Zimą trochę je lekceważymy, ale gdy nadchodzi wiosna i lato – wiele z nas chce pokazać światu pięknie opalone, gładkie plecy. Trądzik w takim miejscu może popsuć wszystko, a dotyczy on co trzeciej osoby. Najczęściej winne są hormony, ale może okazać się, że zmiana pielęgnacyjnych nawyków ocali nasze plecy przed przykrymi i swędzącymi krostkami. Jak pozbyć się pryszczy na plecach domowymi sposobami? Co robić, by nieprzyjemne krostki trzymały się od nas z daleka?
Pryszcze na plecach to problem, który po pierwsze bywa bolesny, a po drugie – nieestetyczny. Trądzik na plecach pojawia się najczęściej przede wszystkim w górnej części pleców, w okolicach ramion, ponieważ tam skóra jest najgrubsza i ma najwięcej gruczołów łojowych.
Pryszcze na plecach – przyczyny
Pryszcze na plecach powstają , gdy w skórze zalega nadmiar sebum. Często są one efektem nadpotliwości skóry oraz noszeniem ubrań, które nie przepuszczają powietrza.
Trądzik który pojawia się na plecach wymaga odpowiedniego leczenia – miejscowego lub ogólnego. Krostki na plecach to problem, który dotyka około 25% osób dorosłych i 33% nastolatków, przy czym pryszcze na plecach u mężczyzn pojawiają się częściej niż u kobiet.
O ile u nastolatków zmiany na ogół ustępują po zakończeniu okresu nastoletniego, u osób
dorosłych pryszcze na plecach mają inne przyczyny niż burza hormonów. Trądzik na plecach często powodowany jest nadpotliwością, a często niewystarczającą dbałością (lub nieodpowiednią) higienę: to prowadzi do złuszczania się martwego naskórka i mieszania się jego cząstek z kurzem i pyłami z otoczenia, ujścia gruczołów łojowych zatykają się, zaś pot bardzo sprzyja rozkładowi bakterii. To powoduje powstawanie zaskórników i jest pożywką dla bakterii. Trądzik na plecach może mieć także podłoże dziedziczne, ale często bywa także efektem stresu.
Pryszcze na plecach u kobiet mogą także powstawać w określonych dniach cyklu miesiączkowego, ponieważ w jego drugiej połowie obniża się poziom estrogenów, a około 23 i 24 dnia następuje gwałtowny wzrost ich aktywności – do głosu dochodzi progesteron, ten zaś powoduje zwiększoną produkcję łoju. Wówczas ujścia gruczołów łojowych zwężają się i utrudniają uwolnienie na powierzchnię skóry zalegającego tłuszczu. Tak powstają pryszcze i bolesne krostki. Inną przyczyną trądziku na plecach bywa często niewłaściwa dieta oparta na wysoko przetworzonej żywności, fast foodach,oraz nadmiernym spożyciu. Do listy należy też dopisać niektóre leki, w tym antydepresanty i leki przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz źle dobraną antykoncepcję.
Pryszcze na plecach – leczenie
Jeśli takie działania, jak zmiana diety oraz prawidłowa pielęgnacja skóry nie przynoszą efektów, i nie poprawiają stanu skóry – należy udać się do lekarza. Pierwsze co powinien zrobić lekarz, to zdiagnozować nadmiaru androgenów, ponieważ pryszcze na plecach u mężczyzn i u kobiet mogą być objawem ich nadprodukcji hormonów. Wówczas należy podjąć dalszą diagnostykę w kierunku zespołu policystycznych jajników – choroby, która występuje właśnie u kobiet z nadprodukcją męskich hormonów.
Jak pozbyć się trądziku na plecach – domowe sposoby
- Stosuj kąpiele ziołowe (z rumianku, szałwii i bratka trójkolorowego), które tylko odświeżą skórę ale przede wszystkim ją odkażą. Zamiast ziół możesz do wanny dolać odrobinę rozpuszczonych w letniej wodzie drożdży.
- Pij napary z ziół – oprócz kąpieli dobrze działają zioła wypijane codziennie i regularnie przez około 3-4 tygodnie. Najpopularniejsze zioła do picia na trądzik to nagietek, oczar wirginijski oraz fiołek trójbarwny.
- Przynajmniej raz w tygodniu stosuj peeling, który doskonale oczyszcza i pozbawia skórę nadmiaru naskórka – aby jednak nie roznieść stanów zapalnych na skórze i nie rozmnożyć krostek – wybieraj peeling enzymatyczny, który oczyści i uspokoi skórę.
- Wysypiaj się – sen to najlepsza regeneracja i wypoczynek dla skóry. Aby miała szansę się odnowić – zafunduj jej regularnie, codziennie odpowiednia ilosc snu.
- Walcz ze stresem – produkowany w nadmiarze kortyzol zaburza gospodarkę hormonalną, co bardzo źle wpływa na skórę.
- Stosuj delikatne kosmetyki, najlepiej naturalne, pozbawione syntetyków, przeznaczone specjalnie dla cery trądzikowej. Nakładaj je na cały obszar pleców (żele i pianki do mycia, kremy nawilżające)
- Raz w tygodniu zaaplikuj na plecy maseczkę z drożdży – zawierają one witaminy z grupy B oraz dobroczynne minerały.
Jak ją wykonać? Wystarczy połączyć ze sobą 2 łyżki świeżych drożdży oraz 1 łyżkę jogurtu naturalnego; działanie kosmetyku możesz wzmocnić, dodając do mieszanki łyżeczkę zielonej glinki, która idealnie sprawdza się do pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ działa dezynfekująco, regenerująco, oczyszczająco i odtłuszczająco, a jednocześnie hamuje namnażanie się bakterii. - Na bardzo uporczywe i bolące zmiany trądzikowe wypróbuj pastę cynkową którą można kupić w aptekach – ma ona działanie antybakteryjne i ściągające.
- Przemywaj regularnie skórę specjalnym tonikiem (np. z cytryny albo aloesowym – można przygotować je samodzielnie w domu). Możesz wzbogacić go o kilka kropli olejku herbacianego lub dodać napar ze skrzypu polnego.
- Bierz prysznic 2 razy dziennie w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, a do mycia używaj miękkiej gąbki, najlepiej wyposażonej w dłuższą rączką, aby dosięgnąć do wszystkich trudno dostępnych miejsc i dokładnie oczyścić skórę z nadmiaru sebum.
Podczas mycia uważaj na kosmetyki, ponieważ nawet zwykły szampon, spływający po plecach, może być przyczyną wykwitów skórnych. - Po każdym wysiłku fizycznym zawsze weź prysznic i dokładnie oczyść skórę. Pot plus nadmiar sebum to idealna pożywka dla bakterii
- Staraj się unikać opalania (również w solarium) i nadmiernej ekspozycji na słońce. Na początku skóra będzie wyglądać lepiej ale szybko zauważysz znaczne pogorszenie jej stanu.
- Rzuć palenie – jego szkodliwości na skórę i zdrowie nie trzeba chyba wyjaśniać.
- Unikaj ostrych przypraw i słodyczy oraz mocno przetworzonej żywności. Lekarze często zalecają też odstawienie na kilka tygodni nabiału nieprzetworzonego (chodzi tu głównie o mleko zwierzęce) i obserwowanie wpływu odstawienia na stan skóry.
- Nigdy nie wyciskaj i nie rozdrapuj zmian – rozsiewasz krostki po całych plecach i zafundujesz swojemu ciału stan zapalny, a dodatkowo możesz pozostawić nieładne blizny na skórze.
Dodaj komentarz