Delikatnie usuwa nawet najdrobniejsze włoski, a do tego wygładza i rozjaśnia skórę. Czy depilacja pastą cukrową jest skuteczna? Poznaj alternatywny sposób usuwania zbędnego owłosienia, który być może pokochasz.
Wiele można powiedzieć na temat trendów w depilacji, które królowały przed laty. Już w starożytnym Egipcie modna była gładka i pozbawiona włosków skóra, którą golono nożem lub szlifowanymi muszlami. Co ciekawe, depilowano nie tylko nogi i pachy, ale też głowy. Zarówno u panów, jak i pań! Szaleństwo na punkcie gładkiej, nieowłosionej skóry przeniosło się również do Grecji oraz Rzymu, gdzie depilacja stała się osobnym rytuałem pielęgnacyjnym.
Prawdopodobnie najdłuższą historię ma jednak depilacja w krajach arabskich. Skąd uwielbienie gładkiej skóry w tamtym rejonie? To Koran nakazuje, aby ciało było pozbawione zbędnego owłosienia, gdyż jest to oznaka szacunku dla boga oraz (w przypadku kobiet) męża. Nic dziwnego, że właśnie z krajów arabskich wywodzi się nitkowanie brwi oraz depilacja pastą cukrową.
Pasta cukrowa – nie do jedzenia, do depilacji
Na Bliskim Wschodzie bywa nazywana „halaweh”. Pasta cukrowa to 100% naturalna mieszanka cukru, wody i soku z cytryny, choć początkowo stosowano wyłącznie skarmelizowany cukier. Czasami dodaje się do niej również łagodzące podrażnienia zioła. Prosty skład to zaleta – nie działamy na skórę substancjami chemicznymi, a każda kobieta może wykonać pastę cukrową samodzielnie. I wcale nie po to, żeby ją zjeść! Przepis na idealną pastę do depilacji jest w krajach arabskich przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nic dziwnego, bo to właśnie „halaweh” używają zgodnie z tradycją tamtejsze panny młode tuż przed zaślubinami.
Co można depilować pastą cukrową?
Naturalna pasta cukrowa służy do depilacji wszystkich partii ciała. Sprawdzi się nawet na delikatnej twarzy lub w okolicach bikini. Nie przykleja się do skóry. Okleja same włoski, więc depiluje maksymalnie skutecznie, a przy tym nie tak boleśnie, jak w przypadku innych metod. Pasta cukrowa radzi sobie nawet z bardzo krótkimi włoskami – bez czekania na ich odrośnięcie. Tak naprawdę to jedyna metoda depilacji, którą można wykorzystać na każdą partię ciała i bez obaw o podrażnienia, czy też uczulenia. Sprawdzi się nawet u osób ze skórą wrażliwą, pękającymi naczynkami, żylakami albo skłonnością do alergii.
Co daje depilacja pastą cukrową?
- Od 3 nawet do 6 tygodni bez włosków i podrażnień.
- Maksymalnie wygładzoną, odżywioną i miękką skórę.
- Jaśniejsze i słabsze włoski, które odrastają.
Jak depilować pastą cukrową?
Bardzo łatwo przygotować sobie domową pastę cukrową do depilacji, ale można również wykorzystać gotowy kosmetyk z drogerii. Istnieją dwie metody depilacji pastą cukrową – można to robić na zimno lub na ciepło. Niezależnie od metody cukrowa depilacja zawsze jest skuteczna.
Depilacja pastą cukrową na zimno
- Nabieramy odrobinę pasty cukrowej i rozgniatamy w dłoniach jak plastelinę – powinna nabrać złocisty, mleczny kolor. Jeśli pasta cukrowa do depilacji jest zbyt twarda, można umieścić ją na chwilę w kąpieli wodnej, aby stała się bardziej plastyczna.
- Wyrobioną porcję pasty przykładamy do fragmentu skóry i rozciągamy na niej za pomocą dłoni. Od razu po nałożeniu dość grubej warstwy pasty odrywamy ją energicznym ruchem – po kilku próbach powinniśmy dojść do wprawy. Ważne! Pasta cukrowa powinna być nakładana pod włos, a zrywana zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
- Nie wyrzucamy oderwanej pasty cukrowej, bo tą samą porcją możemy wydepilować większy fragment skóry. Wystarczy rozciągnąć ją w kolejnym miejscu i ponownie energicznie oderwać. Pasta cukrowa jest bardzo wydajna.
Depilacja pastą cukrową na ciepło
- Przygotowujemy większą ilość pasty cukrowej, którą następnie rozpuszczamy w misce do momentu, aż będzie ciepła. Nasz „halaweh” powinien mieć być kleisty, lejący się i ciepły, ale nie gorący. Przed nałożeniem pasty na skórę warto skontrolować jej temperaturę.
- Ta metoda wymaga już użycia dwóch akcesoriów – szpatułki (może być drewniana lub plastikowa) oraz cienkich pasków z materiału (na przykład bawełnianych). Nabieramy porcję pasty szpatułką i rozsmarowujemy na skórze jak w przypadku wosku. Zanim pasta wystygnie, przykładamy do niej pasek i rozprasowujemy palcami, a następnie zrywamy energicznych ruchem.
- Pozostałe resztki pasty można zdjąć szpatułką z materiałowego paska i wykorzystać ponownie, ale to mało wygodne rozwiązanie. Dlatego depilacja pastą cukrową na ciepło to mniej wydajny sposób, który wymaga użycia większej ilości kosmetyku.
Dodaj komentarz