Trądzik w ciąży i po ciąży – jak go leczyć?

Trądzik w ciąży to powszechny problem, który dotyka co drugą kobietę. Chociaż w stanie błogosławionym nie wolno przyjmować leków antytrądzikowych, można bez żadnych przeciwwskazań stosować naturalne metody leczenia trądziku. Te ostatnie potrafią być równie skuteczne co leki, a przy tym są w pełni bezpieczne. Jak leczyć trądzik w trakcie ciąży i laktacji? Jakie przyczyny ma trądzik w ciąży i po ciąży oraz kiedy zniknie?

Trądzik w ciąży i po ciąży – przyczyny

Trądzik, który pojawia się w czasie ciąży, wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej. W organizmie ciężarnej dochodzi do wzrostu stężenia hormonów takich jak prolaktyna, progesteron i androgeny. Wysoki poziom progesteronu i prolaktyny skutkuje pojawieniem się krostek, a androgenów – zwiększoną produkcją łoju, który zatyka pory. To wszystko prowadzi do powstania wielu ropnych wyprysków.

Zmiany hormonalne są bezpośrednią przyczyną trądziku w ciąży. Z kolei na pogorszenie się stanu cery pośredni wpływ ma zmiana odżywiania. Wiele ciężarnych „dla dobra dziecka” folguje wszelkim swoich zachciankom, to znaczy spożywa nieograniczone ilości jedzenia. Najbardziej kuszące wydają się produkty słodkie i słone, które mają szczególnie niekorzystny wpływ na cerę. Obecnie ten trend ulega zmianie – ciężarne starają się jeść zdrowo, bo wiedzą, że właśnie jakość spożywanych pokarmów służy dziecku, a nie ich ilość. Z tego powodu warto wybierać produkty nisko przetworzone, zasięgnąć fachowej porady lekarza lub dietetyka i nie ulegać wszelkim pokusom. To dobrze podziała nie tylko na cerę ciężarnej, lecz także na jej samopoczucie.

Trądzik w ciąży – jak go leczyć?

Stopień zaawansowania trądziku należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który wskaże możliwe sposoby leczenia. Najszybszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu jest terapia hormonalna, ale leki mogą mieć niekorzystny wpływ na płód lub wywoływać inne skutki uboczne.

Nie wolno stosować preparatów dermokosmetycznych zawierających retinoidy, izotretynoinę i tetracyklinę. Jeżeli w ulotce informacyjnej zabraknie wzmianki o bezpiecznym stosowaniu produktu w trakcie ciąży, należy z niego bezwzględnie zrezygnować. Zamiast tego należy leczyć trądzik naturalnymi metodami, to znaczy:

  • regularnie oczyszczać skórę płynem micelarnym i tonizować ją,
  • unikać makijażu lub stosować kosmetyki mineralne, które nie zapychają porów,
  • stronić od kosmetyków zawierających alkohol,
  • wykonywać peeling enzymatyczny dwa razy w tygodniu,
  • po konsultacji z lekarzem poddać się serii zabiegów z kwasem azelainowym lub glikolowym,
  • przecierać zmiany skórne olejkiem lawendowym, olejkiem z drzewa herbacianego, sokiem z cytryny lub wyciągiem z aloesu,
  • pić napar z rumianku, z bratka, z pokrzywy lub sok z aloesu, ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem,
  • kontrolować poziom witaminy A i E oraz kwasów tłuszczowych omega-3,
  • stosować maseczki z drożdży,
  • fundować sobie kąpiel ziołową z pokrzywy i łopianu raz w tygodniu.

Kiedy zniknie trądzik po ciąży?

Zmiany skórne, które są następstwem wzrostu stężenia prolaktyny, zwykle utrzymują się przez kilka miesięcy po porodzie. Trądzik powinien zniknąć po zakończeniu okresu laktacji, bo wtedy gospodarka hormonalna kobiety powoli wraca do normalnego stanu.

Także wtedy można pozwolić sobie na bardziej inwazyjne metody leczenia. Chociaż na przyjmowanie leków jest nadal za wcześnie, zwiększa się wybór zabiegów kosmetycznych, z których wolno korzystać. Można bez konsekwencji poddać się na przykład mikrodermabrazji lub serii peelingów kawitacyjnych.

Jak leczyć trądzik w trakcie laktacji?

Wiele kobiet karmiących piersią skarży się na stan swojej cery. Doskwiera im zwłaszcza duża liczba zaskórników na bokach policzków, koło żuchwy. Niestety, w okresie laktacji nie wolno przyjmować żadnego leku wykorzystywanego w leczeniu trądziku poza erytromycyną stosowaną miejscowo.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *