie końcówek, pogorszenie wyglądu fryzury i trudności w jej ułożeniu. Z kolei włosy farbowane po kąpieli w basenie mogą płowieć, ponieważ chlor działa podobnie jak rozjaśniacz.

Jak zregenerować skórę po wakacjach?

Skóra po wakacjach jest przesuszona i łuszczy się. Aby poprawić jej kondycję, należy stosować peeling ‒ do twarzy drobnoziarnisty lub enzymatyczny, a do ciała gruboziarnisty. Należy wybierać kosmetyk bogaty w substancje nawilżające, takie jak masło shea, olejek jojoba lub olejek arganowy. W przypadku skóry twarzy warto później sięgnąć po tonik z kwasem glikolowym, migdałowym lub mlekowym bądź ‒ przy cerze wrażliwej ‒ z kwasem laktobionowym lub glukonolaktonem.

Jak zregenerować włosy po wakacjach?

Włosy po wakacjach są słabe, zniszczone, szorstkie i matowe. Aby je zregenerować, warto je podciąć, choćby minimalnie. Ponadto przez pewien czas należy unikać wszelkich zabiegów, nawet domowych, takich jak suszenie i prostowanie, oraz nadmiaru kosmetyków do włosów, ponieważ je obciążają. Warto ograniczyć się do szamponu, odżywki (stosujemy ją po każdym myciu) i maski (używamy jej dwa razy w tygodniu). Dobrym rozwiązaniem są kosmetyki termoochronne, które pod wpływem ciepła (na przykład emitowanego przez suszarkę) uwalniają składniki aktywne. Te odżywiają włosy i wytwarzają warstwę ochronną, która zabezpiecza je przed kolejnymi uszkodzeniami. Ponadto na czas regeneracji nie należy obciążać włosów ciasno upiętymi fryzurami; polecamy włosy rozpuszczone lub luźno związane.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *