Co zrobić, gdy włosy zaczynają wypadać? Pierwsze 5 kroków

Wypadanie włosów jest coraz częstym problemem. W odpowiedzi na to pojawia się coraz więcej kosmetyków przeciw utracie włosów. Które z nich warto stosować? I jakie jest pierwsze 5 kroków, gdy zauważamy, że włosy zaczynają nadmiernie wypadać?

Ten, komu nigdy nie wypadało zbyt dużo włosów, niech pierwszy podniesie rękę. Takich osób pewnie nie znajdziemy. Wszystko przez to, że wypadanie włosów jest naprawdę popularną dolegliwością o naprawdę wielu różnych podłożach. Co gorsza bagatelizujemy ją, nie zdając sobie sprawy, że włosy z tendencją do wypadania wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Powodów nadmiernego wypadania włosów jest naprawdę wiele. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to, co robimy, może im szkodzić. Specjaliści potwierdzają, że najczęstsze przyczyny utraty włosów to:

  • noszenie ciasnych upięć typu koński ogon;
  • częste tapirowanie włosów;
  • używanie gumek, spinek i wsuwek, które szarpią włosy;
  • zbyt częste farbowanie i rozjaśnianie włosów;
  • zabiegi typu trwała ondulacja;
  • działanie wysokiej temperatury (termostylizacja);
  • palenie papierosów, inne nałogi;
  • zbyt dużo stresu w codziennym życiu;
  • zatrucie toksynami (m.in. rtęcią, arsenem);
  • różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe;
  • niektóre z przyjmowanych leków;
  • choroby skóry głowy np. grzybica;
  • burza hormonów np. w ciąży, po porodzie, przy menopauzie;
  • zaburzenia odżywiania, anemia, niedobór witamin;
  • dieta uboga w składniki odżywcze.

Pielęgnacja włosów z tendencją do wypadania

Jeśli zauważasz u siebie oznaki nadmiernego wypadania włosów, pierwszym twoim krokiem powinno być określenie: dlaczego włosy wypadają. Przyczyn wypadania włosów są dziesiątki, a podstawowym działaniem powinno być wyeliminowanie tych, które dotyczą właśnie ciebie. Zastanów się, dlaczego twoje włosy wypadają i ogranicz wszystkie czynniki szkodliwe.

Drugą ważną sprawą jest nauczenie się delikatności wobec włosów. Jeśli wypadają, to znaczy, że są osłabione i być może zniszczone. Warto mieć to na uwadze i dbać o nie w nieco łagodniejszy sposób – myjąc delikatnymi szamponami, nie szarpiąc, nie tarmosząc, pozwalając wyschnąć bez suszarki itd. W ten sposób pozwolimy im się zregenerować i wzmocnić.

Co zrobić, gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać?

KROK 1. Podcięcie włosów

Czy wiesz, że włosy w pewnym stadium swojego życia nie są już w stanie udźwignąć swojego ciężaru i mogą przez to wypadać?  Warto nieco je podciąć, aby fryzura stała się lżejsza. Nie tylko zapobiegniemy w ten sposób wypadaniu włosów, ale też nadamy fryzurze innego kształtu.

To oczywiście dotyczy bardzo długich włosów. Jeśli jednak masz krótsze włosy, które wypadają, podcięcie końcówek również może pomóc. Pozbycie się rozdwojonych końców to sposób na wzmocnienie i zregenerowanie pasm.

KROK 2. Wcierki na skórę głowy

Włosy wypadają, ponieważ ich cebulki są osłabione i wymagają wzmocnienia. To dlatego najlepszym sposobem na zregenerowanie włosów i zahamowanie ich nadmiernego wypadania jest stosowanie wcierek.

Wcierki do włosów (a właściwie do skóry głowy) można przygotować z wielu dostępnych wokół produktów. Te, które najlepiej sprawdzą się przy nadmiernie wypadających włosach to:

  • wcierka z czarnej rzepy,
  • wcierka ze skrzypy i pokrzywy,
  • wcierka z kozieradki,
  • wcierka z soku brzozowego,
  • wcierka łopianowa.

Jak stosować wcierkę na wypadające włosy? To proste. Wystarczy nabrać odrobinę wcierki na dłonie i wetrzeć w skórę głowy przed myciem włosów.

KROK 3. Olejowanie włosów

Kolejny świetny domowy zabieg hamujący wypadanie włosów to olejowanie. Olejki roślinne mają cudowne działanie na włosy, ale trzeba wybrać odpowiednie do swoich potrzeb i stosować je w jak najlepszy sposób.

Najlepsze oleje na wypadające włosy to m.in. olej rycynowy, olej łopianowy, olej z czarnuszki lub oliwa z oliwek wymieszana z posiekanym czosnkiem. Każdy z tych olejków najlepiej stosować bezpośrednio na skalp, wcierając w skórę głowy regularnie i przez kilka minut. Taki masaż głowy olejami to świetny sposób na pobudzenie krążenia i wzmocnienie cebulek włosów. Wszystko to ma pozytywny wpływ na wypadające włosy.

KROK 4. Suplementy diety

W przypadku nadmiernie wypadających włosów duży wpływ ma też ogólne odżywienie organizmu. Włosy do wzrostu i regeneracji potrzebują witamin i minerałów, które w dużej mierze dostarczamy w jedzeniu. Oprócz zbilansowanej diety można przyjmować także dodatkowe suplementy np. z witaminami, skrzypem, pokrzywą lub drożdżami, które wzmocnią włosy i zapobiegną ich wypadaniu.

KROK 5. Plan pielęgnacji włosów

Ostatnim krokiem jest zaplanowanie długoterminowej i całościowej pielęgnacji włosów. To, że wypadają w dużej ilości, nie oznacza, że trzeba dbać tylko o ich cebulki. Warto opracować plan pielęgnacji włosów od nasady aż po końcówki. Taki plan ratunkowy powinien uwzględnić już wszystkie problemy naszych włosów i opisywać krok po kroku codzienne rytuały pielęgnacyjne, rodzaje używanych kosmetyków i stosowanych w domu zabiegów, dzięki którym ma poprawić się kondycja naszych włosów. Z takim planem łatwiej będzie zapanować nad swoją pielęgnacją i zaplanować ją z głową, aby była jak najskuteczniejsza.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *