Jak dbać o stopy?

Prawidłowa pielęgnacja stóp eliminuje problemy natury nie tylko estetycznej, lecz także zdrowotnej. Zadbane stopy są zakończone ładnymi paznokciami, a także pozbawione przesuszonej i zrogowaciałej skóry, odcisków, wrastających paznokci oraz nieprzyjemnego zapachu. Dla dobrej kondycji stóp równie istotna jest aktywność fizyczna, która poprawia krążenie. Jak dbać o stopy?

Ładne paznokcie

Aby Twoje paznokcie były zadbane, warto regularnie wykonywać pedicure. Zabieg można przeprowadzić samodzielnie w domu lub oddać się w fachowe ręce kosmetyczki; drugie rozwiązanie jest polecane w przypadku braku doświadczenia lub złej kondycji paznokci. Jeżeli czujesz się na siłach, weź stopy w swoje ręce.

Zacznij od dokładnego zmycia lakieru, o ile jest taka potrzeba. Następnie spiłuj paznokcie. Aby uniknąć ich wrastania, rób to na prosto. Jeżeli Twoje paznokcie nie mają tendencji do wrastania, równie dobrze możesz obciąć je obcinaczem, po czym nadać im kształt pilnikiem. Po skończeniu wypoleruj paznokcie, która usunie z paznokci pyłek i zapobiegnie ich zadzieraniu się.

Miękka, nawilżona skóra

Pedicure to nie tylko ładne paznokcie, lecz także zadbane stopy, a zwłaszcza pięty, które mają skłonność do rogowacenia. Pielęgnację pięt należy rozpocząć od wymoczenia ich przez kilkanaście minut w letniej wodzie z dodatkiem mydła, oliwki i soli morskiej lub w preparacie przeznaczonym do zmiękczania skóry stóp, na przykład w popularnej piance zmiękczającej. Następnie płuczemy stopy i osuszamy je ręcznikiem. Zrogowaciałe partie stóp wygładzamy tarką – najpierw ostrzejszą, a później delikatniejszą stroną. Po tym kroku warto użyć peelingu i wykonać masaż stóp, po czym opłukać je letnią wodą i osuszyć.

Na co dzień należy używać kremu do stóp, który nawilży skórę po myciu. Krem powinien zawierać naturalne oleje roślinne i mineralne.

Ćwiczenia stóp

Aby uniknąć kłopotów z krążeniem, warto wykonywać ćwiczenia stóp. Możesz na przykład:

  • potrząsać stopami w celu rozluźnienia mięśni i stawów stóp,
  • położyć jedną stopę na drugiej i górną naciskać w dół, a dolną w górę,
  • palcami u stóp napisać na podłodze alfabet,
  • próbować palcami u stóp podnieść długopis z podłogi.

Trzy ostatnie ćwiczenia należy wykonywać po zdjęciu butów.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *