Podstawowy zabieg, który każda z nas przeprowadza na swoich włosach, to ich mycie! Traktujemy to jak mało istotną z punktu pielęgnacji czynność, a jednak to, czym myjemy włosy, ma ogromne znaczenie. Sprawdź, czy na pewno wiesz, jak poprawnie oczyszczać włosy.
Do mycia włosów większość z nas sięga po szampon. Wybieramy go, kierując się ceną, przeznaczeniem, dodatkowymi właściwościami pielęgnującymi, opinią przyjaciółki albo po prostu ładnym opakowaniem.
Z reguły nie zwracamy uwagi na to, co właściwie odpowiada za działanie oczyszczające szamponu i czy na pewno jest to dla nas bezpieczne…
Detergenty – główny składnik szamponu
Okazuje się, że najważniejszym składnikiem szamponu są detergenty. To ogólna nazwa środków chemicznych, których zadaniem jest odtłuszczanie i mycie. Głównie kojarzymy je z domowymi środkami czystości, a mało kto wie, że są także w naszych kosmetykach!
Detergenty w szamponie odpowiadają za jego właściwości oczyszczające. Gdyby nie ich dodatek, kosmetyk mógłby nie poradzić sobie tak dobrze ze zmyciem z włosów łoju i resztek np. środków do stylizacji. Detergent działa, dzięki swojej budowie – jego polarna część łączy się z wodą (więc świetnie się w wodzie rozpuszcza), a niepolarna wiąże cząsteczki brudu (sprawnie usuwając je z włosów).
Czy wiesz, dlaczego szampon się pieni?
Uwielbiamy szampony do włosów, które się pienią, ponieważ mamy wtedy wrażenie, że piana dokładniej zmywa wszystkie zanieczyszczenia z włosów i efekt jest lepszy. Za pienienie się szamponu również odpowiadają detergenty.
Naturalne szampony, które nie zawierają detergentów lub mają ich ograniczoną ilość, nie pienią się już tak dobrze, przez co trudniej nam wprowadzić je do swojej pielęgnacji. Wybieramy typowy szampon z detergentami, bo dobrze się pieni i łatwiej stosuje, choć wiemy, że nie jest zdrowy dla naszych włosów.
Szkodliwość detergentów w kosmetykach
Niestety detergenty szkodzą włosom, co potwierdzono już wielokrotnie w badaniach i doświadczeniach. Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, jak niekorzystne działanie może mieć zbyt silny szampon.
Oto, dlaczego detergenty są złe:
- przyspieszają utratę wody, wysuszając skórę;
- zaburzają prawidłowe wydzielanie łoju;
- wywołują podrażnienia, świąd i zaczerwieniania skóry;
- mogą nadmiernie złuszczać skórę;
- często prowadzą do atopowego zapalenia skóry.
Detergenty w szamponach – rodzaje
Pojawia się pytanie, czy każdy detergent jest tak samo szkodliwy. Oczywiście nie, bo ich działanie jest różne w zależności od typu detergentu. Wszystkie myją włosy i skórę głowy, ale ich stopień agresywności jest różny.
Warto znać rodzaje detergentów, aby wiedzieć, co zawiera szampon do włosów i w jaki sposób wpływa to na nasze zdrowie.
1. Detergenty anionowe – najskuteczniejsze w usuwanie wszelkich zabrudzeń, ale też najbardziej drażniące. Tak silne detergenty warto stosować sporadycznie do dokładnego oczyszczenia włosów z substancji nadbudowujących się np. silikonów. W codziennej pielęgnacji mogą przynieść więcej szkody.
Najpopularniejsze detergenty anionowe to:
- siarczany np. Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Myreth Sulfate, Ammonium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate;
- sarkozyniany np. Sodium Coco Sarcosinate;
- sulfoniany np. Sodium Olefin Sulfonate, Alkylbenzene Sulfonates, Dioctyl Sodium Sulfosuccinate, TEA-Dodecylbenzenesulfonate.
2. Detergenty kationowe – działają bardziej jak środki kondycjonujące włosy i antystatyczne, choć mają delikatne właściwości myjące, dlatego częściej znajdziemy je w odżywkach. Są łagodne i sprawiają, że mycie włosów odżywką jest możliwe.
Najpopularniejsze detergenty kationowe to:
- Behentrimonium Chloride,
- Benzalkonium Chloride,
- Cetrimonium Chloride,
- Tricetyldimonium Chloride,
- Behentrimonium Methosulfate.
3. Detergenty amfoteryczne – są względnie silne, czyli dobrze oczyszczają włosy i skórę z zanieczyszczeń, jednak bez silnego działania drażniącego. Uważać na szampony z ich dodatkiem powinni tylko posiadacze bardzo wrażliwej skóry.
Najpopularniejsze detergenty amfoteryczne to:
- Cocamidopropyl Betaine,
- Coco Betaine,
- Cocoamphoacetate,
- Cocoamphodipropionate,
- Disodium Bocoamphodiacetate,
- Disodium Bocoamphodipropionate,
- Lauroamphoacetate,
- Sodium Cocoyl Isethionate,
- Sodium Cocoamphoacetate.
4. Detergenty niejonowe – ich zaletą jest to, że są łagodniejsze i dość dobrze tolerowane przez skórę, a do tego zalicza się je do środków biodegradowalnych (dlatego znajdziemy je w szamponach ekologicznych). Niestety mają łagodne właściwości myjące.
Najpopularniejsze detergenty niejonowe to:
- Coco Glucoside,
- Decyl Glucoside,
- Lauryl Glucoside,
- Laureth-10 (Lauryl Ether 10),
- Laureth-23,
- Laureth-4,
- PEG-10 Sorbitan Laurate.
Jaki szampon do włosów wybrać?
Warto zatem zastanowić się dłużej nad tym, jaki szampon do włosów wybrać – ten z łagodnymi, czy silnymi detergentami? A może w ogóle zrezygnować z używania szamponu i zastąpić go czymś innym, żeby nie narażać skóry swojej głowy na podrażnienia?
Szampony z silnymi detergentami można stosować do dogłębnego oczyszczania włosów z zalegających zanieczyszczeń, ale nie częściej niż raz na 2 tygodnie. Do codziennego mycie warto stosować łagodniejsze detergenty niejonowe lub kationowe.
Zamienniki dla szamponu
Jeśli jednak chcemy zrezygnować z szamponu do włosów, możemy używać do mycia włosów takich zamienników jak:
- soda oczyszczona,
- odpowiednia odżywka,
- wywar z mydlnicy lekarskiej,
- orzechy piorące.
Dodaj komentarz