Kosmetyki handmade. Czy warto je stosować i łatwo zrobić?

Jesteś jedną z tych kobiet, które nie lubią wydawać dużo na pielęgnację i zawsze wybierają tańsze opcje? Postaw na kosmetyki domowej roboty. Rzeczy handmade są w modzie! Tylko, czy pielęgnacja produktami DIY jest w ogóle skuteczna?

Niektóre kosmetyki kosztują bardzo dużo. Zdecydowanie za dużo, zwłaszcza że składniki potrzebne do zrobienia podobnych receptur są pod ręką i możemy je kupić naprawdę bardzo tanio. Alternatywą są kosmetyki handmade.

Kosmetyki ręcznie robione

Handmade oznacza wytwarzane ręcznie, tylko z naturalnych składników. Po takie kosmetyki sięgają przede wszystkim miłośnicy natury, dla których ważny jest krótki skład bez chemii. Zaletą takich produktów jest ich skład, działanie i bezpieczeństwo dla naszego zdrowia, ale mają też jedną wadę – krótka data ważności.

Kosmetyki handmade przeważnie należy zużyć w ciągu kilku tygodni, a czasami nawet dni. Z jednej strony to problem, bo nie zawsze nam się to udaje. Z drugiej jednak gwarancja, że skład ręcznie robionych kosmetyków jest w 100% naturalny. Producenci starają się rozwiązywać tę kwestię, produkując mniejsze pojemności i partie.

Co zawierają kosmetyki handmade?

Łatwiej powiedzieć, czego nie zawierają – konserwantów, parabenów, sztucznych barwników, aromatów, SLS, SLES, alkoholi, substancji syntetycznych.

To całkowicie wolne od chemii receptury, które działają na korzyść naszej skóry głównie dzięki odpowiedniemu połączeniu składników. Ważne jest nie tylko, jakie substancje wchodzą w skład takiego kosmetyku domowej roboty, ale też, w jakich są proporcjach. W ich składzie możemy znaleźć:

  • naturalne, zimnotłoczone olejki roślinne,
  • ekstrakty z ziół np. rumianku, pokrzywy, skrzypu,
  • ekstrakty z owoców np. malin, borówek, mango,
  • hydrolaty roślinne np. różany, oczarowy,
  • sole mineralne,
  • różnych rodzajów glinki,
  • mielone pestki owoców i warzyw,
  • i wiele innych.

Kosmetyki handmade. Jakie mają zalety?

Wiele mówi się o tym, że warto stosować ręcznie robione kosmetyki. Nie bez powodu manufaktury kosmetyczne są coraz chętniej wybierane przez konsumentów. Masowa produkcja przestaje nam odpowiadać, a więcej zaufania mamy do kosmetyków robionych ręcznie i całkowicie naturalnych. Nic dziwnego.

Warte podkreślenia zalety kosmetyków ręcznie robiony to:

  1. To kosmetyki całkowicie naturalne, więc nie działamy na skórę chemią.
  2. Są o wiele lepiej tolerowane przez skórę, nawet jeśli jest wrażliwa.
  3. Ich przygotowanie to długi proces, co wpływa na wysoką jakość produktów.
  4. Częściej są dopasowane do potrzeb skóry konkretnej osoby.
  5. Lepiej wchłaniają się w skórę i nie zapychają jej tak, jak syntetyki.

Kosmetyki ręcznie robione – kupowane vs. domowe

Oczywiście kosmetyki handmade możemy podzielić na dwie kategorie – te produkowane w manufakturach, które możemy kupić np. przez internet oraz te, które możemy zrobić samodzielnie na bazie domowych składników. Obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Ręcznie robione kosmetyki kupowane w sklepach będą miały zdecydowanie lepsze proporcje składników i mogą zawierać składniki z roślin, które normalnie są dla nas trudno dostępne np. egzotycznych. Wybierając gotowy produkt handmade, mamy pewność, że jest dobrze skomponowany. Może być jednak nie do końca dopasowany do naszych potrzeb, choć wiele manufaktur oferuje już personalizowanie kosmetyków.

Kosmetyki handmade można też zrobić samodzielnie i (jak wskazuje nazwa) ręcznie. Wystarcza baza, którą najczęściej jest olejek roślinny, a także dodatkowe składniki np. miód, owoce, pestki, jogurt. Wszystko jest możliwe!

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *