Pierwsze zmarszczki można zauważyć już po 25. roku życia. O ich powstawaniu decydują między innymi czynniki wewnętrzne, szkodliwe promieniowanie słoneczne, niewłaściwy sposób odżywiania, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, palenie tytoniu, stresujący tryb życia i nagły spadek wagi. Jeżeli zmarszczki już pojawiły się na twarzy, należy wzbogacić swoją dietę o witaminy A, B, C i E, spożywać duże ilości wody oraz odpowiednio pielęgnować skórę. W tym celu warto używać kremów z wysokim filtrem i kremów z retinoidami. Niektórzy dodatkowo korzystają ze zdobyczy medycyny estetycznej. Najpopularniejszymi wypełniaczami zmarszczek są kwas hialuronowy i kwas polimlekowy. Jakie są ich właściwości i efekty ich zastosowania?
Kwas hialuronowy na zmarszczki – właściwości
Kwas hialuronowy jest produkowany przez organizm człowieka, dlatego nie wywołuje reakcji alergicznych. Wiąże cząsteczki wody w skórze, dzięki czemu zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia oraz gładkość i sprężystość. Z wiekiem nasz organizm wytwarza go coraz mniej, czego konsekwencją są zmarszczki. Lekarze medycyny estetycznej wypełniają je substancją, której ubywa, czyli kwasem hialuronowym.
Kwas hialuronowy – efekty
Efekty zabiegu są natychmiastowe. Kwas hialuronowy wygładza zmarszczki na 6-8 miesięcy. Po tym czasie preparat ulega wchłonięciu, dlatego zabieg należy powtórzyć. Trwałość efektu zależy od gęstości i stopnia oczyszczenia wypełniacza. Im gęstszy i bardziej oczyszczony, tym dłużej pozostanie w skórze.
Kwas polimlekowy na zmarszczki – właściwości i efekty
Kwas polimlekowy także występuje w ludzkim organizmie. Podczas zabiegu jest wstrzykiwany głęboko w tkankę, dzięki czemu poprawia jej jakość, przywraca jej utraconą objętość i wygładza ją. Kwas polimlekowy tym różni się od kwasu hialuronowego, że efekty zabiegu z jego wykorzystaniem nie są widoczne natychmiast, za to utrzymują się dłużej i są bardziej naturalne. Chociaż po kilku dniach od wstrzyknięcia kwasu polimlekowego efekt wypełnienia znika, w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy zmarszczki i bruzdy są systematycznie wygładzane. Dzieje się tak dlatego, że kwas polimlekowy, który pozostał w tkance, pobudza ją do odbudowy własnego kolagenu, a w efekcie niweluje zmarszczki i bruzdy. W rezultacie w naturalny sposób odbudowują się objętości, które zanikały w skórze przez ostatnie lata.
Dodaj komentarz