Klasyka sprawdza się także w pielęgnacji. Zamiast sięgać po drogie kremy, lepiej zastosować domową maseczkę z aspiryny. W jednej niepozornej tabletce kryje się wiele cennych składników, które czynią ją świetnym kosmetykiem na trądzik, opryszczkę, przebarwienia, zaskórniki i inne. Sprawdź, jakie ma właściwości.
Wiele problemów skórnych da się rozwiązać domowymi sposobami, jednak bardzo często z uwagi na wygodę sięgamy po gotowe kosmetyki. Maseczka z aspiryny dla wielu wydaje się zbyt prostym rozwiązaniem. Najczęściej obawiamy się, że domowa receptura nie będzie tak skuteczna, jak kosmetyk przygotowany przez specjalistów i sprzedawany w drogerii.
I tutaj pojawia się zaskoczenie, ponieważ maseczka aspirynowa ma działanie porównywalne do profesjonalnego zabiegu kwasami. Od wielu pokoleń kobiety opierają swoją pielęgnację na aspirynie, a dziś nie bez powodu wraca ona do łask.
Jakie właściwości ma aspiryna?
Zwykle sięgamy po nią, kiedy dopada nas przeziębienie. Aspiryna świetnie zwalcza gorączkę i uśmierza ból. Zawarty w niej kwas acetylosalicylowy ma jednak nie tylko właściwości przeciwzapalne. Oto pięć mniej znanych właściwości aspiryny, które mogą się przydać w codziennej pielęgnacji:
- Zmniejsza widoczność plam i przebarwień.
- Stymuluje usuwanie martwego naskórka.
- Wspomaga leczenie trądziku.
- Oczyszcza pory, eliminując zaskórniki.
- Nadaje cerze młodzieńczy wygląd.
Aspiryna na trądzik
Dlaczego działa? Ma właściwości przeciwzapalne, dlatego łagodzi wszystkie ogniska zapalne, które pojawiają się przy okazji trądziku. Dzięki temu stan zapalny zmniejsza się, a wypryski nie rozprzestrzeniają się na dalsze partie skóry. Przy tym aspiryna działa antybakteryjnie, dzięki czemu likwiduje większość bakterii powodujących problemy skórne. Ochrania przed pojawianiem się kolejnych zmian, wspiera złuszczanie martwego naskórka i przyspiesza gojenie drobnych ranek pozostających po krostkach. Nic dziwnego, że kwas salicylowy, z którego produkuje się aspirynę, często znajdziemy w składzie kosmetyków i leków na trądzik.
Uwaga! Aspiryna w dużych ilościach, czyli stosowana za często lub zbyt obficie, może wysuszać skórę. Lepiej stosować ją punktowo lub rozrabiać ze składnikami o działaniu łagodzącym, aby nie podrażniać skóry w miejscach, gdzie jest cieńsza i bardziej wrażliwa.
Maseczka aspirynowa – najlepszy przepis
Do zrobienia maski potrzebne są:
- 4 tabletki aspiryny,
- łyżeczka wody lub hydrolatu,
- łyżeczka jogurtu naturalnego,
- łyżeczka soku z cytryny.
Jak zrobić maseczkę? Aspirynę należy drobno pokruszyć i wymieszać z pozostałymi składnikami, aby całość utworzyła gęstą papkę. Dodatek jogurtu naturalnego złagodzi ewentualne podrażnienia, natomiast cytryna rozjaśni skórę. Nie należy się przejmować, jeśli aspiryna nie będzie dobrze pokruszona – ewentualne drobinki zadziałają przy zmywaniu jak peeling.
Jak stosować maseczkę aspirynową? Można nałożyć przygotowaną mieszankę na całą twarz, ale zalecane jest stosowanie tego domowego kosmetyku miejscowo. Po zaaplikowaniu mieszanki należy odczekać 10-15 minut aż zadziała na uporczywe zmiany trądzikowe. Na koniec maseczkę zmywa się letnią wodą, choć można przedtem zrobić delikatny masaż skóry, aby złuszczyć martwy naskórek i ją wygładzić. Warto przypomnieć, aby nie nadużywać domowych zabiegów z aspiryną. Taką maseczkę można wykonywać nie częściej niż raz tydzień.
Co dodać do maseczki z aspiryny? Przepis można dowolnie modyfikować według swoich potrzeb. Baza to pokruszona aspiryna wymieszana z odrobiną wody. Jeśli zamiast hydrolatu, wolimy użyć ulubionego olejku, droga wolna. Maska będzie gęstsza, ale olejek doda jej ciekawych właściwości. Łyżeczka miodu wrzucona do mieszanki pozwoli nawilżyć skórę, a kropla olejku eterycznego wspomoże działanie aspiryny i nada masce piękny zapach.
Dodaj komentarz