Filtr przeciwsłoneczny ma niejedno oblicze. Jeśli jeszcze nie wiedziałaś, że w składzie kremów z filtrem mogą zawierać się różne, w tym także groźne dla zdrowia i przenikające do organizmu składniki – ten artykuł z pewnością jest dla Ciebie. Dzięki niemu będziesz mogła wybrać dobry filtr przeciwsłoneczny do ciała i twarzy, oraz sięgnąć po odpowiedni kosmetyk – wyjdź na słońce i zyskaj ochronę połączoną z pielęgnacją na najwyższym poziomie.
Filtry mineralne vs filtry chemiczne – czym są i czym się różnią?
Filtry mineralne (fizyczne) powszechnie uznaje się za bezpieczniejsze od chemicznych. To dlatego, że ich cząsteczki nie wnikają w głąb naskórka. Tworzą na skórze swego rodzaju tarczę ochronną przeciwko promieniowaniu UVB i części UVA. Do filtrów mineralnych zalicza się dwa związki: Dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) i Tlenek cynku (Zinc oxide). Filtry mineralne są też cenione przez osoby z wrażliwą skórą, skłonną do alergi oraz cera naczynkową, ponieważ właściwie nie wywołują reakcji alergicznych.
Kosmetyki bogate w filtry mineralne mają niestety swoje wady – wymagają dość częstej aplikacji (zwłaszcza po kontakcie z wodą), produkty z dużą zawartością takich filtrów mają gęstą konsystencję i mogą bielić skórę, a w wielu przypadkach mineralna ochrona przed słońcem może okazać się niewystarczająca .
Musisz też wiedzieć, że od 2003 roku tlenek cynku nie występuje na liście filtrów UV, ponieważ mikronizowany ZnO wykazuje działanie fotoklastogenne i uszkadza DNA pod wpływem promieni UV.
Filtry chemiczne mają oczywiście lżejszą konsystencję, a zatem szybko się wchłaniają i nie bielą skóry. Są też bardziej skuteczne i wydłużają czas przebywania na słońcu, nie trzeba ich aplikować tak często, jak filtrów mineralnych.
Kontrowersje dotyczące chemicznych filtrów przeciwsłonecznych skupiają się wokół tego, że wiele z nich ma zdolności przenikania do krwioobiegu i działania estrogennego.
Czy filtry chemiczne są szkodliwe?
Filtry chemiczne zwykło uważać się się za bezpieczne, jednak wciąż zbyt mało się mówi o tym co może się stać, gdy dostaną się one do organizmu; nikt nie prowadzi też badań nad tym, co się z nimi dzieje po przeniknięciu takiego filtra przez skórę.
W 2008r. wykazano zdolność przenikania wybranych filtrów do mleka matki. Na liście filtrów chemicznych, na których należy zdecydowanie unikać znajdują się:
- Ethylhexyl Methoxycinnamate
- Homosalate
- Octyl Methoxycinnamate
- Butyl Methoxydibenzoylmethane (Parsol, Avobenzone)
- Benzophenone-3
- Benzophenone-4
- 4- Methylbenzylidene Camphor
- Octyl Dimethyl PABA
- Octocrylene
Bezpieczne filtry chemiczne – czy takie istnieją?
Tak, istnieją bezpieczne chemiczne filtry przeciwsłoneczne. Ich lista jest długa. Gdy wybierasz kosmetyk do ochrony przed słońcem – właśnie tych filtrów szukaj w składzie produktu:
- Octocrylene [głównie UVB, w małym zakresie UVA]
- Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol(Tinosorb M) [UVA]
- Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine (Tinosorb S) [UVA]
- Ethylhexyl Triazone [głównie UVB, w małym zakresie UVA]
- Ethylhexyl Salicylate [głównie UVB, w małym zakresie UVA]
- Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate(Uvinul A Plus) [UVA]
- Diethylhexyl Butamido Triazone(Uvasorb HEB) [UVB i UVA]
- Drometrizole Trisiloxane(Mexoryl XL) [UVA]
- Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid(Mexoryl SX) [UVA]
- Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate(Neo Heliopan AP) [UVA]
Naturalne filtry w olejkach – czy są skuteczne?
Oleje roślinne często traktuje się jako naturalną ochronę przed słońcem. Nic dziwnego: zawierają naturalny filtr SPF (jego wysokość zależy od konkretnego oleju) i mogą wspierać codzienną ochronę skóry przed słońcem. Pod względem mocy SPF, czyli jakości ochrony króluje olej z pestek malin. Przypisuje mu się wartość ok. 28-50 SPF.
Pamiętajmy też, że nawet te olejki, które posiadają wysokie SPF, nie są zbyt stabilne – nie sprawdzą się podczas długiego przewlekłego leżakowania na plaży, jednak dobrze ochronią skórę “w mieście” czyli w dni, kiedy przemieszczamy się z pracy do domu lub do sklepu po sprawunki i z powrotem.
Fotostabilność – ważna cecha kremów z filtrem
Fotostabilność to zdolność cząsteczki filtru do utrzymania swych właściwości ochronnych w stanie niezmienionym przez określony przedział czasu, podczas którego jest on poddany działaniu promieni słonecznych. Im większa fotostabilność tym dłużej możemy przebywać na słońcu i tym dłużej jesteśmy chronieni przed szkodliwym promieniowaniem. Olejki i mineralne filtry wymagają częstego ponownego nakładania na skórę.
Jak zwiększa się ochronne formuły kosmetyków na słońce?
Najczęściej stosuje się stosuje się specjalne rozwiązania dotyczące formuły kosmetyku, np:
- więcej niż jeden filtr UV, różniący się budową cząsteczek;
- mieszankę filtrów w odpowiednich proporcjach, tak, by uzupełniały się w pochłanianiu szkodliwego promieniowania UVA i UVB;
- urozmaica się produkt o składniki chroniące cząsteczki filtrów przez rozpadem.
Dodaj komentarz