Krem do twarzy to bardzo ważny kosmetyk dla każdej kobiety niezależnie od wieku. Nakładamy go rano, przed aplikacją makijażu, i wieczorem, przed snem. Przy wyborze kremu do twarzy warto wziąć pod uwagę porę roku, rodzaj skóry i nasz wiek. Krem do twarzy przeznaczony dla 20-latki ma inne właściwości niż kosmetyk dedykowany skórze kobiety 70-letniej. Jakie właściwości ma krem do twarzy 20+, 30+, 40+, 50+, 60+ i 70+ oraz co zawiera?
Krem do twarzy 20+
Między 20. a 30. rokiem życia zaczynają spowalniać procesy odnowy komórkowej, które zachodzą w skórze, a produkcja kolagenu spada. W konsekwencji skóra staje się bardziej podatna na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego i zanieczyszczeń w powietrzu. To sprawia, że około 30. roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki i przebarwienia, a skóra traci jędrność. Zamiast czekać na te przykre oznaki starzenia, warto im przeciwdziałać. Z tego powodu należy sięgać po krem do twarzy 20+, który zawiera substancje zwalczające wolne rodniki, takie jak witamina C i E, karotenoidy oraz flawonoidy. Ponadto krem do twarzy 20+ został wzbogacony o filtry przeciwsłoneczne, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek, i kwasy owocowe, które nawilżają skórę. Ponieważ po 20. roku życia możemy jeszcze mieć problemy z trądzikiem, krem do twarzy 20+ często zawiera cynk i kwas salicylowy, które działają oczyszczająco i zmniejszają łojotok.
Krem do twarzy 30+
Skóra kobiet około 30. roku życia jest mniej elastyczna i suchsza. Krem do twarzy 30+ nadal powstrzymuje procesy powstawania zmarszczek, ale dodatkowo zawiera substancje, które zwalczają zmarszczki już istniejące i odżywiają skórę. Z tych powodów znajdziemy w nich między innymi retinoidy lub kwasy hydroksylowe AHA. Ponadto krem do twarzy 30+ powinien zawierać przeciwutleniacze, takie jak witamina C i E oraz koenzym Q10, które poprawiają koloryt skóry i niwelują przebarwienia. Niektóre kosmetyki tego typu zostały dodatkowo wzbogacone o algi i peptydy o właściwościach regenerujących skórę.
Krem do twarzy 40+
Po 40. roku życia pielęgnacja skóry twarzy wymaga więcej zabiegów. W tym czasie wyraźnie zmniejsza się jędrność skóry, która staje się cieńsza i mniej elastyczna. Ponadto mięśnie tracą objętość i w konsekwencji zmienia się owal twarzy, a zmarszczki mimiczne stają się coraz bardziej widoczne. Co 10 lat od około 30. roku życia liczba podziałów komórkowych spada o 10%, co teraz jest już dobrze widoczne. Ponieważ włókna kolagenowe i elastynowe słabną, krem do twarzy 40+ powinien wspomagać ich odbudowę, to znaczy zawierać duże ilości witaminy A (retinol) i C. Retinol wchodzi w reakcję ze słońcem, dlatego kosmetyki o niego wzbogacone mają wyższy filtr UV. Na twarzy dojrzałej kobiety wyraźnie widać przebarwienia spowodowane opalaniem się, sińce i podpuchnięcia, dlatego krem do twarzy 40+ powinien poprawiać koloryt skóry. Takie właściwości ma koenzym Q10. Kosmetyki przeznaczone dla kobiet po 40. roku życia mają cięższą i gęstszą konsystencję, dzięki której nawilżenie i natłuszczenie utrzymuje się dłużej. To ważne, ponieważ bariera hydrolipidowa w ich skórze jest już nadwyrężona. Z kolei zimą taka konsystencja będzie dodatkowo chroniła naczynka przed pękaniem.
Krem do twarzy 50+
Skóra kobiet po 50. roku życia straciła już tyle kolagenu, że jest 10 razy cieńsza niż skóra dziecka, a także wiotka, szorstka i sucha. W konsekwencji bruzdy są widocznie nie tylko na twarzy, lecz także na szyi i dekolcie. Menopauza zmienia gospodarkę hormonalną całego organizmu, między innymi sprawia, że aktywność wydzielnicza gruczołów łojowych i potowych spada. Z tego powodu krem do twarzy 50+ powinien zawierać duże ilości kolagenu, który ją uelastyczni i nawilży, oraz fitoestrogeny i olejki, które poprawią jej gęstość. W jego składzie szukajmy też retinolu o właściwościach stymulujących produkcję nowych komórek i koenzymu Q10, który poprawi koloryt skóry oraz nawilży ją i zregeneruje, a także spłyci zmarszczki. Dobrej jakości krem do twarzy 50+ powinien zawierać dodatkowo kwas hialuronowy, który zapewnia skórze prawidłowe nawodnienie, wygładza naskórek i chroni go przed wysuszeniem, oraz kofeinę poprawiającą krążenie.
Krem do twarzy 60+
Po 60. roku życia skóra staje się jeszcze bardziej cienka i wysuszona oraz starzeje się dużo szybciej niż kiedyś. Jeżeli w dodatku nie była odpowiednio pielęgnowana, prawdopodobnie straciła elastyczność. Zmarszczki są głębokie i widoczne, a owal twarzy stał się mniej wyraźny wskutek zmniejszenia ilości fibroblastów, które mają na celu produkowanie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Skóra łatwo ulega podrażnieniom, ponieważ jej funkcje regeneracyjne osłabły. Ponadto kobiety w tym wieku mają problem z przebarwieniami, zwłaszcza jeżeli dawniej nie zapewniały skórze dostatecznej ochrony przeciwsłonecznej. Z tego powodu kobiety po 60. roku życia powinny sięgać po kosmetyki wzbogacone o koenzym Q10, retinol, kolagen i witaminy w bardzo skoncentrowanych ilościach. Kremy do twarzy 60+ zwykle mają właściwości intensywnie liftingujące: podczas gdy niektóre z nich zawierają ekstrakt z algi karmazynowej, który napina skórę na twarzy, inne zostały wzbogacone o olejki, między innymi szafranowy lub z otrębów ryżowych czy masło Karite, które pobudzają produkcję lipidów.
Krem do twarzy 70+
U kobiet po 70. roku życia występuje tak zwany efekt „odwróconego trójkąta”; jeżeli u młodych dziewczyn twarz jest najpełniejsza na wysokości kości policzkowych, to u starszych pań – w okolicy brody i szczęki. Ich skóra wiotczeje i obwisa oraz jest odwodniona, a tkanka tłuszczowa traci objętość, więc owal staje się nieregularny. Krem do twarzy 70+ powinien przede wszystkim nawilżać i chronić przed słońcem oraz zawierać dużą liczbę przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, która nie tylko stymuluje produkcję kolagenu, lecz także opóźnia fotostarzenie skóry oraz działa przeciwzapalnie i immunostymulująco. Dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia koloryt skóry i rozjaśniania przebarwienia. Krem do twarzy 70+ zwykle zawiera retinol i koenzym Q10. Niektóre kosmetyki tego typu zostały wzbogacone o komórki macierzyste, na przykład z jabłoni szwajcarskiej, nasion winogron, bzu, melonów, róży lub pędów ryżu.
Dodaj komentarz