Włosy suche cienkie czy tłuste? Dowiedz się, jak o nie dbać

Twoje włosy są dalekie od ideału? Jeśli znasz typ swoich włosów, to jesteś na dobrej drodze do zwalczenia wszelkich problemów i zadbanie o nie odpowiednio. Sprawdź, jak dbać o kłopotliwe włosy tłuste i ciężkie, suche,a także zniszczone i cienkie, które są kapryśne i się puszą od wilgoci. 

 Jak dbać o włosy tłuste?

Masz włosy, które na drugi dzień po myciu są przetłuszczone, oklapnięte i nie układają się? Zastosuj poniższe wskazówki, a dzięki nim zażegnasz  każdy problem.

 1. Myj włosy tak często, jak tego potrzebują – tylko w taki sposób usuniesz z nich nadmiar łoju.
 2. Pamiętaj o użyciu odpowiednich kosmetyków, które ograniczą łojotok, i płucz je w wodzie, która domknie łuski (chłodna woda).
 3. Sięgnij po oczyszczający szampon do włosów i raz w tygodniu umyj nim głowę. To usunie nie tylko nadmierny łojotok, ale też dokładnie oczyści skalp tak, by nie gromadziły się na nim toksyny i resztki kosmetyków. Szampon oczyści też włosy u podstawy i nada im lekkości.
 4. Zrezygnuj z ciężkich odżywek do włosów – mogą je za mocno przeciążyć – włosy będą nieestetyczne. Zamiast tego wybierz po prostu lekką odżywkę w sprayu, bez spłukiwania.
 5. Podczas suszenia unikaj gorąca i używaj chłodnego nawiewu suszarki, która nie podrażni skóry głowy i nie przesuszy jej – dzięki temu nie będzie ona produkowała za wiele łoju i nie dotknie jej łupież.
 6. Raz w tygodniu nałóż maskę do włosów – najlepiej taką, która odżywia, a jednocześnie detoksykuje i nadaje się do włosów tłustych. Szukaj w niej takich składników jak wyciągi z pokrzywy czy skrzypu, węgiel, glinki.

Jak dbać o cienkie włosy?

Włosy cienkie są bardzo delikatne, mają tendencję do niszczenia i łamania się. Często są lekko przesuszone, ponieważ łatwiej oddają wilgoć z wnętrza.

 1. Pamiętaj o regularnym stosowaniu lekkich odżywek do włosów: takich, które je ochronią, ale nie przeciążą. Zwracaj uwagę by miały lekką konsystencję i pogrubiały strukturę włosa.
 2. Zwróć uwagę na obecność silikonów, keratyny, witaminy B5, ekstraktu z pestek winogron w kosmetykach pielęgnacyjnych. Doskonale zadziała na takie włosy maska keratynowa – może być bogatsza, ponieważ stosujesz ją jedynie raz w tygodniu.
 3. Używaj preparatów chroniących delikatne, puszące się końce włosów. Mogą się plątać w nadmiarze. Sięgnij po naturalne olejki i nakładaj je na końce włosów.
 4. Na co dzień unikaj kosmetyków ciężkich, które są zbyt mocne dla cienkich i delikatnych włosów. Stosuj odżywki w piance lub atomizerze.

Jak dbać o suche włosy?

Jeśli twoje włosy przypominają  po prostu suche „siano”, są sztywne, nijak nie da się ich ułożyć i plączą się, a także mają często rozdwojone końcówki, to powinnaś dowiedzieć się, jak uporać się z taką nazbyt suchą czupryną.

 1. Przyjmuj witaminy z grupy B, witaminę H, PP, oraz łykaj kapsułki z wyciągiem skrzypu polnego- możesz go też pić w postaci naparu – filiżanka dziennie przez 4 tygodnie powinna pomóc.
 2. Używaj łagodnych szamponów oraz odżywek, koniecznie z naturalnym składem i dodatkiem z ziół i owoców.
 3. Jeśli masz rozdwajające się końcówki, koniecznie je podetnij, a na co dzień stosuj preparat chroniący łuski włosowe oraz przywracający im właściwą gładkość.
 4. Na całe włosy nakładaj balsam regenerujący, przeznaczony do zniszczonych włosów. Raz w tygodniu olejuj włosy olejkiem do włosów suchych, wysokoporowatych. To powinno pomóc na problemy z przesuszonymi włosami.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *