Mleczko kosmetyczne – relikt pielęgnacyjny czy doskonały kosmetyk?

Mleczka kosmetyczne kiedyś były topowym produktem do pielęgnacji (oczyszczania) twarzy. Dziś unika ich niemal każdy. Jest to jeden z najmniej lubianych i najrzadziej wybieranych kosmetyków do pielęgnacji. Wiele osób po prostu nie ufa ich „tłustej” konsystencji i boi się, że mleczko kosmetyczne zadziała komedogennie i zablokuje ujścia gruczołów łojowych a wszyscy wiemy doskonale, że zapchane pory to nic dobrego dla cery. Czy dzisiejsze mleczka kosmetyczne są naprawdę tymi, które używano dekadę i więcej temu? Jak działa mleczko kosmetyczne? Dla kogo jest i czy należy się go obawiać?

Czym jest mleczko kosmetyczne? Krótka historia pielęgnacyjnej „śmietanki”

Mleczka (lub inaczej: „śmietanki”) kosmetyczne miały być produktem do zmywania makijażu odpowiadające tym kobietom, które po zasadowym, wysuszającym mydle odczuwały ściągnięcie podrażnienie lub pieczenie cery.

Tłusta konsystencja mleczek kosmetycznych umożliwiała doskonale rozpuszczenie kolorowych kosmetyków, przynosiła ulgę i koiła skórę suchą, jednocześnie mleczka zawierały składniki aktywne,które w mniejszym lub większym stopniu pielęgnowały skórę. Najpopularniejszą i najtańszą wersją mleczek były te, w których pływał olej mineralny, czyli parafina. W wielu tanich mleczkach kosmetycznych wciąż widnieje na w składzie INCI – to właśnie ona odpowiada za nieprzyjemną tłustość i komedogenność mleczek do twarzy.

Dzisiejsze mleczka kosmetyczne – czy przypominają te sprzed kilkunastu lat?

Na szczęście w dzisiejszych kosmetykach (przede wszystkim naturalnych) parafina nie jest wykorzystana- w mleczkach z powodzeniem zastąpiono ją olejami o różnym działaniu na skórę. To sprawia, że w zależności od rodzaju oleju użytego w kosmetyku, możemy uzyskać różną konsystencję mleczek. Dlatego dzisiejsze mleczka są o wiele bardziej innowacyjne, dogodne i dopasowane do skóry. Wśród nich istnieją nawet takie, które nie pozostawiają tłustego filmu: są lekkie jak chmurka i z całą pewnością nie działają komedogennie.

Jak używać mleczka kosmetycznego?

Do czego właściwie służy mleczko? Do demakijażu czy oczyszczania twarzy? Pewnie spotkałaś się nieraz z taką i taką funkcją. Producenci rzadko określają, do czego tak naprawdę ma się nadawać mleczko kosmetyczne. Okazuje się, ze ten kosmetyk można używać na 3 sposoby, a zatem ma 3 funkcje w pielęgnacji skóry:

  1. Mleczko jako produkt do demakijażu- z jego pomocą zmywamy kosmetyki kolorowe a następnie myjemy, czyli oczyszczamy dogłębnie twarz glinką, emulsją, pianką lub żelem.
  2. Mleczko jako kosmetyk do oczyszczania właściwego – przed użyciem mleczka zmywamy makijaż w inny sposób i innym produktem, najczęściej płynem micelarnym. Następnie rozprowadzamy mleczko dłońmi i wykonujemy krótki masaż skóry, który pozwoli pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, kurzu, brudu i „odczopuje” zapchane pory.
  3. Mleczko zarówno do demakijażu jak i oczyszczania skóry- w tym przypadku nakładamy mleczko dwukrotnie, z a pierwszym razem na wacik, zmywając z jego pomocą kosmetyki kolorowe, a w drugiej kolejności na dłonie, masując mleczkiem twarz. Dobre mleczko kosmetyczne to na tyle delikatny kosmetyk, że mimo dwukrotnego użycia nie naruszy warstwy hydrolipidowej (ochronnej) skóry.

Dla kogo mleczka kosmetyczne?

Odpowiedź jest krótka: dla każdego. Są one odpowiednie dla każdej skóry, przy czym kwestią decydującą powinien być tu wybór takiego, w którym znajdują się składniki aktywne dostosowane do rodzaju skóry. Inne mleczko pasuje do skóry naczynkowej, inne do dojrzałej. Mleczka kosmetyczne będą idealna pielęgnacją na zimę, kiedy dużo czasu spędzamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, lub ogrzewanych suchym powietrzem z grzejników. Dobre mleczko ukoi skórę, nawilży ją i zadba o odpowiedni poziom bariery hydrolipidowej na skórze.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *