Wakacyjna pielęgnacja, czyli co zrobić, gdy włosy płowieją od słońca

Któż nie lubi słońca i jego przyjemnie ciepłych promieni? Okazuje się jednak, że nie przepadają za nim… nasze włosy. W końcu słońce potrafi dopiec. Pod jego wpływem pasemka mogą stracić naturalny kolor. Jeżeli wybierasz się na wakacje w ciepłe kraje, to sprawdź, jak tego uniknąć.

Słońce uszkadza włosy

Na działanie słońca szczególnie są podatne osoby z cienkimi włosami. Latem promienie docierają do nich z większą intensywnością. Pasemka nabierają wtedy ciepłego, miodowego odcienia, a końcówki stają się nawet o dwa lub trzy tony jaśniejsze. Niestety kolor na tych częściach włosów płowieje i w niektórych przypadkach mało ma wspólnego z naturalnym rozjaśnianiem.

Czy wiesz, że…

Im ciemniejsze włosy, tym więcej mają melaniny. A im więcej melaniny, tym lepsza jest ochrona przed słońcem. Jak łatwo można się domyślić, na działanie słońca najbardziej narażone są włosy jasne. Poza tym największą różnicę w kolorze będą mieć dziewczyny z długimi włosami. Końcówki takich pasemek są zniszczone i bardziej narażone na działanie szkodliwych promieni UV – szybciej płowieją i tracą pigment.

Suszenie włosów na słońcu

Czy ma to jakikolwiek sens? I czy jest bezpieczniejsze od stosowania suszarki? Wydawałoby się, że tak, bo w końcu pasemka suszymy w naturalny sposób, a nie urządzeniem. Tymczasem woda skupia słońce jak soczewka. Wilgotne włosy są bardziej narażone na działanie promieniowania UV, a wysoka temperatura powoduje otwieranie się łusek włosowych. Skutek? Chropowate i sianowate pasemka w wyblakłym kolorze.

Jak dbać o włosy, żeby nie płowiały?

Jest kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym ochronisz włosy przed blaknięciem. Wypróbuj ten, który według ciebie będzie najlepszy:

  1. Zabezpieczaj włosy silikonowym serum.
  2. Używaj mgiełki do włosów z filtrem bez zawartości alkoholu.
  3. Czapki, kapelusze, chusty i inne nakrycia głowy to twój wakacyjny must have.
  4. Stosuj maski emolientowe – wczesuj je w wilgotne włosy.
  5. Szampony do mycia głowy powinny mieć delikatny skład.
  6. Upinaj włosy, by w ten sposób zmniejszyć powierzchnię fryzury wystawianej na słońce.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *