Wybielamy zęby – domowe sposoby i skuteczne pasty

Jak wybielić zęby w domu? Takie kuracje mogą być bardzo skuteczne, pod warunkiem, że jesteśmy wytrwali i regularnie je stosujemy. Wybielanie zębów u dentysty jest doskonałą, ale kosztowną metodą. Okazuje się, że podobne rezultaty można uzyskać w domu! Dowiedz się, jak to zrobić: czym i jak wybielić zęby w domu?

Dlaczego zęby żółkną?

Jeśli sądzisz, ze twoim zębom nie może przydarzyć się żadna niespodzianka, ponieważ zainwestowałeś w szczoteczkę i dobrą pastę – jesteś w błędzie. Oprócz mycia i higieny jamy ustnej wiele innych czynników sprzyja ich żółknięciu i odbarwieniom. Zanim dowiesz się, czym wybielić zęby, sprawdź co je odbarwia.

  1. Napoje izotoniczne to prosta droga do odbarwień zębów. Dzieje się tak, ponieważ poziom pH w wielu napojach sportowych może prowadzić do erozji zębów. Ich kwaśne środowisko stwarza niekorzystne warunki dla szkliwa.
  2. Tytoń sprawia, że zęby żółkną – palenie papierosów nie tylko szkodzi na zdrowie, ale także powoduje, że zęby są żółte a ponadto palacze są bardzo narażeni na choroby przyzębia, w tym paradontozę. Warto pamiętać, ze u palaczy odkłada się dużo szybciej kamień nazębny.
  3. Wino uszkadza szkliwo. Lubisz czerwone wino? Nie ma w tym nic złego, ale pamiętaj, że regularne spożywane wino do posiłku może znacznie uszkodzić szkliwo. Nie tylko czerwone, ale i białe wpływają niekorzystnie na strukturę i kolor zęba. Sposób? Dwa łyki wina przepijaj łykiem wody.
  4. Kawa i herbata powodują przebarwienia – klasyczny duet odbarwiający zęby. Czy wiesz, ze nawet zielona herbata powoduje powstanie osadów i zmianę koloru szkliwa?
    Suchość w ustach to znak, ze ph w jamie ustnej może się zmieniać, co jest oczywiście pożywką dla bakterii i może mieć bezpośredni wpływ na wpływa na odbarwienia zębów.
  5. Szczotkowanie w złym momencie naraża na erozję szkliwa.
    Czy wiesz, że nie zawsze mycie zębów od razu po posiłku jest zdrowe? Po owocach cytrusowych, winie (są zawarte w nich kwasy) oraz kawie (która zabiera wapń ze szkliwa) należy przepłukać usta wodą, aby zneutralizować niekorzystne składniki. Dobrze poczekać pół godziny ze szczotkowaniem zębów.
  6. Nadgorliwe wybielanie zwiększa wrażliwość zębów – nawet jeśli wybielasz zęby, pamiętaj, że w tym temacie tez nie można przedobrzyć, ponieważ zbyt inwazyjne wybielanie zębów zwiększa czułość i nadwrażliwość zębów.

Wybielanie zębów w domu – pasta wybielająca

Domowe wybielanie zębów to przede wszystkim kupiona w sklepie pasta wybielająca. To po prostu najdogodniejsza, niedroga i dlatego najczęściej wybierana metoda. Szukasz dobrej pasty wybielającej? Pamiętaj, aby wybrać pastę o właściwościach wybielających, oraz o dość niskim współczynniku ścieralności. W ten sposób rozjaśnisz szkliwo,a le nie zetrzesz go nadmiernie. Warto stosować też płyn do płukania jamy ustnej o właściwościach wybielających.

Domowe wybielanie zębów – paski wybielające

Inną metodą, dość popularną i powszechną są specjalne paski do zębów, które pomagają pozbyć się przebarwień. Paski są przezroczyste i nasączone wybielającym żelem. Często żel nanosi się na nie samodzielnie, jest osobno dołączony do zestawu. Następnie te paski przykleja się do zębów w górnej i dolnej szczęce i pozostawia na czas określony an opakowaniu (najczęściej 30 minut). Już po kilku dniach widać efekt.

Domowe metody wybielania – banan, kurkuma i truskawki

Wybielanie zębów bananem? Czemu nie! Pocieraj wewnętrzną stroną skórki banana o zęby. Znajduje się w niej sporo potasu i wapnia, a także witamin, między innymi witaminy D. Inna metoda to tzw. pasta truskawkowa. Niestety efekt bywa dość mizerny, a pasta może podrażnić szkliwo. Robi się ją z truskawki i sody oczyszczonej. Niestety spora ilość cukru zawarta w truskawce toruje drogę próchnicy, w dodatku cząsteczki sody są tak ostre, że w niemalże każdym przypadku, po prostu niszczą nasze zęby – uszkadzają szkliwo. Warto jednak pamiętać, że truskawki to także cukier, który w dłuższej perspektywie nie jest korzystny dla zębów.

Kolejny składnik to kurkuma, czyli orientalna przyprawa o żółtym kolorze. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Naturalne wybielanie zębów kurkumą należy wykonać około 2 razy w tygodniu: po prostu dodaj kurkumę do pasty do zębów.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *